WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Нестор Махно - Реферат

Нестор Махно - Реферат

помер , коли мені було тільки 11 місяців.П'ятеро нас, братів - сиріт, залишились на руках нещасної матері. Дитинство моє пройшло без забав і веселля, засмучене сильними нестатками, поки не піднялись на ноги хлопці і не почали самі на себе заробляти. На восьмому році мама віддала мене в другу Гуляй - Польську початкову школу. Вчився я добре, вчитель мене хвалив, а мати була задоволена моїми успіхами ". Але навчання швидко довелося кинути ", літом я наймався до багатих селян пасти овець або телят.
В 1903 році Махно поступив різноробочим на чавунно - ливарний завод М.Кернера, там існував любительський театральний гурток, а Нестор прагнув стати артистом, щоб смішити людей. Смішити, правда, не вийшло : в 1906 році хвиля першої російської революції дійшла до України і в лічені дні змінила життя провінційного Гуляй - Поля. До 16 років Махно не стикався з політичним світом. Але революція 1905 року сімнадцятирічного юнака наповненого революційним ентузіазмом, готовим на будь-які дії заради визволення трудящих підштовхнула до вступу в ряди анархістів - комуністів і спричинила становлення Нестора Махна з цього моменту непримиренним борцем за соціальну революцію. З цього часу Махно знайшов для себе широке поле діяльності, приймаючи участь в багатьох небезпечних моментах анархічної боротьби.2
1Див. В.Д. Єрмаков Социс 3'91,с.11
2Див. Волковинський В. М. . Батько Махно.-К.: Товариство "Знання" України, 1992 р.,с.5
Початок діяльності
Через деякий час його заарештували за незаконне зберігання пістолета, але через неповноліття відпустили. Будучи членом групи анархістів, він приймав участь в чотирьох пограбуваннях. 27 серпня 1907 року Махно затіяв стрілянину з поліцією і поранив селянина. Його затримали та через деякий час він вийшов на свободу за недоведенням вини. В 1908 році він потрапляє в руки царського суду, який за участь в анархічних товариствах і терористичних актах виносить йому вирок - смертну кару, але через його неповноліття страту замінено безстроковим ув'язненням. Весь термін ув'язнення Махно відбув в Московській центральній пересильній тюрмі (Бутирках ). Незважаючи на жахливість і безнадійність життя в ув'язненні , Махно, тим не менше, спромігся широко використати своє перебування в тюрмі в цілях самоосвіти і проявив при цьому величезну наполегливість. Він вивчав російську граматику, займався математикою, російською літературою, історією культури і політичною економією. Ув'язнення, властиво, було єдиною школою, в якій Махно набув історичні і політичні знання, які потрібні були йому в революційній діяльності. Дев'ять років він просидів у в'язниці. Перебуваючи в ув'язненні, Махно підірвав своє здоров'я, виступаючи проти повного безправ'я особи в тюрмі. Нестор Махно сперечався з тюремним начальством і дуже часто сидів в тюремних карцерах, нажив собі таким чином туберкульоз легенів.
За погану поведінку до останнього дня ув'язнення Нестор Махно пробув закутим по руках і ногах доти, поки повстанням московського пролетаріату не був звільнений 2 березня 1917 року. Після визволення з тюрми Махно зразу ж повертається в Гуляй - Поле, де багаточисельне селянство зустріло його з особливим співчуттям, він був єдиним політичним в'язнем, якого революція повернула додому, і тому відчув на собі доброзичливе відношення селян. Тепер це був не просто молодий, мало підготовлений юнак, а досвідчений борець з сильними вольовими устремліннями і з конкретним планом соціальної боротьби. Незабаром Нестор одружився з селянкою Настею Васецькою, з якою переписувався, сидячи в тюрмі. В них народився син, який незабаром помер, брак розпався. Але Несторові вже було не до сімейного життя : він швидко висунувся в Гуляй - Польське керівництво. В Гуляй - Полі він весь віддається революційній роботі, намагаючись, насамперед, організувати селян свого і навколишніх сіл : створює професійний союз селян - наймитів, організовує трудову комуну і місцеву селянську раду.
У нього було головне завдання - згуртувати і організувати все селянство на стільки міцно, щоб воно могло раз і назавжди вигнати всю " расу " поневолювачів і само будувати своє життя.1
1Див. Волковинський Валерій. Нестор Махно: легенди і реальність.-К.: "Перліт продакшен ЛТД",1994р.,с.47
Зародження комуни
Восени 1917 року Махна вибрали на п'ять громадських посад : головою районного селянського союзу, земельного комітету, професійного союзу металістів і деревообробників і головою Гуляй - Польської ради селян і робітників.
У середині серпня 1917 року, перебуваючи на посаді голови Гуляй - Польської Ради, він зібрав всіх поміщиків і власників району, відібрав у них документи про кількість їхньої землі і інвентаря і зробив точний облік всієї цієї власності. Потім він зробив доповідь - спочатку на зібранні волосної ради, а потім на районному з'їзді. У своїй доповіді він запропонував, щоб поміщики і куркулі користувались землею на рівні з трудовим селянством. Районний з'їзд, за його пропозицією, ухвалив : залишити куркулям і поміщикам по трудовій нормі землі, а також живого і мертвого інвентаря. За прикладом Гуляй - Польського району такі ухвали були прийняті на багатьох з'їздах селян Катеринославської, Таврійської, Полтавської, Харківської і інших губерній. За цей час Махно у своєму районі став душею селянських рухів, які віднімали у поміщиків землю, майно, а де потрібно було і життя. Такими діями він нажив собі смертельних ворогів в особі місцевих землевласників, багатіїв і буржуазійних організацій.
Тим часом Україну згідно з умовами " ганебного " Брестського миру окупували німецькі і австро-угорські війська. 1 березня 1918 року вони ввійшли в Київ, в кінці квітня зайняли Гуляй - Поле. Махно по дорученню Гуляй - Польського революційного комітету створив для боротьби з німцями і Центральною Радою батальйони селян і робітників, з якими в бойовому порядку відступав на Таганрог, Ростов і Царицин. У цей же час місцева буржуазія, яка зміцніла з приходом австро-германців, почала за ним полювати і йому прийшлось переховуватись. Українська і німецька воєнна влада спалили будинок його матері і розстріляли його старшого брата Ємільяна, інваліда війни.
У червні 1918 року Махно прибув до Москви, щоб порадитися з деякими старими працівниками анархізму відносно направлення і характеру діяльності серед українського селянства. Оскільки, анархіст Махно побачив в " червоних " губерніях деякі речі, що його насторожило.Об'явлену більшовиками диктатуру пролетаріату оцінив як спробу розколу серед трудящих. Враження від " нової " Москви літом 1918 року ще більше зміцнили його в цих думках. Не допомогли ні розмова із Свердловим, Леніним в червні 1918 року в Кремлі, ні навіть візит до князя Петра Кропоткіна. " Немає партій, - роздумував трьома роками пізніше батько, - ... а є купки шарлатанів, які в ім'я особистої користі і гострих відчуттів ... знищують трудовий народ " .1
1Див. Сергій Дашков. Культ Личностей. Нестор Махно -М.:

 
 

Цікаве

Загрузка...