WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна в період національно-визвольної революції і збереження її досягнень. Повторна втрата незалежності (1648-1795 рр.) - Реферат

Україна в період національно-визвольної революції і збереження її досягнень. Повторна втрата незалежності (1648-1795 рр.) - Реферат


РЕФЕРАТ
ТЕМА
Україна в період національно-визвольної революції і збереження її досягнень. Повторна втрата незалежності (1648-1795 рр.)
"Нова українська історія почалося зі спалаху, що перекраяв карту України, а заразом змінив усталений розклад політичних сил Центрально-Східної Європи…Ним стало останнє, наймасштабніше з козацьких повстань…"
Н.Яковенко. Нарис історії України, -С.177.
Зверніть увагу:
Правомірність виділення такого великого за часовим виміром періоду з найрізноманітнішими подіями і явищами, дійовими особами на наш погляд, визначається єдністю його основного змісту - відстоюванням самобутності народу і державної цілісності України. Це по-перше.
По-друге, єдиний цей період і засобами досягнення агресорами своїх цілей: жорстокість, військові спустошення, брудна дипломатія, політичні зради, лицемірство.
По-третє, чітко прослідковуються хронологічні межі початку та кінця періоду. 1648-1649 р. початок визвольної боротьби і відновлення української державності, 1795 р. - третій поділ Польщі і повторна ліквідація суверенних прав України.
Вивчення проблем періоду повинно привести до розуміння:
" Правомірності виділення і назви періоду;
" Причин, рушійних сил та основних етапів розвитку революції;
" Еволюції поглядів Б.Хмельницького на мету очолюваного ним виступу;
" Утворення української козацької держави;
" Переяславської угоди. Умов її підписання та різного трактування з боку царя і козацької старшини;
" Значення національно-визвольної революції в історичній долі України. Оцінку постаті Б.Хмельницького в історіографії;
" Причин і наслідків Руїни;
" Причин політичного розколу України в ході громадянської війни;
" Спроб визволення України з під влади Москви;
" Відмінностей у становищі Гетьманщини, Слобідської України, Запорізької Січі;
" Процесу остаточної ліквідації царизмом української державності.
Головні проблеми періоду
1. Національно-визвольна революція. Відродження Української держави.
2. Громадянська війна в козацькій державі та її результати.
3. Інкорпорація Гетьманщини до складу Росії та ліквідація української автономії.
Для глибшого розуміння проблем цього періоду слід звернутися до монографій:
" О.М.Апанович. -Українсько-російський договір 1654 р. Міфи та реальність. -К., 1994.
" В.А.Смолій, В.С.Степанков . -Богдан Хмельницький. Соціально-політичний портрет. 2-ге видання. -К., 1995.
Колоніальна політика, яку проводив уряд Речі Посполитої стосовно України викликала загрозу етноциду і спричинила загальнонародний виступ, який переріс у національно-визвольну революцію.
Поряд з причинами революції існували фактори, які сприяли розвитку протистояння між владою і знедоленим народом.
До них відносяться:
" наявність козацтва, що володіє зброєю;
" накопичення воєнного досвіду в попередній боротьбі (повстання: Косинського, Наливайка, Федоровича, Павлюка, Гуні та інших).
" зростання самосвідомості українського народу;
" посилення єдності між козаками і селянами;
" слабкість королівської влади;
" наростання відцентрових тенденцій в Речі Посполитої внаслідок феодалізації.
Це були ті можливості, на які могли розраховувати повстанці в своїй боротьбі
Майже все доросле населення України, за винятком великих полонізованих магнатів та шляхтичів, частини вищого православного духівництва, піднялося проти чужоземного гноблення. Це була визвольна, справедлива і загальнонародна війна, яка відповідала інтересам різних станів тогочасного українського суспільства.
Визвольна боротьба українського народу під проводом Богдана-Зиновія Хмельницького у своєму розвитку пройшла три головних етапи:
І-й етап
Початок національно-визвольної революції. Повалення влади шляхетської Речі Посполитої і створення нової української держави (лютий - грудень 1648 р.)
Козацько-селянська армія разом з татарською кіннотою розгромлює польські війська під: Жовтими Водами (5-6 травня); Корсунем (16 травня); Пилявцями (13 вересня), оточує Львів (26 вересня - 16 листопада) і визволяє майже всю Україну.
ІІ-й етап
Наростання визвольної боротьби і її невдачі. Переяславська рада 1654 р. Березневі статті.
Облога повстанцями Збаража (30 червня 1649 р.); розгром королівських військ під Зборовим і підписання миру (5 - 6 серпня 1849 р.); похід в Молдову (серпень 1650р.). Поразка військ Б.Хмельницького під Берестечком (червень 1652 р.). Невдача Тимоша Хмельницького в Валахії і його смерть (1653р.) Перемога під Жванцем вересень-грудень (1653 р.); Переяславська рада і Березневі статті - (1654 р.)
ІІІ-й етап
Завершення національно-визвольної революції за незалежність молодої держави (1654-1660 рр.).
Воєнні успіхи українсько-російських військ (весна 1654р.- осінь 1655р.). Зміни російської політики щодо України. Пошуки Хмельницьким нових союзників. Сепаратне Віленське перемир'я Росії і Польщі (листопад 1656 р.). Смерть Б.Хмельницького. Гетьманство І.Виговського і Юрія Хмельницького. Розкол України на дві частини. Україна вступила в новий історичний період розвитку, який отримав в історії назву "Руїна".
Масштабність народних виступів, їх сила, глибина і міцність обумовили еволюцію поглядів Б.Хмельницького на кінцеві цілі очолюваного ним протистояння .
Спочатку Хмельницький виступав, як вірний підданий короля, який і гадки не мав нищити Річ Посполиту. На пропозицію прийняти звання та клейноди гетьмана він відповів, що хоче отримати їх із рук короля. Більше того, Хмельницький думав захищати Україну перебуваючи в ролі королівського васала.
Після воєнних перемог 1648 р. Хмельницький висловив прагнення повністю звільнити Україну від польсько-шляхетського панування і створити незалежну державу. В ході революції це завдання було здійснено. Гетьман на переговорах з поляками в лютому 1649 р. окреслив територію цієї держави - йшлося про всі землі, заселені українцями. Підставою для цього було те, що в минулому на ці землі поширювалася влада руських князів.
Б.Хмельницький зберігає наступність в державотворчій традиції українського народу. При цьому він почав вбачати гарантію самостійності України в союзі з православною Росією. Зв'язки з якою за роки революції зміцнилася. Відверто кажучи у Хмельницького не було кращого вибору.
8(18) січня 1654 р. у Переяславі відбулася всенародна рада, яка прийняла рішення про союз з Московським царством. Присягаючи на вірність царю українці щиро

 
 

Цікаве

Загрузка...