WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Під владою двох імперій (кінець XVIII – початок ХХ ст.) - Реферат

Під владою двох імперій (кінець XVIII – початок ХХ ст.) - Реферат

РЕФЕРАТ
ТЕМА
Під владою двох імперій (кінець XVIII - початок ХХ ст.)
"Польща впала, та й нас задавила" Т.Г.Шевченко
Наприкінці XVIII ст. відбулося нове перекроєння політичної карти Європи відповідно до геополітичних інтересів великих держав. В результаті 3-х поділів Польщі Україна виявилася поділеною між Австрійською і Російською імперіями.
Вивчаючи тему потрібно звернути увагу на:
а) адміністративно-правове свавілля стосовно українських земель;
б) соціально-економічне становище українського населення та його виступи проти засилля кріпосників;
в) початки українського національного відродження. Кирило-Мефодіївське товариство;
г) революцію 1848-49 рр. Галичині й Буковині;
ґ) селянську реформу 1861 р. та її наслідки в Україні;
д) репресії проти українства в Росії;
е) революційні події 1905-1907 років.
є) розвиток січового руху та його значення;
ж) становище українців в роки І-ї світової війни.
Три поділи Польщі
Держави, які ділили: Австрія, Росія, Прусія.
Час поділу:
І-й 1772 р.
ІІ-й 1793 р.
ІІІ-й 1795 р.
До Австрії відійшли: Буковина, Галичина і Закарпаття;
До Росії - Правобережна Україна, Західна Волинь і етнічні українські землі в наш час входять до Польщі та Білорусі (Холмщина, Надсання, Берестейщина).
В обох імперіях на приєднаних українських землях запроваджувався новий адміністративно-територіальний поділ:
В Австрії був створений Коронний край - Королівство Галичини і Лодомерії (Володимирії) з центром у Львові. Проте в ньому штучно об'єднувалися західноукраїнські етнічні землі з частиною польських земель. Це стало причиною неприязні між польським і українським населенням, оскільки австрійські урядовці при вирішенні різноманітних питань перевагу надавали більш підготовленим полякам, хоч із 3,5 млн. населення українці складали 2,4 млн. До того ж адміністративні кордони Коронного краю неодноразово довільно змінювалися.
В Росії, згідно з царським указом від 13 квітня 1793р. на приєднану Правобережну Україну було поширено загальноросійський адміністративний устрій. Вона поділялася на Ізяславську і Брацлавську губернії, а також Кам'янецьку область. Згодом до цих губернії без всяких підстав приєднали Мінську і утворили нове генерал-губернаторство. Адміністративний поділ не враховував специфічних особливостей окремих її регіонів і не визначав точних меж губерній та повітів.
Царський уряд залишив у силі польські закони. Діловодство велося російською і польською мовами, що приводило до значних затруднень в їх роботі. Найперше - не було кадрів. В Ізяславській і Брацлавській губерніях через відсутність урядовців у місцевих судах справи не слухалися іноді протягом кількох місяців. Процвітали хабарництво і підкуп. Красномовний факт - Микола І дав таємне завдання дізнатися, хто з усіх його губернаторів не бере хабарів. В Україні таким виявися лише один: Київський цивільний губернатор І.Фундуклей. Цар був здивований, але пояснив: "Не бере, бо дуже багатий".
Зверніть увагу:
Включення західноукраїнських земель до складу Австрійської імперії збіглося з періодом прогресивних реформ у цій державі, які здійснювалося в кінці XVIII ст. двома цісарями Марією Терезою та Йосифом ІІ.
Їх патентами (указами) було:
" скасовано особисту залежність селянина від поміщика (1782 р.);
" сільським громадам надано право самоврядування (1784 р.);
" запроваджено 3-х денну панщину (1785 р.);
" введено обов'язкову військову повинність та централізований рекрутський набір;
" підпорядковано церкву державі, ліквідовано орден єзуїтів;
" зрівняно в правах католицьку, протестантську та уніатську церкви;
" проголошено загальну середню освіту, в початковій школі на рідній мові, школа фінансувалася державою;
" відкрито Львівський університет.
Проте реформи тривали недовго. Після смерті Йосифа ІІ модернізація припиналася, а соціально-економічне становище населення, особливо селян, стало нестерпним.
Дійшло до того, що власне господарство не давало селянину можливості забезпечити мінімальні потреби сім'ї. Середня тривалість життя не перевищувала 30-40 років. Значна маса українського населення виснажувалася й вимирала. Практично українські землі ставали колоніальним придатком промислово розвинутих центральних та західних провінцій імперії.
В Російській імперії соціально-економічне становище переважної більшості населення як новоприєднаних так і старих губерній характеризувалася крайнім політичним безправ'ям, національним гнітом та економічним зубожінням.
Модернізаційні процеси, що розпочалася з селянської реформи і могли привести до покращення соціально-економічного становища проводилися з запізненням, залишилися обмеженими, непослідовними, незавершеними, суперечливими і не мали системного характеру.
Це, як і в Австрійській частині України, ускладнювало процеси переходу суспільства до більш прогресивного способу виробництва, до нового типу людської цивілізації, що отримала в нашій літературі назву "капіталізму".
Соціально-економічні утиски, переважної частини населення українських земель викликали протидію:
в Австрійські імперії в Російські імперії
" 1810-1825 рр. Опришківський рух. Лідери: Ю.Оженюк, Д.Якимчук, П.Мельничук, С.Товта, І.Кокоша та ін.
" 1809 р. виступи селян Чортків-щини.
" 1819-1822 р. виступи селян Комарівщини.
" 1848 р. виступи селян Північної Буковини під проводом Л.Кобилиці. За неповними даними, в Україні з 1797 р. по 1825 відбулося понад 100 виступів кріпосних селян. Найбільш відомі:
" "Київська козаччина" - (1855 р.) рух охопив понад 400 сіл, брало участь 180 тис.
" "Похід в Таврію за волею" - 1856 р. понад 75 тис. чол.
" Виступи селян Поділля під проводом Кармелюка (1812-1835 рр.)
" Протягом 1826-1854 рр. відбулося 354 селянських виступів.
Запам'ятайте:
Криза феодальної системи господарства посилення соціального та національного гніту, вплив прогресивних ідей Західної Європи привели до появи різноманітних суспільно-політичних і громадських організацій, які шукали шляхи гармонізації суспільного життя, розв'язання назрілих соціально-економічних проблем.
Такими українськими

 
 

Цікаве

Загрузка...