WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Проблема модернізації радянського середнього танку т–34 у 1942–1944 рр. - Реферат

Проблема модернізації радянського середнього танку т–34 у 1942–1944 рр. - Реферат


Реферат на тему:
Проблема модернізації радянського середнього танку т-34 у 1942-1944 рр.
Однією з найяскравіших перемог Червоної Армії у Великій Вітчизняній війни виявилася битва під Курськом влітку 1943 року. Історія розпорядилася так, що у той період радянські бронетанкові та механізовані війська у якісному аспекті поступалися німецьким. До середини 1943 р., коли найбільш наочні конструктивні недоліки Т-34 як основного та найперспективнішого радянського танку були усунені, у нацистів з'явилися нові бойові гусеничні машини - середня "Пантера" та важкий "Тигр". Ці німецькі танки помітно переважали наші з боку озброєння та броньованості. Тому у ході битви на Курській дузі танковим військам РСЧА, як і раніше, приходилося сподіватися на власну чисельну перевагу над противником: у кількісному відношенні живої сили та техніки, а також по втратах радянські війська у Курській битві перевищили Вермахт удвічі [1.- Ф. 2011.- Оп.1.- Д. 196]. Лише у окремих випадках, коли "тридцятьчетвіркам" вдавалося наблизитися до німецьких танків майже впритул, вогонь наших гармат виявлявся ефективним. На чергу дня гостро поставало питання щодо кардинальної модернізації танка Т-34, особливо у галузі його озброєння.
Актуальність визначеної теми, з точки зору теоретико-сцентифічного розуміння, витікає з необхідності більш поглибленого дослідження вказаної проблеми у сучасній українській історіографії.
Наукова розробка питань вдосконалення бронетанкового озброєння періоду Другої світової війни становить значну практичну актуальність, ставлячи на якісно новий рівень знання щодо моментів планового вдосконалення тактико-технічних характеристик основних танкових систем сучасної української армії.
Головною метою статті, таким чином, є розкриття теми аналізу модернізації найкращого середнього танку Другої світової війни 1939-1945 рр. Т-34 у якості наочного прикладу для сьогоденних досліджень у галузі танкобудівництва.
Наукова новизна праці полягає у тому, що в ній подається спроба розгляду досягнень та недоліків радянської танкобудівельної науково-технічної думки епохи Великої Вітчизняної війни 1941-1945 р.р., що вплинули на подальший розвиток інженерно-технічної думки у даній сфері ВПК.
Наприкінці серпня 1943 р. на заводі № 112 відбулася нарада, на яку прибули нарком танкової промисловості В.А.Малишев, командуючий бронетанкововими та механізованими військами Червоної Армії генерал армії Я.Н.Федоренко та відповідальні співробітники Наркомату озброєння. У своєму виступі В.А.Малишев зауважив, що перемога у Курській битві була отримана Червоною Армією дорогою ціною. Ворожі танки вели вогонь по наших з дистанції 1500 м, а радянські 76 - мм танкові гармати мали змогу вразити "тигрів" та "пантер" лише з відстані 500-600 м. "Образно кажучи, - наголосив нарком, - противник має руки у півтора кілометри, а ми лише у півкілометра. Необхідно негайно встановити на Т-34 більш потужну гармату" [ 2.- 132].
Насправді ж ситуація була значно гірше, ніж її обмалював В.А.Малишев. До того ж, спроби виправити становище заподіювалися з початку 1943 року, тобто ще до танкової битви під селищем Прохорівка, що неподалік від Курську.
Так, 15 квітня 1943 року ГКО у відповідь на радянсько-німецькому фронті нових німецьких танків -Pz.Kpfw. IV модернізованих моделей та важких Pz. Kpfw. VI Ausf H "Тигр" - видав постанову № 3187 сс "Про заходи щодо посилення протитанкової оборони" - [2.- 214]. Цим наказом Головне Артилерійське Управління зобов'язало піддати полігонним випробуванням протитанкові та танкові гармати, які знаходилися у серійному виробництві, та у десятиденний термін надати власні висновки [1.- Ф.2011.- Оп.1.- Д.196]. У відповідності з цим документом заступник командуючого БТ та МВ генерал-лейтенант танкових військ В.М.Коробков наказав задіяти у процесі цих випробувань, що проходили з 25 по 30 квітня 1943 року на підмосковному полігоні у Кубінці, трофейний Pz . VI . "Тигр" [2.- 156] . Підсумку випробувань виявилися маловтішними. Так, 76-мм бронебійно-трасуючий снаряд гармати Ф-34 не пробив бортову броню німецького танку навіть з дистанції 200 м! Найбільш ж ефективним засобом боротьби з новою важкою машиною противника виявилася 85-мм зенітна гармата 52 К зразку 1939 року, яка з відстані до 1000 м пробивала 100-мм лобову броню "тигра" [ 3.- 148].
Державний Комітет Оборони 5 травня 1943 року прийняв постанову № 3289 сс "Про посилення артилерійського озброєння танків та самохідних установок" [ 2.- 177] . Тут для Народного Комісаріату озброєнь були постановлені конкретизовані завдання щодо створення танкових артсистем з зенітною надпотужною балістикою.
Ще у січні 1943 року до розробки такої гармати підійшло КБ заводу № 9, яким керував Ф.Ф.Петров. До 27 травня 1943 року були випущені робочі схеми гармати Д-5 Т-85, спроектованої за типом німецьких танко-самохідних артсистем, що відрізнялися малою вагою та невеликою довжиною відкату висновки [1.- Ф.2011.- Оп.1.- Д.196] . У червні перші Д-5Т виготовили у метам. Ця гармата вдало підійшла до важких танків КВ-85 та ІС-85, а у варіанті Д-5С - до самохідки СУ-85.
Але, задля встановлення її у середній танк Т-34 необхідно було збільшити діаметр баштового погону та встановити нову башту. Над цією проблемою працювало КБ заводу "Красное Сормово" на чолі з В.В.Криловим та баштова група заводу № 183 під керівництвом А.А.Молоштанова та М.А.Набутовського. У підсумку з'явилися дві дуже схожі одна на одну литі башти з діаметром погону у світу 1600 мм [1.- Ф.2011.- Оп.1.- Д.196] . Обидві вони нагадували (але не копіювали) башту дослідного танку Т-34, прийняту за основу при проектуванні головним конструктором М.Кошкіним у 1939 році [ 4.- 85] .
Встановлення гармати Д-5Т у новій башті повинно було вирішити усі проблеми, але виникли нові проблеми. Чудові масо-габаритні характеристики даної артсистеми роз'язувалися за рахунок великої складності конструкції. Окрім того, особливістю Д-5Т було розташування

 
 

Цікаве

Загрузка...