WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Українська Повстанська Армія (УПА) (науковий реферат) - Реферат

Українська Повстанська Армія (УПА) (науковий реферат) - Реферат

ні від кого незалежній всеукраїнській політиці революційної боротьби;
в) на використанні всіх можливостей і сил, що сприятимуть постанню Української Держави. Зокрема на створенні широкого фронту боротьби поневолених народів Сходу й Заходу Європи;
д) московсько-большевицькій міжнародній концепції - Інтернаціоналу
й німецькій т. зв. "Новій Європі" ми протиставляємо міжнародну концепцію справедливої національно-політично-господарської перебудови Європи на засаді вільних національних держав під гаслом - "Свобода народам і людині!".
Незважаючи на дальші постійні арешти по всій Україні, ОУН-Бандери почала творити у квітні-травні 1942 року малі озброєні групи національної самооборони на північно-західних землях України. Це підтверджує таємне німецьке повідомлення з окупованих територій Сходу (ч. 26), яке каже, що "Рух Бандери перейшов останнім часом щораз то більше до методів активної боротьби. Вже в травні було встановлено, що рух Бандери серйозно займався створенням бандитських груп, зокрема в західній частині України. У червні 1942 року встановлено існування їх банди також в околиці Кам'янця-Подільського".
У поширюваних серед населення виданнях і листівках (летючках), які попадали німцям у руки, ОУН-Бандери писала в червні 1942 року, що від початку війни в Україні нічого не змінилося, на місце одного тоталітаризму прийшов другий, проти якого треба боротися. Проголошення відновлення Української Держави 30 червня 1941 року показало світові, що українці мають свою концепцію і готові боротися проти всіх, "хто хоче перемінити нашу країну в колонію, а наш нарід у невільників. Українці будуть боротися за власну державу, а не за "Нову Європу", ОУН-Бандери постійно закликала українців готуватися до збройної боротьби.
Впродовж літа 1942 року малі озброєні групи націоналістів проводили лише незначні операції, атакуючи засоби зв'язку і шляхи сполучення, малі німецькі відділи, склади постачання та господарські підприємства.
У жовтні малі відділи почали зливатися у великі військові частини. Ці з'єднання, створені Проводом ОУН-Бандери, прийняли назву Українська Повстанська Армія (УПА) Офіційною датою створення УПА прийнято 14 жовтня 1942 року.
Створення в половині жовтня першого великого з'єднання українських націоналістів підтверджує таємний звіт штабу німецької армії з 16 жовтня 1942 року, в якому сказано, що озброєні групи націоналістів перший раз згуртувалися в околицях Сарн в одну велику частину, яка постійно поповнялася.
Отже, на Поліссі дрібні озброєні групи злилися під командою військового референта Крайового Проводу ОУН-Бандери північно-західних земель Сергія Качинського-"Остапа", а на Волині під командою сотника Івана Перегійняка-"Довбешки"-"Коробки". Ці та інші частини, які творилися в районах Колок, Пустомитів і Крем'янця, негайно перейшли до військових занять великими з'єднаннями, щоб приготувати до більших операцій.
У цей час німці, які ще не дуже розрізняли націоналістичних партизанів від совєтських, уже зазнавали немалих втрат. Згідно з їхніми звітами, в останній тиждень листопада 1942 року відбулося 150 атак лише в районах Рівне-Житомир. Активність повстанців і партизанів перешкодила "охопленню" німцями зерна. Якщо в районі Рівне заготівля 1942 року охопила 80-100%, то в інших районах вона дуже зменшилася: 28% в районі Пінська, 32-35% в районі Костополя, 25-30% в районі Сарн.
Ряди УПА безнастанно зростали, молодь масово голосилася на заклик ОУН-Бандери. На початку лютого 1943 року УПА розпочала широкі воєнні операції з метою усунути німецькі залоги й адміністрацію з районів, віддалених від великих міст, та одночасно проти совєтських партизанів, які ставилися дуже вороже до самостійницьких змагань українців та винищували українських патріотів.
Під кінець літа і восени 1942 року керівництво українського революційного руху поширювало заклик до совєтських партизанів, в якому їх заохочувалося не боротися за повернення совєтського режиму, бо "московський і німецький режими собі подібні, як дві краплі води". Партизани не повинні служити жодній із них, а прилучитися до національно-революційного руху і боротися проти наїзників у рядах масової національної організації "за повну свободу і самостійність держав поневолених народів... Геть Гітлера і Станіна!"
Першою більшою акцією УПА було захоплення Володимирця 7 лютого 1943 року і звільнення з тюрми в'язнів. Під час одного з більших боїв з німцями 22 лютого згинув біля Висоцька командир "Довбешка"-"Коробка". В лютому і березні відділи УПА очистили від совєтських партизанів ліси в околицях Сарн, Столина, Володимирця, Цуманя. У березні під час бою з німцями в Оржеві згинув командир Остап. У бою німці втратили 60 убитих.
Інший відділ УПА розбив табір полонених у Луцьку та збірний пункт людей з Дніпропетровщини, яких везли на роботи до Німеччини. Відділ УПА, який перебував у Людвиполі, відбив кілька наступів частин СС-ів силою 3500 вояків (тоді згинуло 58 есесівців). У квітні відділи УПА наскочили одночасно на в'язниці в Луцьку, Дубні, Ковелі, Горохові, Крем'янці, Любачівці і звільнили усіх в'язнів.
Основою ідеологічних унапрямлень УПА завжди були ідеологічні позиції ОУН-Бандери, Третя конференція цієї організації, яка відбулася з 17 по 21 лютого 1943 року, стверджувала, що "сучасна війна на Сході, що її розпутано в ім'я імперіалістичних інтересів німецького націонал-соціалізму та московського большевизму... це в першу чергу війна з приводу України, яку обидва імперіалізми трактують у своїх загарбницьких планах як центральну проблему їх імперіалістичної політики на Сході Європи та випадкову базу для дальших підбоїв... Тому для українського народу являється невідкличною вимогою вести боротьбу проти обох імперіалізмів на платформі власних сил, а в основу своєї співпраці з другими народами класти їхнє визначення нашого права на власну державу і на ціп площині шукати спільних інтересів західних і східних народів у спільній боротьбі проти німецько-московського та інших імперіалізмів".
У першій половині квітня відділи УПА зовсім звільнили в боях численні райони Волині (Мізоч, Остріг, Шумськ, Крем'янець, Верба). Тоді німці кинули проти УПА одну дивізію, зложену з двох полків мадярів, полку німецьких СС-ів та полку узбеків і казахів. Після триденних боїв німецькі частини мусили відступити. У квітні очищувальні операції УПА поширилися на Поділля (Ярмолинці, Проскурів, Кам'янець-Подільський), де створено нові відділи УПА.
Один із німецьких урядовців на Волині звітував на початку квітня 1943 року, що на північ від лінії Київ-Рівне-Ковель-Берестя, крім совєтських партизанів, є також націоналістичні партизани, число яких постійно зростає. Вони опанували повністю територію на південь від вказаної лінії. Націоналістичні партизани атакують у білий день, нападають також на поїзди, визволяють людей,яких везуть на працю до Німеччини. Урядовець Шенк далі пише у своєму звіті, що... "у багатьох уже нема жодної німецької адміністрації", в районі Рівного всі тартаки спалені, і біля 400 урядовців і робітників згинуло.
Також райхскомісар Еріх Кох (кат України, який помер на 90-му році життя у 1986р. у вигідній польській

 
 

Цікаве

Загрузка...