WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Українська Повстанська Армія (УПА) (науковий реферат) - Реферат

Українська Повстанська Армія (УПА) (науковий реферат) - Реферат

сказано, що "червоні волоцюги" поширюють відозву маршала Василевського, "де в імені масового вбивці з Вінниці і Катиня червоного товариша Сталіна, урочисто признано українського вожака бандитів Бандеру старшим большевиком совєтської України... У відповідному часі він (Бандера) і його саботажники будуть у днях перемоги Європи покарані спільно з комуністичними бандитами".
Знову ж совєтська пропаганда, як звичайно, далі твердила навпаки. У зверненні Президії Верховного Совєту УССР, Совєту народних комісарів і ЦК КП(б)У до населення України з 21 травня 1943 року сказано: "що ватажки націоналістичної банди... - прямі агенти Гітлера". А далі: "Вони хочуть, щоб Радянська Україна порвала теперішній сою з російським, білоруським та іншими народами СССР і виділитися в окрему державу... Вони хочуть таким чином перетворити Україну в колонію німецького імперіалізму... Нехай буде відомо всім, кого втягнули в озброєні банди українсько-німецьких націоналістів, що справжні партизани нещадно знищують німецько-фашистських загарбників... ".
УПА була побудована за принципом регулярної армії, в її відділах панувала військова дисципліна. На самому початку усіма відділами командував Клим Савур-Клячівський. Перший штаб УПА знаходився на північному заході, на Волині, в районі Костополя. Він складався в дійсності з членів військового штабу ОУН-Бандери північнo-західного краю, який перетворено в штаб УПА. Шефом штабу був Василь Івахів - "Сонар". Після його смерті (13.5.1943) на цей пост покликано колишнього старшину армії УНР полковника Леоніда Ступницького-Гончаренка, який не був членом ОУН. Два інші не члени ОУН сповняли головні пости в штабі УПА: полк М.Омелюсік, керівник оперативного відділу, і полк. Литвиненко, керівник розвідки.
УПА поділялася на три групи, які відповідали трьом воєнним округам (ВО); група Північ (командир Дубовий), група Північний Захід (командир Рудий), група Південь (командир Еней). Із формуванням нових відділів на Волині й Поліссі та поширенням її діяння влітку 1943 року на інші терени, початкова структура УПА зазнала змін
У серпні 1943 року відбувся ІІІ Надзвичайний Великий Збір ОУН, на якому головою центрального Бюра Проводу ОУН обрано Романа Шухевича (25 серпня). Восени 1943 року Головний військовий штаб Центрального Проводу ОУН, яким від весни керував Роман Шухевич, переорганізовано у Головний військовий Штаб УПА і створено пост Головного командира УПА. Переорганізація керівництва УПА тривала до кінця листопада 1943 року. З кінцем листопада Р.Шухевич почав виконувати обов'язки Головного командира УПА під псевдонімом Тараса Чупринки, а О.Перебийніс перебрав пост виконуючого обов'язки шефа Головного військового Штабу.
Обидва були остаточно затверджені на своїх постах 27 січня 1944 року.
У 1944 році організаційна структура УПА вже була устійнена. Територія дій УПА була поділена на три краї: Північний край (Волинська й Житомирська області), Західний край (Львівська, Тернопільська, Станіславівська, Чернівецька й Дрогобицька області) і Південний край (Вінницька і Кам'янець-Подільська області). Сили УПА були поділені на три, зглядно чотири територіальні одиниці (групи): УПА-Північ (Полісся, Волинь, Житомир-щина), УПА-Південь (Вінницька і Кам'янець-Подільська області), УПА-Захід (Холмщина, Засяння, Галичина, Карпати, Буковина) і УПА-Схід, до якої належали центральні й східні землі України. Ця остання одиниця УПА не мала остаточної структури і не існувала довго. Першими командирами УПА були: УПА-Північ: Роман Клячківський - полковник "Клим-Савур"; УПА-Південь Омелян Грабець, полк. "Батько"; УПА-Захід: Василь Сидор, майор "Ростислав Вишитий", "Шелест".
Територіальні краї УПА ділилися на Воєнні Округи, а саме: УПА-Північ: 1. ВО "Турів", УПА-Північ: 2. ВО "Заграва", 3. ВО "Волинь-Південь"; УПА-Південь: 1. ВО "Холодний Яр", 2. ВО "Умань", ВО "Вінниця", УПА-Захід: 1. ВО "Лисоня", 2. ВО "Говерла", 3. ВО "Чорний Ліс", 4. ВО "Маківка", 5. ВО "Буг", 6. ВО "Сян".
Але цей поділ найдовше зберігся на терені дій УПА-Захід, до якої належало шість ВО, а саме: 1. ВО Львів-місто, 2. ВО Львівська область. 3. ВО Тернопільська область, 4. Станіславівська область, 5. ВО Дрогобицька область, 6. ВО Перемищина і Лемківщина
Головний командир УПА мав у своєму розпорядженні і Головний військовий Штаб (ГВШ), який складався з наступних відділів: 1. оперативного, 2. розвідувального, 3. вишкільного, 4. організаційно-персонального, 5. тилового, 6. політично-виховного. Цю структуру мали також Крайові військові Штаби (КВШ). Шефові ГВШ була підпорядкована Служба зв'язку з краями, групами й ВО. При ГВШ й підпорядкованих штабах був організований Український Червоний Хрест, який управляв шпиталями УПА.
У боротьбі проти УПА німці вживали дуже часто східні батальйони, що були сформовані з колишніх совєтських військовополонених - вірменів, грузинів, росіян, узбеків, казахів, татар та інших. Починаючи від червня 1943 року Головне командування УПА поширювало серед них звернення у формі летючок, закликаючи їх не воювати проти УПА і переходити на бік повстанців. У листівках пояснювалося цілі боротьби проте обох імперіалізмів.
Ця акція дала несподівані наслідки. Добровольці згаданих батальйонів десятками переходили "до лісу". Тому у серпні 1943 року при УПА були створені національні відділи вірмен, грузинів, узбеків, казахів, татар і литовців Найчисленнішими були відділи литовців і грузинів. Національні відділи при УПА (всіх 15) проіснували до кінця війни. Лише азербайджанський відділ при переході фронту влився до червоної армії. Інші було розв'язано в травні 1945 року.
Численні італійські, мадярські і німецькі дезертири часто користали з допомоги УПА, щоб дістатися до своїх країн. Дехто з них включився до УПА. В рядах були також жиди - як звичайні вояки або лікарі В УПА працював, наприклад, також бельгієць Альбер Газенбрук, який отримав псевдо "Західний". Як член відділу пропаганди він служив диктором фран-цузьких і англійських радіопередавань радіостанції "Вільна Україна" Коли у березні 1945 року радіостанцію було викрито, Газенбрук був заарештований і опинився з численними українцями в концтаборі на Воркуті. Звільнений після смерті Сталіна у 1953 році, він повернувся до Бельгії.
Були в УПА і росіяни, які в цей спосіб врятували своє життя. Між ними можна назвати ген. П.В.Сисоєва, професора академії в Москві, командира 36-го армійського корпусу. Після втечі з табору полонених він вступив до УПА як українець під прізвищем Петро Скирда (див. "Огонек", ч. 23,травень, 1964).
У жовтні і листопаді УПА провела 47 боїв проти німців і 54 бої проти совєтських партизанів. У боях з німцями вона втратила 414 вояків, втрати німців - 1500 вояків. Німецький генерал (СС-ґрупенфюрер) Бергер писав 21 жовтня, що вся Волинь знаходиться в руках українських повстанців.
Тарас Бульба-Боровець почав у цей час переговори з німцями, щоб отримати від вермахту допомогу для своєї УНРА (декілька тисяч осіб) для боротьби проти совєтських партизанів. У половині листопада німці його запросили до Луцька на переговори, потім до Варшави. У Варшаві, запевняючи його, що лише Берлін компетентний взяти остаточне рішення щодо

 
 

Цікаве

Загрузка...