WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна – суверенна і незалежна держава - Реферат

Україна – суверенна і незалежна держава - Реферат


РЕФЕРАТ
ТЕМА
Україна - суверенна і незалежна держава
1991-2002 рр.
Незалежна Україна відбулася остаточно і безповоротно (Л.Д.Кучма)
У центрі Європи постала і утвердилася країна з 50 мільйонним населенням і найбільша за територією
Поява власної держави і свого права - свідчення високого рівня розвитку нації
Цінність держави і права
Держава є найбільш досконалою і доцільною формою політичної організації суспільства. Засіб регулювання суспільних відносин, захисту особи та гарантії її основних прав.
Опановуючи тему потрібно з'ясувати наступні вузлові проблеми:
1. Матеріальні та соціальні основи незалежності;
o Природно-географічний фактор його значення в формуванні незалежності;
o Економіка та її роль у забезпеченні незалежності;
o Незалежність і культурно-технічний рівень населення;
2. Основні напрями та стадії державотворчого процесу незалежності України;
o Суверенітет. Головні напрями розбудови незалежної держави;
o Стадії розбудови незалежної України. Основний зміст;
o Гальмівні процеси державотворення та їх характеристика;
3. 10 років державотворення: головні підсумки та проблеми.
o Основні досягнення державотворчого процесу на І етапі;
o Актуальні проблеми державотворення та їх напрямки.
Стартові умови державотворення (територія, населення)
Становлення України як незалежної держави відбувається на природному, загальновизнаному народами світу праві - самовизначення націй, наявній території з її природними ресурсами, успадкованому економічному потенціалі, духовних і культурних надбання попередніх поколінь, тисячолітній досвіді державотворення.
Стартові умови державотворення (економічний потенціал, соціальний і культурний фактори)
Наявність достатньої кількості різноманітних корисних копалин, сприятливі кліматичні умови створюють лише можливості незалежності.
Реальна незалежність досягається соціальним фактором - умінням і здатністю класової і вікової структурами суспільства оволодіти природними ресурсами, створити доцільну і ефективну економіку, яка б забезпечувала як власні потреби, так і запити міждержавного обміну, протистояла економічній і військовій експансії.
Сукупність всіх природних ресурсів, економічного і науково-технічного потенціалу, що забезпечує матеріальні і духовні потреби громадян є основою суверенітету України. Це принципово важливе положення знайшло обґрунтування в Декларації про державний суверенітет України прийнятий Верховою Радою 16 липня 1990 р. і в Законі про економічну самостійність України від 3 серпня цього ж року.
Ці документи передбачають, що Україна самостійно:
" визначає стратегію соціально-економічного розвитку;
" здійснює управління економічними процесами в інтересах громадян;
" охороняє навколишнє середовище;
" дбає про генофонд народу, його молодого покоління;
" визначає структуру народного господарства і пріоритетні напрямки господарської діяльності, форми і методи господарювання;
" проводить фінансово-бюджетну, грошово-кредитну, цінову, інвестиційну, науково-технічну і зовнішньоекономічну політику.
В Декларації про державний суверенітет України наголошувалось, що Республіка "забезпечує захист всіх форм власності". Цим практично визначався курс поступового переходу до ринкової економіки.
Крім того визначались основні засади зовнішньої політики:
" позаблоковий статус України;
" без'ядерний статус України;
Зверніть увагу
Документи про економічну самостійність України приймалися в умовах існування СРСР. Вони підкріплялися двосторонніми договорами й міжурядовими угодами про співробітництво з Білорусією, Узбекистаном, Туркменією, Казахстаном, Латвією, Грузією та іншими республіками.
19 листопада 1990 р. був підписаний Договір між суверенними Україною і Росією в якому наголошувалося, що відносини між обома республіками мають розвиватися на основі рівності, добросусідства й невтручання у внутрішні справи один одного
Паралельно із встановленням економічного суверенітету відбувалися корінні зміни в політичному і духовному житті суспільства:
" із Конституції була вилучена в стаття, що закріплювала керівну роль партії в реальному суспільстві;
" появилися нові політичні партії і громадські організації, виникла опозиційна КПУ преса;
" відбулися вибори до Верховної Ради і місцевих рад (березень 1990 р.) на альтернативній основі. Демократичний блок створив конструктивну парламентську опозицію до якої ввійшли недавні політичні в'язні - Левко Лук'яненко, В'ячеслав Чорновіл, Богдан і Михайло Горині, Ірина Калинець та ін.
" повною мірою запрацювала безпосередня демократія: вибори, референдуми, виріс страйковий рух, збільшилася кількість мітингів, зборів, демонстрацій;
" на політичній арені помітну роль почав відігравати Народний Рух України;
" активізувалася релігійне життя, свобода віросповідання набрала реального змісту. Після 49-річної розлуки до Києва прибув Святійший Патріарх Київський і всієї України Мстислав;
" розширилася сфера вживання української мови зросла мережа шкіл і класів з її поглибленим вивченням. Плідно запрацювало Товариство української мови ім. Т.Шевченка, яке згодом перетворилося на Всеукраїнське товариство "Просвіта";
" вийшла з-під заборони і знову побачили світ твори В.Винниченка, М.Хвильового, М.Зерова, Г.Косинки, Є.Плужника та багатьох інших;
" стали доступними до широкого читача твори дисидентів: В.Стуса, І.Світличного, І.Дзюби, Є.Сверстюка, В.Рубана та інші.
Суверенізація України в складі СРСР поступово прогресувала в напрямку повної незалежності. Події 19-21 серпня 1991 прискорили цей процес.
" Пригадайте суть подій 19-21 серпня
Проголошення незалежності України поклало початок тривалим і дуже складним трансформаційним процесам. (Л.Д.Кучма)
Потрібно було не лише зламати до самих основ існуючий суспільно-політичний лад, економічну систему, спосіб життя, духовні цінності, але й створити нове суспільство, нову економіку і культуру. При цьому виникла проблема захисту від негативних факторів, які супроводжують запровадження ринкової економіки: монополізацію, масове банкрутство, зростання безробіття, соціальну стратифікацію.
В процесі державотворення незалежна Україна пройшла перший і, безумовно, найтяжчий та вирішальний етап. В його ході можна виділити дві основні стадії, які характеризуються:
І-а глибоким падінням економіки та кризою влади (24 серпня 1991 р. - весна 1994 р.).
ІІ-а масштабними компромісами з противниками демократії, незалежності і державності (почалася весною 1994 р.).
І - стадія
Демократичні сили України з різних причин не змогли взяти на себе формування владних структур тому їм довелося, з одного боку ламати шалений опір старої держпартноменклатури, з другого - співробітничати з нею у вирішенні складних, інколи несподіваних проблем державотворення таких як: нелегітимноговідділення Криму, спроб відновлення Криворіжської республіки, статусу Севастополя, розподілу Чорноморського флоту, територіальних претензій з боку Росії і т.п.
На цій стадії прийнято майже 400 законів та понад 1100 різних постанов і рішень з питань суспільного життя та державного будівництва.
На їх основі було:
" Сформовано три основних гілки влади: законодавчу, виконавчу, судову;
" Запроваджено Інститут Президентства;
" Створено механізм захисту української держави, затверджено концепцією оборони та розбудови Збройних сил.
" Проголошено Україну нейтральною, безядерною, позаблоковою державою;
" Прийнято 8 жовтня 1991 р. Закон "Про громадянство України" для усіх, хто проживав на цей час на території республіки незалежно від соціального стану, статі, політичних і релігійних поглядів;
" Зафіксовано державні кордони, порядок їх охорони та правила переходу. Створено митний комітет України (Указ Президента - грудень 1991 р.)
" Визнано національну символіку як державну. У січні-лютому 1992 р. Верховна Рада затвердила мелодію державного гімну "Ще не вмерла Україна" композитора М.Вербицького, синьо-жовтий прапор і тризуб - малим гербом України;
" Зроблено крок до запровадження власної грошової системи - введені купони багаторазового використання;
" Розпочато процеси приватизації, які мали трансформувати централізовану державну економіку в багатоукладну ринкову. До 1994 р. в Україні приватизовано понад 11 тис. підприємств.
Розшифруйте кожне із перерахованих явищ
ІІ - стадія
Дострокові вибори Верховної Ради і Президента поклали початок ІІ-ї стадії трансформації суспільства і процесу державотворення.
Пригадайте причини, які спонукали дострокові вибори в березні-липні 1994

 
 

Цікаве

Загрузка...