WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Нестор Махно - Реферат

Нестор Махно - Реферат

церковно -приходських шкіл, дві церкви, синагога, банк, поштове відділення, велика кількість млинів і навіть кінематограф. По своєму національному складу більшість населення Гуляй - Поля , а також навколишніх районів складали українці. Російське населення було небагато чисельним , в основному вчителі, службовці і члени їх сімей. Доволі багато було євреїв - купців і ремісників, які досить дружно жили як з українцями, так і з росіянами.
Про те, що Гуляй - Поле, жвавий населений пункт, подібний на містечко, говорить і те, що в ньому на вулицях були дерев'яні тротуари.
1Див. О.А. Игнатьева Социс 3'91,с.3
Природа українського повстанського руху має свої особливі соціально - економічні, історичні і політичні корні. У соціальному відношенні основне населення України - це пролетаріат, буржуазія і багато чисельне селянство, основу економічної сили якої складали куркулі і середняки при досить слабкій бідноті і наймитах. В Україні жила і деяка частина козаків, які наколи не були в кріпацькій залежності, і завжди прагнули до економічної і політичної незалежності за підтримки української інтелігенції. Відсутність общинного землекористування сприяло розвитку міцних індивідуальних заможних господарств.1
Сільські куркулі, разом з іншими селянськими масами і робітничим класом активно боролися в перший революційний період з поміщиками і буржуазією, але після отримання землі поміщиків відійшли від революційної боротьби. Цікавою особливістю аграрної революції в Україні була та обставина, що ця революція посилила лише середняка і куркуля. Наймити і орендарі, не маючи необхідного інвентарю і тварин, боячись контрреволюції, нестійкості радянської влади, не зуміли закріпити землю за собою. У процесі революційної перебудови український куркуль і середняк економічно значно посилились, а пролетаріат і бідне селянство, витративши свої сили в революційних боях, значно послабли. Крім того на розвиток повстанського руху в Україні впливали гніт України російським царизмом, експлуатація заможним єврейським населенням, в основному купцями, українців - селян, що виховувало в селянських масах національну ненависть до " москалів " і " жидів ", яка постійно підживлялась патріотично настроєною українською інтелігенцією. Центр махновщини - Катеринославська губернія разом з сусідніми губерніями називали годувальниками півдня Росії. Часта зміна влади в Україні на протязі двох років громадянської війни до кінця деморалізували бідноту, підірвали її довір'я до будь-якої влади і одночасно посилила позиції куркульства, яке залишалося сильним, незалежним від мало не що недільної зміни політичної обстановки. Надалі це привело до того, що в 1919 і навіть частково в 1920 роках ? складу повстанців і різноманітних банд складала біднота, яка знаходилась на утриманні у куркулів , які забезпечували їх харчами і матеріально.
Часта зміна влади і нестабільна політична обстановка призвела до безконтрольності над зброєю, що спричинило потрапляння цієї зброї в руки селян. Зміцненню і розвитку повстанського руху і бандитизму сприяли і деякі інші обставини . Наприклад, слабкість, некомпетентність представників радянської влади в питаннях земельної і продовольчої політики. Деякі радянські керівники не виконували рішення радянського уряду України про конфіскацію і рівномірне розподілення землі поміщиків. Лише 5 млн. Десятин із 14,5 млн. Конфіскованої у поміщиків землі було передано середнякам і бідноті , а залишки перейшли до колгоспів і радгоспів. При цьому селяни не отримали жодного інвентаря.1
1Див. В.Д. Єрмаков Социс 3'91.- М.: "Наука", 1991 р.,с.5
Наймитів і бідноту, які б могли піти в колгоспи і радгоспи було мало, оскільки вони самі по своїй природі прагнули стати самостійними господарями і тому різко негативно відносились до міроприємств, якими забирали в них значну частину землі. Встановлений Наркомпродом України на всій її території однаковий показник для визначення куркульських господарств ( більше 8 десятин землі ), направлений ніби то проти сільських багатіїв, зачіпав по суті середняків, так як на півдні України на одне середняцьке господарство приходилось 7 - 10 десятин землі, в той час як на півночі - лише 4 десятини. Вказані вище обставини, далеко не повні, спричинили появу і широкий розмах повстання і бандитизму.
В ідеології українського селянства можна виокремити дві яскраво виражені риси : анархо-індивідуалістський світогляд і самостійність, тобто устремління до незалежності і самовизначення. В силу політичних і географічних особливостей тодішньої України повстанський рух і бандитизм можна умовно розділити на 4 направлення :
1. Куркульсько - самостійне (петлюрівщина) - розвивалось на Правобережжі України .
2. Куркульсько - анархістське ( махновщина ) - це в основному Лівобережжя України.
3. Складає частину незадоволених або ображених тією чи іншою владою людей , течій.
4. Група отаманів або " батьків " без конкретної політичної програми ,для яких головною і часто єдиною ціллю була нажива.
Загальною вимогою бунтівників різного політичного забарвлення була зміна аграрної і продовольчої політики Радянської влади. Серед перерахованих вище течій українського повстанського руху махновщина займає особливе місце і має тільки їй властиві яскраво виражені риси. Цей своєрідний тип анархізму , який , на думку П.А.Аршинові - одночасно вчителя Н.Махна , базується на наступному :
1)Віра в історичну роль селянства .
2)Неприязнь до інтелігенції .
3)Заперечення державної влади в любій ]ї формі.
4)Теорія " третьої революції".
5)Українські традиції вольності.
6)Віра в необхідність активної революційної боротьби.1
Іншими словами махновська "ідейна програма" була круто замішана не тільки на анархістських гаслах, але і на чисто есерівських концепціях, а також на народних традиціях.
Серед самих борців за ідею безладдя не було єдиної думки відносно анархістського характеру махновського руху. Між Нестором Махно і ідеологами анархії існували серйозні розбіжності , не дивлячись на те, що він, можливо, більше . ніж інші, прагнув до побудови безвладного суспільства.1
1 Див. В.Д. Єрмаков Социс 3'91,с.10
Біля джерел махновщини не стояло , крім самого Махна і невеликої , організованої в 1917 році ним же , групи гуляй - польських " братчиків " з числа місцевих жителів ( Каретніков , Григорій Махно - брат "батько" , Лютий , Марченко і інші ) ніяких інших анархістських груп.1
Ранні роки Нестора Махна .
Точна дата народження Нестора Івановичі Махна-26 жовтня 1888 р. Коли у Івана Родіоновича і Євдокії Махно народився п'ятий син , по селу пролетіла чутка , що під час хрещення у священика загорілася ряса ; це означало , що народився " розбійник, якого світ не бачив ".
Ось що писав про себе сам Нестор Махно в мемуарах : "Батько мій - в минулому кріпак поміщика Мабельського ... Більшу частину свого життя він прослужив у того ж поміщика конюхом. Він

 
 

Цікаве

Загрузка...