WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Під владою двох імперій (кінець XVIII – початок ХХ ст.) - Реферат

Під владою двох імперій (кінець XVIII – початок ХХ ст.) - Реферат

революції:
" ліквідовані всілякі обмеження на вживання мови. Українське слово залунало в школах і вищих учбових закладах;
" виникла україномовна преса. У 1905 р. в Лубнах почала виходити газета "Хлібороб", з'явились журнали "Дзвін", "Українська хата", "Рідний край", "Посів", "Село " та інші. Всього 24 україномовних видань;
" з'явились 35 осередків культурно-освітньої організації "Просвіта" в яких працювали: М.Коцюбинський, Б.Грінченко, П.Мирний, Д.Яворницький та інші представники української інтелігенції;
" виникають, набирають сили і досвіду українські політичні партії: РУП, УСДРП, УПСР (есери);
" створюються ради робітничих депутатів і профспілкові організації;
" розгортається кооперативний рух, виникають місцеві організації російської селянської спілки, які були створені в 7 губерніях, 12 повітах, 120 волостях;
" набувається досвід парламентської діяльності через Українські думські громади, які функціонували в І і ІІй Державній думі і поставили на порядок денний питання про автономію України;
" виграв український рух і від Столипінської аграрної реформи, яка мала на Україні найбільший успіх.
Зауважте:
Таким чином український національний рух в роки першої російської революції досяг суттєвих соціально-економічних і суспільно-політичних зрушень, що дало можливість офіційно поставити в Державній думі питання про надання Україні автономії.
До такого перебігу подій, коли постане питанняавтономії, а згодом і суверенітету кращі сили української спільноти готувалися заздалегідь. Більше того, вони передбачали необхідність підготовки до збройного захисту української справи.
З цією метою в Австрійській частині України створювалося молодіжні спортивні та пожежні товариства "Сокіл", "Січ" і "Пласт". Перше таке товариство було створено в 1894 року в Львові інженером Нагірним. Перша "Січ" під проводом лідера Радикальної партії Галичини Кирила Трильовського виникла в 1900 р. в с.Завалля на Снятинщинні.
В березні 1913 року пройшли перші збори "Товариства Українських Січових Стрільців", які прийняли свій статут. На початок 1914 року було створено 96 стрілецьких товариств. Вони охоплювали своїм впливом десятки тисяч української молоді. При цих товариствах створювалося воєнізована організація.
Історичною заслугою цієї організації являється участь в проголошені і захисті Західно-Української Народної Республіки, створені ядра Української Галицької Армії (УГА), яка відіграла помітну роль під час польсько-української війни 1918-1919 рр.
Січовий рух став наслідком виховної та просвітницької діяльності українських партій, "Просвіти", кооперативів, 15 українських гімназій і понад 3 тисяч українських народних шкіл... (порівняйте це зі становищем українства в російській частині України). Особливо великий вплив на відродження національної свідомості українців Галичини мала діяльність митрополита греко-католицької церкви А.Шептицького.
Все зазначене дало підстави М.Грушевському назвати Галичину "Українським П'ємонтом". (За аналогією з італійською провінцією П'ємонт з якої розпочалось відродження державності Італії).
Зверніть увагу:
Подальший розвиток національного руху був перерваний І світовою війною, яка поставила українців обох імперій в надзвичайно складне становище.
" По-перше, вони були втягнуті у війну всупереч своїм власним національним інтересом;
" По-друге, виявилися в протилежних воюючих коаліціях і змушені були вбивати один одного. В російській армії перебувало 3,6 млн. українців, у австро-угорській - 250 тис.
" В-третіх, їх землі стали об'єктом експансії з боку обох воюючих блоків.
" В-четвертих, територія України перетворилася в арену воєнних дій з усіма її незручностями - руйнацією економічного життя, господарських і промислових споруд, житла і т.д.
" В-п'ятих, в час війни в обох імперіях вживалися заходи придушення опозиції, скорочувалися можливості політичної діяльності і захисту національних прав.
" В-шостих, війна зумовила глибокий розкол національного руху, як між українцями воюючих сторін, так і в межах імперій на прихильників та противників переможної війни.
проавстрійські позиції проросійські позиції
" Головна Українська Рада створена в Львові - серпень 1914 р. Вона представляла собою блок партій: радикальної, соціал-демократичної, національно-демокартичної;
" Союз визволення України, створений у Відні 1914 р. емігрантами з Росії Д.Донцовим, В.Дорошенком, А.Жуком та іншими. Програмною вимогою СВУ було створення незалежної України за допомогою Четвер-тного Союзу. " Товариство Українських поступовців (ТУП);
" частина УСДРП на чолі з С.Петлюрою;
" "Карпато-русский освободительный комитет", який організували емігранти-москвофіли в Києві.
В.Винниченко і значна частина українських соціал-демократів займали антивоєнну позицію під гаслами "Геть війну! Хай живе автономія України!"
Таким чином Перша світова війна принела важкі випробування українському народу. Разом з тим вона створювала передумови краху імперій, об'єднання переважної більшості українських етнічних земель і вибудови на них незалежної української держави.
Попрацюйте самостійно
Завдання для самостійної роботи
" Виясніть, якими мотивами користувалася австрійська влада включаючи в одну адміністративну одиницю польські і українські землі.
" Назвіть фактори, які сприяли прогресивним реформам у Австрійській імперії.
" Подумайте, чого реформи в Російській імперії були обмеженими і не мали системного характеру.
" В тексті, що розкриває тему названі українські громадські організації до 1861 року, продовжіть їх перелік до 1914 року.
" Розкрийте суть Кирило-Мефодіївського товариства.
" Виясніть погляди москвофілів.
" Розгляньте зміст антиукраїнських дій російської адміністрації в 1914 р. в Галичині.
" Обґрунтуйте різницю між народовцями і народниками.
" Відшукайте літературу, яка розкриває хід революції 1905-1907 р. на Поділлі.
" Проаналізуйте діяльність українських депутатів в І-й і ІІ-й Державних думах.
Пригадайте з матеріалу середньої школи початок І-ї світової війни і прокоментуйте становище українців в обох імперіях.

 
 

Цікаве

Загрузка...