WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Cтановлення Карпатської України як держави в процесі її боротьби за незалежність від агресії сусідніх держав та внутрішніх протиріч - Курсова робота

Cтановлення Карпатської України як держави в процесі її боротьби за незалежність від агресії сусідніх держав та внутрішніх протиріч - Курсова робота

www.litopys.org.ua/grendzh/grendzh06.htm
38
В таких складних умовах, під гуркіт гармат, боїв між
угорською армією та січовиками на кордонах Карпатської України. 15 березня в Хусті було скликано сойм.
Практично з усіма заплановими законопроектами, які мав прийняти сойм
попередньо 14 березня А. Волошин ознайомив населення. Ніякої несподіван-ки й небуло в головних законопроектах про незалежність Карпатської України.
Перед зібранням сойму більшість послів зійшлися о полудні до будинку Президії влади, біля підніжжя Хустського замку на спільні наради членів уряду, послів Карпато-українського сойму та членів проводу УНО.
Планувалося відкривати сойм Карпатської України поєднуючи з
святкуваннями визначної події, театральними виставами, почесною сторо-
жею Гуцулів з топірцями. Багато іноземців бажало бути присутніми на засіданні Сойму. Але складна внутрішньо і зовнішньо - політична ситуація зумовила обмеженість запланованих заходів.
Сойм скликаний 15 березня 1939 р. на 16 годину в приміщенні спортзали Хустської гімназії. Посли посідали на свої місця. Для преси було виділено окремі місця. Прикрашена зала гімназії була удекорована над звича-йно святково.
Спеціально для цієї мети побудована бар'єра, що відділювала послів від іншої публіки, а над ними підвищення для президії. Стіна напроти розвішана прапорами. Посередині стіни величезний герб Карпатської України: щит, що розділений на дві половини, а на ньому з лівого боку чотири сині і три жовті рівні смуги, що заповнюють цілу половину; з правого боку - червоний ведмідь на срібному полі.
Біля герба з боків великі синьо-жовті прапори; вся зала в зелені, квітах,
удекорована національними прапорами, тризубами. [1]
Почалося засідання сойму о 16-20. Прем'єр А. Волошин, як голова найвищого політичного форуму Української Народної Ради відкриває сойм. секретар Г. Кочерган зачитує програму відкриття.
Голова УНРади констатує що з тридцяти двох послів присутні 22 :
1. Д-р. Августин Волошин;
2. Д-р Михайло Бращайко;
3. Д-р Юлій Бращайко;
4. Іван Грига;
5. о. Адальберт Довбак;
6. Д-р Микола Долинай;
7. Д-р Мілош Дрбал;
8. Августин Дутка;
_______________________
1.В. Гренджа-Донський ..... www.litopys.org.ua/grendzh/grendzh07.htm
39
9. Іван Ігнатко;
10. Василь Клемпуш;
11. Микола Мандзюк;
12. Михайло Феделеш;
13. Інж. Леонід Романюк;
14. Грігоріє Мойш;
15. Дмитро Німчук;
16. Юрій Пазуханич;
17. Федір Ревай;
18. Д-р Степан Росоха;
19. Василь Шобей;
20. Августин Штефан;
21. о. Кирило Тулик;
22. Михайло Тулик.
Прем'єр відкриває засідання Сойму своє промовою, яку закінчує рядками одного з віршів Т. Шевченка. Кочерган зачитує результати виборів до сойму.
Проводятся вибори голови сойму, на посаду якого кандидатами обрано М. Бращайка та А. Штефана. Голосування проходило виборчими листками.
А. Штефан отримує 20 голосів, М. Бращайко - 2. Головою сойму обрано А. Штефана , який зачитує присягу. Присягає також голова уряду. Заступниками голови сойму обрано Ф.Ревая та С. Росоху. Секретарями А.Дутку та А. Романюка. Впорядниками М. Тулика та Д. Німчука.
Сформовано п'ять комісій - конституційно-правову, культурно-освітню, фінансову, соціально-медичну та комісія для захисту Карпатської України. [1]
На цьому перше засідання закінчується. На кілька хвилин оголошена перерва.
Засідання друге
Засідання починається о 17-38. Розглядається законопроект поданий урядом про незалежність Карпатської України, державний устрій, назву, мову, прапор, герб та гімн.
Референтом законопроекту виступає М. Бращайко. За скороченою процедурою було зачитано О. Стебельским промову про значення законо-проекту для майбутнього Карпатської України.
Законопроект прийнято в першому читанні одноголосно. Голосування піднятими руками. Після цього М. Бращайко зачитує промову. Засідання завершається.
Оголошується перерва.
40
Засідання третє
Законопроект про незалежність Карпатської України прийнято в другому та третьому читаннях. Ось текст Закону :
" Закон ч. 1. Сойм Карпатської України ухвалив цей закон:
Пар. 1. Карпатська Україна є незалежною державою.
Пар. 2. Назва держави є: КАРПАТСЬКА УКРАЇНА.
Пар. 3. Карпатська Україна є республіка з президентом, вибираним Соймом
Карпатської України на чолі.
Пар. 4. Державною мовою Карпатської України є мова українська.
Пар. 5. Барва державного прапора Карпатської України є синя і жовта, причому барва синя єгорішня, а жовта є долішня.
Пар. 6. Державним гербом Карпатської України є дотеперішній краєвий герб: чотири сині та три жовті смуги у лівому півполі і червоний ведмідь у срібному полі на правій стороні, а також тризуб св. Володимира Великого з хрестом на середньому зубі. Переведення цього місця закону полишається окремому законові.
Пар. 7. Державний гімн Карпатської України є: "Ще не вмерла Україна".
Пар. 8. Цей закон обов'язує зараз із хвилиною його прийняття.
Частина 2.
Сойм Карпатської України ухвалив цей закон:
Пар.1 Сойм уповноважує уряд, щоб за згодою президента Карпато -Української Республіки видавав аж до відкликання розпорядження з силою законів.
Пар.2 Розпорядження видані за пар.1, мають бути предложені Соймові на його найближчім засіданні. Інакше тратять обов'язуючу силу.
Пар.3 Цей закон обов'язує зараз від його прийняття. " [2]
Значення цього закону було дуже велике. Карпатська Україна проголошувалася незалежною державою. Відтепер закарпатці могли самі розпоряджатися своєю долею, розбудовувати державність, стати центром всього українства. Однак зважаючи на складні зовнішньо політичні умови нападу угорських військ ця незалежність так і залишилася номінальною.
Сойм Карпатської України продовжував свою роботу.
Засідання четверте
А. Волошин оголошує промову про вибори першого президента Карпатської України.
Вибори проводяться виборчими листками. В результаті голосування
_______________
1.В. Гренджа-Донський ..... www.litopys.org.ua/grendzh/grendzh07.htm
42
одноголосно вибрано єдиного кандидата А. Волошина. З приводу цього в залі здіймається хвиля оплесків. Обраний президент зачитує текст присяги.
Цим закінчується засідання.
Засідання п'яте.
Розпочалося розглядом законпроекту про повноваження уряду. Референтом виступає М. Бращайко. Законопроект передбачав надання урядові права видавати розпорядження які б мали силу законів, до остаточного їх затвердження соймом. Голосування підняттям рук. Закон прийнято в першому читанні. Засідання закінчилося в 18-42.
На останніх шостому і сьомому засіданнях цей законопроект прийнято в другому та третьому читаннях.
Засідання Сойму закінчилося близько двадцятої години вечора. Сойм не розглядав заплановане питання про формування нового уряду.
Засідання сойму Карпатської України стало остаточним пунктом боротьби Закарпаття за незалежність, на короткотривалому засіданні були прийняті історично важливі рішення, які формували структуру влади

 
 

Цікаве

Загрузка...