WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Нестор Махно - Реферат

Нестор Махно - Реферат

махновцями.1 Під новий 1919 рік петлюрівські частини розбили більшовиків і захопили місто, але район Гуляй - Поля, куди відійшовМахно, зайняти не змогли.
Суспільний устрій Махновії будувався в строгій відповідності з резолюцією одного з махновських з'їздів, які закликали "товаришів селян і робітників", щоб вони " самі на місцях без насильницьких указів і наказів, всупереч експлуататорам і гнобителям всього світу, будували нове вільне суспільство без визискувачів панів, без рабів, без багатіїв, без бідняків ". 1
Досить об'єктивний свідок, більшовик Антонов-Овсієнко, доповідав " нагору " : " Налагоджуються дитячі комуни, школи, Гуляй - Поле - один із самих культурних центрів Новоросії - тут три середніх учбових заклади і т.д.. Зусиллями Махна відкриті 10 госпіталів для поранених, організована майстерня по ремонту зброї і виробляються замки до гармат ". Жилося махновцям непогано. Культпросвіт повстанської армії давав вистави, регулярно влаштовував грандіозні застілля за участю самого батьки. Більшовикам цей " анклав свободи " не подобався.
У " центр " йшли доповідні : " ... цей район представляє собою окрему державу в державі. Навколо цього знаменитого штабу сконцентрувались всі сили лівих есерів, анархістів, злісних бандитів і рецидивістів " . Червоні хотіли підпорядкувати собі війська Махна і використовувати їх в боротьбі проти петлюрівців і білогвардійців.1
1Див. Сергій Дашков. Культ Личностей. Нестор Махно, с.17
І червоні, і махновці надіялись при нагоді знищити один одного. У резолюції другого з'їзду вільних рад Гуляй - Поля говорилось : " Прикриваючись гаслом " диктатури пролетаріату ", комуністи - більшовики об'явили монополію на революцію для своєї партії, рахуючи всіх інакомислячих контрреволюціонерами ".
Тим не менше, махновці ввійшли в оперативне підпорядкування Червоній Армії в якості Третьої повстанської бригади і розгорнули бої проти Денікіна. Однак більшовики спеціально тримали махновську армію на голодному пайку, залишаючи їх без самого необхідного. Мало того, в квітні по ініціативі Троцького проти махновців почалася пропагандистська компанія.2 25 травня Рада робітничо-селянської оборони України прийняла рішення ліквідувати Махна. Відправивши сповнену гнівом телеграму Леніну, Троцькому, Каменеву і Ворошилову, в середині червня батько з невеликим загоном зник в Гуляй-Польських лісах .
"Червоні" розстріляли начальника штабу махновців Озерова і деяких відомих анархістів .У відповідь московські анархісти підірвали будинок міському партії в Леонтієвському провулку ( Ленін, який повинен був туди приїхати, чудом уник загибелі ). Почалася нова фаза відносин між батьком і червоними - відверта ворожнеча.
5 серпня Махно видав наказ : " Кожний революційний повстанець повинен пам'ятати, що як його особистими, так і загальнонародними ворогами являються особи багатого буржуазного класу, незалежно від того, росіяни вони, чи євреї, українці і т.д.. Ворогами трудового народу є також ті, хто охороняє несправедливий буржуазний порядок, тобто радянські комісари, члени каральних загонів, надзвичайних комісій, які їздять по містах і селах, і знущаються з трудового народу, який не бажає коритися їх диктатурі. Представників таких каральних загонів, надзвичайних комісій та інших органів народного поневолення і гніту кожний повстанець зобов'язаний затримувати і доставляти в штаб армії, а при опорі - розстрілювати на місці. Війська Червоної Армії, яких посилали ловити батька, переходили в масовому порядку на його сторону. Набравшись сил, Махно почав активні бойові дії проти білих і червоних одночасно. Він навіть заключив договір з Петлюрою, який також воював з армією Денікіна. Махновцям вдалося під видом торговців проникнути в Катеринослав і на цілий тиждень ( а потім повторно - на місяць) оволодіти містом, яке ( за розповідям свідків ) відпочило від постійного страху і ...пограбувань.
1Див. Сергій Дашков. Культ Личностей. Нестор Махно, с.18
2Див. Волковинський В. М. Батько Махно, с.16-20
Особливу популярність серед місцевого населення завоював батько Махно, коли особисто розстріляв на базарі декількох грабіжників. Махно намагався налагодити мирне життя. На звільнених територіях організовувались комуни, профспілки, система допомоги бідним, налагоджувались виробництво і товарообмін. Цікаво, що і раніше, і тоді продовжували видаватися газети, які допускали критику махновської влади. Батько твердо стояв за свободу слова.1
Денікіну прийшлось знімати з фронту великі сили проти повстанців ( корпус генерала Слащова - того самого, який став прототипом Хлудова в творі Булгакова " Біг" )дозволивши тим самим перепочити червоним від боїв з Махно. У грудні 1919 р. Кліщову вдалося вибити махновців із Катеринослава. Махно знову почав переговори з більшовиками, але був об'явлений бандитом, який заслуговує арешту і кари.
Барон Врангель декілька разів посилав до батька делегатів, але декого схопили червоні, а декого розстріляв Махно. Репресії, яких завдали жителям губернії наступаючі частини Врангеля, примусили Махна спочатку припинити війну з більшовиками, а потім і об'єднатися з ними. На початку жовтня 1920 р. представники повстанців підписали договір з більшовистськими командирами. Повстанська армія перейшла в оперативне підпорядкування головкому Південного фронту Тимуру Фрунзе. У Гуляй - Поле знову потягнулися анархісти, яких червоні відпустили із своїх в'язниць. Після відступу Врангеля в Крим для Махновії настала пора перепочинку, але була вона недовгою і закінчилася з розгромом білогвардійців. У вирішальному наступі через Сіваш не останню роль зіграв чотирьохтисячний загін повстанців під командуванням махновця Каретнікова. 26 листопада 1920 р. Каретніков був викликаний на нараду до Фрунзе, схоплений і розстріляний, а його частини оточені. Але махновцям вдалося вирватися з оточення червоних і вийти з Криму. З бійців, які місяць тому прийшли на Перекоп, назад до батька вернулося не більше половини. Почалася бійка не на життя, а на смерть. Проти залишків батькової армії були кинуті частини Червоної Армії. Їм тепер було легше : ворог залишився один, та й перевага сил була астрономічною.
Махно метався по Україні, дні його були пораховані. Майже кожний день, відбиваючись від нападаючих карателів, Махно з купкою залишившихся в живих бійців і вірною дружиною Галиною Кузьменко прорвався до Дністра і 28 серпня 1921 року вирвався в Бессарабію.1
1Див. Сергій Дашков. Культ Личностей. Нестор Махно, с.20
Залишок життя Нестор Іванович Махно провів в еміграції - спочатку в Румунії, а потім у Польщі, ( де відсидів у в'язниці за підозрою в антипольській діяльності ) та у Франції. У Парижі Махно активно займався пропагандою ідей анархізму - виступав, писав статті, видав декілька брошур. Одночасно, якщо дозволяло здоров'я, працював фізично - робітником на кіностудії, кравцем. Організм Нестора Івановича був ослаблений багаточисельними ранами і застарілим, ще з

 
 

Цікаве

Загрузка...