WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Крути - Реферат

Крути - Реферат

героїзму. Кажуть звичайно, що Крути - українські Термопіли, подібні до грецьких, під якими поліг смертю героя спартанський цар Леонід зі своїми 300 воїнами, стримуючи в році 481-му до Різдва Христового навалу війська царя перського Ксеркона, що мав 1700000 душ свого війська. Цей бій під Термопілями впродовж 2500 літ до Крут був для всіх народів світу зразком жертвеності для батьківщини, не занесений, як перлина мистецької творчості генія військового, до історії військового мистецтва.
З цього боку він нижче не лише творчості Епамідонта при Лавтрах року 371-го до Різдва, а навіть і творчості Мільтіяда під Маратоном року 491-го до Різдва. Однак Термопіли є зразком і перлиною для історії людської офірності й самопосвяти для свого народу й незалежності державної. З цього боку дійсно є схожість поміж спартанцями Леоніда і нашою крутянською молоддю.
Однак таке шаблонове порівняння, коли порівняти самопосвяту й силу жертовності духа та відданості наших Героїв Крутян, не є на місці - бо не треба забувати, що:
1. Спарта в час події в Термопілах була вже 300 літ не лише самостійною державо, але і гегемоном над іншими державами тодішньої Греції, а Україна до часу Крут 264 роки була в неволі, в якій стратила навіть ім'я своє.
2. У Спарті цілий уклад життя, побут були мілітаризовані. У Спарті матері і сестри своїм синам, братам і нареченим, випроваджуючи на війну, зичили: "Зо щитом або на щиті". А на Україні?... На Україні плач за новобранцем у народних масах, та й література наша від тих народних мас не відстає - у Винниченка солдаттільки той, що розстрілює революціонерів або, як його "Боротьба" є просякнута відразою і нехіттю до військ. Те ж саме бачимо у Кобилянської в творі "Земля" і т. п.
3. У Спарті цілий народ був за Леонідом з його спартанцями, чекав від його героїзму, як чогось звичайного. Цілий геній народний був з ним, а на Україні розагітоване багатотисячне військо оголошувало нейтралітет, залізничники і нарід не лише не були з Крутянцями, а навіть були вороже наставлені до них.
4. Спартанці в Термопілах використали непереможну природу, місцевість їм сприятливу, а Крутяни опинилися в чистім полі.
На тлі оцих обставин, що були за спартанців і рішуче проти Крутян, КРУТИ є далеко вищі героїзмом й офірністю за спартанські Термопіли..
Не бракує жалів і від провідників тодішньої української армії на те, що даремно, необачно вислали на загибель юнацтво українське, що його жертва занадто висока і нічим її оплатити, віддячити. Уряд і провід військовий можуть собі дозволити ці жалі. Бо і від них немало залежало і залежатиме, щоб Крути вже не повторилися. На сьогоднішній час Україна має ще сильного північного ворога, світ ще так байдужий до наших змагань і волі, то чи товаришам, полеглим під Крутами, чи то сучасній молоді треба бути завжди готовими до Крут.
Коли треба буде, коли незнайдеться інших виходів і можливостей - Крути мусять бути.
Потрібно вічно про це пам'ятати і не забувати. Менше буде прикрих несподіванок.
Крути - це символ нашої вічної непідготованості, символ вічної нашої самітності перед лицем фатальної небезпеки, і то не завжди тільки з нашої вини.
Не довго, на той раз, тяглася окупація московськими бандами України, їх вигнали з нашої землі, і 19 березня 1918 року тіла замордованих Крутян було розшукано і привезено до Києва.
Березневе українське сонце пестило вкриті червоною китайкою домовини -.то українська столиця, молода Українська Держава, урочисто ховала перших своїх безстрашних Героїв, тих, які гордо, за лицарським козацьким звичаєм, душу й тіло поклали за самостійність, за незалежність, за волю Батьківщини. Поховали ці українські гордощі недалеко від могили першого українського князя - біля Аскольдової могили.
І струміли щирі сльози на сиву бороду першого Голови Української Держави проф. М. Грушевського, коли він тремтячим голосом говорив:
"Стримайте ваші сльози! Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, і Вітчизна збереже про них вдячну пам'ять на віки вічні. Славна смерть за Україну".
А в сьогоднішній день, 75-ту річницю їх геройської смерті, з гордощами національними, що український народ має, нехай і трагедію, але Крути - схилімо свої голови в глибокій пошані перед світлою пам'яттю їх!
Крути - символ національної честі
Самовідданий подвиг, який здійснили українські війська під Крутами, затримав швидке просування військ Муравйова. Тільки 5 лютого вони підійшли до міста і з берегів Дніпра піддали його страшному гарматному обстрілу. 9 лютого більшовики захопили Київ і вчинили криваву розправу над беззахисним населенням. За неповними даними, було вбито більше 5-ти тисяч чоловік. На вулицях розстрілювали всіх, хто розмовляв українською мовою, носив вишиванки і вуса або проявляв хоч яку симпатію до українців. У Маріїнському парку садисти Муравйова розстріляли 200 учнів гімназій і училищ лише за те, що вони значились у списках української юнацької військово-спортивної організації.
На початку березня 1918 року згідно з мирним договором у Бресті, українські війська при допомозі Німеччини звільнили Київ. 19 березня тіла 27 юнаків, замордованих в Крутах, перевезли до Києва і поховали з військовими почестями на Аскольдовій могилі. М. Грушевський у промові на могилі героїв сказав:
"Український народ досі вірив у можливість свого розвитку в новій демократичній Росії. Але після всього того, що сталося, з Росією, чи то реакційною, чи революційною, Україні не по дорозі".
Зворушливе прощальне слово виголосила письменниця А.Сатрицька-Черняхівська:
"Від року до року сюди будуть приходити, тут будуть молитися, тут будуть складати братерську присягу ті, що матимуть переступати поріг життя. І коли життя зітре з пам"яті сучасних ці дорогі обличчя наших братів, коли прийдуть нові люди..., вони пам"ятатимуть, що тут лежать ті, що віддали все, що мали - молодість, щастя - за волю України.
Чуєте? Ваша слава живе і житиме довіку - Вільна Самостійна Україна!"
Подвиг українських юнаків під Крутами, що своєю кров"ю окропили святу землю в боротьбі за волю України, навічно залишиться в історії як символ національної честі. Вічна слава героям Крут!

 
 

Цікаве

Загрузка...