WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Богдан Хмельницький та характер його визвільної війни - Реферат

Богдан Хмельницький та характер його визвільної війни - Реферат

влада спробувала ввести обмеження щодо козаків, а отримала повстання Марка Жмайла в 1625 р., та Тараса Трясила в 1630 р. В наслідок виступу Трясила та смерті фанатичного короля Сигізмунди ІІІ, козацтво отримало значні поступки.
До того ж новим королєм став прокозацько настроєний Влади-слав. Зокрема , він визнав рівність обох церков церков України, ре-єстровим козакам знов надали право самоврядування.
Але невдовзі шляхта почала знов обмежувати права козацтва і козацтво знов підняло повстання у 1637 р. на чолі з Павлюком . Піс-ля розгрому цього виступу гетьман Яків Острянин та Дмитро Гуня вели боротьбу у 1638 р. І в цьому випадку козацтво отримало важку поразку. Шляхта позбавила козаків майже усіх прав.
"Польський уряд порішив видібрати козацькому війську всі йо-го дотеперешні "вольності" і привілеї. Козаки мусили передати поля-кам артилерію, булави й усі військові відзнаки. Реєстрове військо утратило свою самоуправу. На його чолі мав стояти не виборний ге-тьман, а комісар, назаначений королем.
Полковниками мали бути не козаки, а польські офіцери. Реєстр зменшено знову до 6000 і до війська допущено тількі тих, що не бра-ли участь в повстанні. Це був такий тяжкий погром, що козаки не мо-гли прочуняти з нього цілих десять років"
Глава ІІ
Повстання
" Рідко коли окремі особи так вирішально визначали хід епоха-льних подій, як це зробив стосовно Великого Українського повстання 1648 р. Богдан Хмельницьки".
Богдан Хмельницький народився у 1595 р. в сім ї дрібного шляхтича. Брав участь в битві під Цецорою 1620 р. і попав у полон. Через два роки повернувся додому. Служив в реєстровому козаць-комц війську. Дослужився до головного військового писаря. Для тих, хто не знає - ця посада у козацькому війську дорівнює нинішній по-саді начальника штабу, тобто Хмельницький був другою людиною у війську, після гетьмана.
Після ординації 1638 р - сотник в Чигирині. Все б так і залиши-лося в житті Хмельницького, якщо не втрутився би безглуздий випа-док: Чигиринський підстароста Данієль Чаплинський захотів у 1646 р. маєток Хмельницького, вбив його меншого сина та викрав наречену сотника.
Хмельницький спочатку звернувся до суду, а потім, побачивши безперспективність цього діла подався на Січ.
"Гіпнотичний вплив, що його Хмельницький умів справляти на маси, став очевидним коли, рятуючись від поляків, які розвідали про його наміри, він із жменькою прихильників у січні 1648 р.втікає на За-порізьку Січ. За короткий час він здобуває піжтримку запоріжців, ви-ганяє із січі польську залогу й добивається гетьманства. Спочатку заколот, що набирав сили, мав усі ознаки попередніх невдалих повс-тань: засліплений жадобою помсти, козацький старшина, якого пок-ривдили магнати, втікає на Січ і переконує запоріжців встати за свої (і його також) права. Проте, у випадку з Хмельницьким винятковий талант організатора, полководця та політика все докорінно змінив. "
Хмельницький добре розумів всі віди козацького війська - ко-заки були добрими піхотинцями та поганими кіннотниками. А татари в той час були дуже невдоволені політикою польського уряду. Тому Хмельницький зробив хід "конем" - заключив угоду з татарами про спільні дії проти польського війська.
"Польська влада добре розуміла чим загрожує поява Хмельни-цького в Україні, отож, коронний гетьман М. Потоцький уже 5 лютого 1648 р. вирушив з коронним військом з Бару на Корсунь, а в універ-салі до повстанців вказав видати йому Хмельницького і розійтися. В разі непокори Потоцький погрожував "усі достатки ваші , котрі у во-лості маєте, забрати, жінок, дітей вирізати"
Бойцові дії почалися у квітні. Гетьман Потоцький зупинився з головними силами під Корсунєм, а вперед вислав свого сина Стефа-на з 4 тисячами війська до яких ще мали приєднатись реєстрові ко-заки, що спускались на човнах по Дніпру.
Хмельницький вдало використав роз єднаність польських військ. Війська в нього було всього 3000 козаків, не враховуючи татар більша частина яких мала приєднатися згодом. Тому Хмельницький через своїх агентів спровокував заворушення серед реєстровців, внаслідок чого ті приєднались до повстанців.
"Хмельницький тим часом перетягнув на свою сторону ті ре-єстрові полки, що плили на човнах Дніпром. Дня 4 травня 1648р. між тим військом зчинився розрух: якийсь козак ухопив корогву й почав скликати "Чернецьку раду". Старшина кинулася до зброї, але козаки пішли на неї, схопили її живцем і потім засудили на смерть. Повста-нці обрали собі за старшого Филона Джалолія й під його проводом пішли до Хмельницького. Дня 12 травня вони були вже над Жовтиим Водами, демонстративно пройшли повз польський табор, вистрілили з рушниць і подалися до Хмельницького. Другого дня за їх прикла-дом пішли й реєстрові Шемберга - всі попереходили до повстанців"
А передісторія цього така: 26 квітня Хмельницький попав на Стефана Потоцького і взяв його війська в облогу під Ховтими Вода-ми. Поляки, після "зради" реєстрових козаків почали переговори з Хмельницьким про капітуляцію - тобто, що вони (поляки) віддадуть козакам усе важке озброєння і підуть геть, лише з особистою зюроєю для самозахисту (пістолі та шаблі). Хмельницький на це згодився, бо не хотів втрачати козаків, і сподівався на ласку короля, але татари порушили домовленість і напали на поляків в урочищі Княжі Байраки 15 травня. Там до татар примкнула певна частина нереєстрового ко-зацтва.
Таким чином польський загін був повністю знащений , а Сте-фан Потозький помер в татарському полоні від поранень.
Це був перший дзвіночок про те, що Хмельницький не повністю керує ситуацією. Гетьман дозволив полякам відступити, намагаю-чись показати їм, що він не якийсь там бандит, а просто хоче довес-ти права свого народу та без крайньої потреби не проливати кров, як керівники попередніх повстань.
Але кримінальні елементи серед козацтва та неконтрольовані татари зробили свою чорну справу. І теперХмельницький мав вою-вати до повної перемоги без всякого компромису, бо горді шляхтичі так і не вибачили йому вбивства своїх майже беззбройних вояків. Навіть король Владислав IV, прихильний до козацтва, не подарував би козакам цього.
Ніхто ж не буде заперечувати, що козацтво складалося виклю-чно з янголів та патріотів.
Як в усякій анархічній організації більша чатина них складала-ся з , м яко кажучі, людей з темним минулим та і сучасністю. Згадати хоча б те, що Польща та Росія за козаків вважали лише тих, хто жив не нас Січі, а мешканців Січі поголовно вважалися не безпідставно цими державами за бандитів. Навіть городові козаки вважали лише себе козацтвом, а низових - пройдисвітами . Задля спільної мети вони ясна річ, об єднувались, а в інщій час між ними існувала прихо-вана ворожнича та недовіра.
І на ось такий кримінальний елемент вкупі з татарами дове-лось сприяти Хмельницькому на початку своєї боротьби.
Лише за часів Івана Сірка (гетьманом був Іван Виговський) ни-зове козацтвокинуло грабувати Туреччину та почало систематично винищувати агресивні татарські орди.
Після цієї перемоги війська

 
 

Цікаве

Загрузка...