WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Західноукраїнські землі в 1921-1939 pp. - Реферат

Західноукраїнські землі в 1921-1939 pp. - Реферат

Вінниччини, Миколаївщини, Херсонщини під назвою "Трансністрія". Чернігівська, Сумська, Харківська, Ворошиловоградська області набули назву "прифронтової зони", яка знаходилась під владою військового командування.
" Окупаційна влада використовувала каральні органи: гестапо (поліція), СС (збройні загони), СД (служба безпеки).
" Крім окупаційної адміністрації, були створені допоміжні адміністрації з осіб, що виявили бажання співпрацювати з нацистами. Це - бургомістри в містах, голови - в районах, старости - в селищах, допоміжна поліція.
" Широко застосовувалися репресії проти мирного населення.
" Було створено 150 концентраційних таборів, де загинуло 1,9 млн. військовополонених.
" Українську націю оголосили неповноцінною, тобто такою, що підлягала витісненню за межі України, частково - фізичному знищенню, перетворенню на рабів.
" Було введено 12-14-годинний робочий день в промисловості.
" Найсуворіше контролювалася робота колгоспів (колгоспи небуло скасовано фашистами)
" В Німеччину з України вивозились люди як робоча сила, сировина, матеріальні цінності, витвори мистецтва тощо.
Під час німецької окупації в Україні було вбито і закатовано 3,9 млн. мирних жителів; на примусові роботи у Німеччину було вивезено 2 млн. чоловік.
На боротьбу з окупаційним режимом, "новим порядком" піднімалися широкі верстви населення. Не всі з них були прибічниками радянської влади. В русі Опору були дві течи - прорадянська і націоналістична.
Рух антифашистського Опору в Україні (1941-1942 pp.)
Течія Діяльність
Прорадянська
o Створення підпільних організацій.
o Створення партизанських загонів.
o Нанесення шкоди окупантам шляхом саботажу.
o Ведення бойових дій.
Націоналістична o Виголошення 30 червня 1941 р. у Львові незалежної української держави. Формування уряду під проводом Я. Стецька - одного з провідних діячів ОУН.
o Намагання співпрацювати з Німеччиною заради перемоги над більшовизмом (цю позицію поділяла частина ОУН під проводом А. Мельника).
o Організація підпілля і партизанських загонів, що боролися як з окупантами, так і з Червоною Армією (в цій боротьбі бере участь частина ОУН під проводом С. Бандери).
o Агітаційна робота серед населення.
o Створення в жовтні 1942 р. Української повстанської армії (УПА) під проводом ОУН-Бандери.
Надавати Україні незалежність Німеччина не бажала. Уряд Я. Стецька 9 липня було розігнано окупантами. Проти ОУН гітлерівці в 1941-1942 pp. проводять масові репресії: арешти і розстріли. У вересні 1941 р. було заарештовано С. Бандеру, Я. Стецька. Потім було розгромлено значну частину оунівських організацій; тисячі активних членів ОУН загинули, серед них були не тільки прибічники Бандери, але й мельниківці
Радянський рух Опору до 1942 р. зміцнився. В Україні нараховувались сотні партизанських загонів, багато з них об'єднувались в справжні боєздатні армії, наприклад, партизанські загони С. Ковпака, С. Руднєва, О. Сабурова, О. Федорова. В травні 1942 р. з метою координації дій партизанських заго-нів було створено Центральний штаб партизанського руху при Ставці. 3 жовтня 1942 р. партизанські загони беруть участь в бойових діях Червоної Армії. Значної шкоди фашистам завдавали і підпільні організації, діяльність яких охоплювала всю територію України. В партизанському русі брали участь 300 тис. чоловік, в діяльності підпільних організацій -100 тис. чоловік.
Бойові дії на території України з липня 1942 р. по грудень 1943 р.
" В липні 1942 р. розпочалась найвизначніша битва Великої Вітчизняної війни - Сталінградська (на території Російської Федерації).
" Перемога Червоної Армії в Сталінградській битві створила умови для вигнання загарбників з України.
" В грудні 1942 р. почалось визволення Донбасу.
" В липні 1943 р. радянські війська перемогли у грандіозній Курській битві. Перемога під Курськом дозволила розпочати наступ під Харковом, який було визволено 23 серпня 1943 р. У вересні 1943 р. було звільнено Чернігів, Полтаву, весь Донбас; радянські війська форсували Дніпро.
" 6 листопада 1943 р. від окупантів було звільнено Київ.
" В грудні 1943 р. від Полісся до Чорного моря розпочався наступ радянських військ.
1944-1945 pp. -завершальний етап Великої Вітчизняної війни, що закінчився визволенням України від німецько-фашистських загарбників і повною перемогою СРСР.
Основні події завершального етапу Великої Вітчизняної війни в Україні (1944 р.)
" Наступальні операції проходили по всьому фронту від Полісся до Чорного моря; в них взяли участь всі чотири Українські фронти.
" В січні-лютому 1944 р. в районі Корсунь-Шевченківського радянські війська оточили і знищили 80-тисячне угруповання ворога.
" Перемога під Корсунем-Шевченківським відкрила шлях на Правобережжя. У лютому-березні 1944 р. у ході Луцько-Рівненської операції радянські війська визволили Луцьк, Проскурів, Чернівці, Тернопіль, Вінницю, форсували Південний Буг і вийшли на державний кордон з Румунією.
" В березні-травні 1944 р. від ворога було звільнено Крим. Тут радянські війська спромоглися знищити 200-тисячну німецько-фашистську армію.
" В липні 1944 р. було звільнено Львів.
" В жовтні 1944 р. почалась Карпато-Ужгородська операція, в ході якої було звільнено Закарпаття.
" 28 жовтня 1944 р. всю територію України було звільнено від німецько-фашистських загарбників.
На завершальному етапі війни посилилась боротьба в тилу німецьких військ: зросла кількість підпільних організацій, партизанських загонів. Підпілля, партизанські загони, що підтримували радянську^ владу, брали участь у всіх битвах цього періоду війни, здійснювали диверсії, рейди по території України.
Рух Опору під проводом ОУН потрапив в ще більш скрутне становище, аніж раніше. З 1943 р. ОУН-УПА веде систематичні бойові дії проти фашистів, в результаті чого була визволена значна частина Волині і Галичини. Окупаційне командування звинуватило ОУН-УПА в зв'язках з Москвою.

 
 

Цікаве

Загрузка...