WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна у першій світовій війні - Реферат

Україна у першій світовій війні - Реферат


Реферат на тему:
Україна у першій світовій війні
Величезний вплив на долю людства мала перша світова війна 1914-1918рр. Яка була викликана різким загостренням суперечностей між головими капіталістичними державами . Ця була боротьба імперіалістичних країн за перерозподіл світу, за ринки збуту й джерела сировини. Отже це була несправедлива загарбницька війна. На 1914 р склалися два великі угрупування держав: Троїцький союз до якого входили Німеччина Австро-Угорщина та Італія і Антанта або Троїста згода Англія Франція та Росія. Уже в ході війни від Троїстого союзу відійшла Італія та примкнули до нього Туреччина і Болгарія утворивши Четвертний союз. На боці Антанти проти Німеччини та її союзників стали Японія Румунія Італія і США.
Перша світова війна стала для Європи першим жахливим досвідом сучасного ведення воєнних дій. Про катастрофічні масштаби цього конфлікту свідчать хоча б окремо взяті статистичні дані: 33 країни, які раніше чи пізніше взяли участь у війні, мобілізували 65 млн солдатів, з яких 10 млн загинуло і 20 млн було поранено. Жертви серед цивільного населення були майже такими ж субтельний . Війна набрала не лише масового, а й тотального характеру. Щоб підтримати величезні армії, що воювали на фронті, цілі суспільства з їхніми економіками впрягалися у колісницю війни. Зростаючі втрати призводили до страшного напруження сил на фронтах і в тилу, оголювали й поглиблювали фатальні політичні й соціально-економічні вади старих імперських порядків Європи. В результаті для Німеччини, Турецької та Австро-Угорської імперій (так званих Центральних держав), а також Російської імперії, яка разом з Великобританією, Францією та Сполученими Штатами входила до Антанти, війна зрештою стала змаганням на самознищення .
Взявши за мету у війні загарбати чужі землі Німеччина планували приєднати українські землі які входили до складу Росії. Намагаючись ввести в оману український народ вони заявили про створення "Самостійної України " під її егідою. Насправді йшлося про створення колонії звідки б Німеччина черпала с/г продукти, сировину, вугілля, руду та інші багатства і збувала б товари своєї промисловості, а також як плацдарм для її проникнення на схід, в Азію. Мріяли про загарбання всієї України й перетворення її на складову частину "Великоавстрії" і правлячі кола Австро -Угорської монархії.
Нічим не відрізнялась і наміри царської Росії, котра мала на меті прєднати Галиччину , Буковину та Закарпатську Україну, заявивши що йдеться про прєднання до Росії давніх "русских" земель.
Із-за свого геополітичного положення Україна неминуче ставала зоною інтересів ворогуючих коаліцій, центром протистояння. Наслідки війни для українців, змушених битися з обох воюючих сторін, були негайними, безпосередніми й тяжкими. Розділена між двома головними суперниками протягом усієї війни Укрїна слугувала ареною найбільших і найкровопролитніших побоїщ на Південно-західному фронті . (зокрема на Галичині) , її населення зазнавало страшних збитків від руйнувань та спустошень, причинених воєнними діями, а також брутальністю як російського, так і австрійського командування.
Але поряд із фізичними втратами війна ще більше погіршила долю українців, котрі не мали власної держави, що захищала б їхні конкретні інтереси. Як писав І Я Франко "…на шахівниці політики Європи українці не є навіть нікчемною пішечкою" Семененко Радченко с 262 Величезна кількість українців (у російській армії налічувалося 3,5 млн українських солдатів і 250 тис. служили в австрійському війську) субтельний боролися і вмирали за імперії, що не лише ігнорували їхні національні інтереси, але й активно намагалися, як, зокрема, Росія, знищити їхній національний рух. Найгіршим було те, що українців , як учасників боїв з обох сторін , змушували вбивати один одного.
З початком першої світової війни українські політичні партії опинилися в особливо тяжкому і складному становищі. Крім того що вони зазнавали переслідувань з боку урядів панівних дерав, вони перебували по різні сторони кордонів. За цих умов серед різних угрупувань українців почалися пошуки найбільш раціональної позиції. У Західній Україні заздалегідь обмірковувалося питання - яке становище зайняти на випадок війни, на чийому боці? Більшість громадських організацій вирішила підтримувати венський уряд вважаючи , що Росія представляє собою більшу загрозу ніж Австрія .
1 серпня 1914 р., щоб забезпечити українців єдиним об'єднаним представницьким органом, усі українські партії утворили у Львові Загальну Українську Раду на чолі з авторитетним парламентським діячем Костем Левицьким. В виданому нею 3 серпня маніфесті, рада закликала українский народ "стати однодушно проти царської імперії"а на закінчення говорилось "Побіда Австро-угорської монархії буде нашою побідою .І чим більше буде пораження Росії ,тим швидше виб є година визволення України … Нехай на руїнах царської імперії зійде сонце вільної України". Незабаром Рада висунула ідею створити всеукраїнський військовий загін. На неї відгукнулося понад 28 тис. субтельний національно свідомих юнаків, багато з яких належали до організацій "Січ", "Сокіл" і "Пласт",а на їх утримання населення зібрало декілька сотень тисяч крон дорогоцінностями та (продовольством). Стурбовані можливістю виникнення великих українських військових загонів, впливові поляки у Відні зробили так, щоб на службу до Українського легіону (пізніше цю назву змінили на Українських січових стрільців) прийняли лише 2,5 тис. чоловік. субтельний Це було перше українське військове формування того часу. В подальшому корпус січовиків став одним із найкращих підрозділів австро-венгерської армії. Величезна більшість інших українців, які служили Габсбургам, включалися в регулярні австрійські підрозділи.
4 серпня 1914р у Львові, з ініциативи емігрантів- наддніпрянців ,зокрема Д.Донцова і В.Дорошенка ,а також Андрій Жук, Мар'ян Меленевський, Олександр Скоропис-Йолтуховський та Микола Залізняк було створено "союз визволення України" (СВУ) як безпартійну політичну репрезентацію Центральної та Східньої України, для пропаганди ідеї самостійности України. Важливою, ба навіть історичною рисою цієї організації було те, що вона першою серед українських організацій проголосила своєю метою утворення самостійної української держави . З 5жовтня (уже у Відні)1914р Союз почав видавати "Вісник Союза визволення України", де в першому номері опублікував "Платформу" . в якій заявив що українці "голосно і рішуче підносять свої неоспоримі права на національну самостій ність" Рибалка с 425 тобто створення Самостійної Української Держави з конституційним монархом, з демократичним ладом, повною свободою для всіх національностей, з самостійною Українською Церквою. Союз в першу чергу розгорнув пропагандистську та видавничу діяльність. Так в опублікованій в серпні відозві "До українського народу в Росії" німці та австрійці змальовуються як визволителі які допоможуть "розвалити ту прокляту тюрмународів , що зветься імперією царя" Рибалка с 425 А у зверненні "До громадської думки Європи" Союз намагався довести , що самостійна Україна стане твердинею для Європи проти експансії Росії . Союз видавав часописи і книжки різними мовами, які інформували про Україну. Були дуже цінні видання М.Грушевського, С.Рудницького. Наслідком цих інформацій з'явилося багато статтей про Україну в чужоземній пресі. Крім того Союз розсилав лекторів, які читали доповіді про Україну в Німеччині, Болгарії
Союз узяв на себе репрезентацію інтересів Великої України і вів переговори з Центральними Державами . Для досягнення цієї мети СВУ вирішив

 
 

Цікаве

Загрузка...