WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Богдан Хмельницький - Контрольна робота

Богдан Хмельницький - Контрольна робота

зірвіть союз з татарами, віддайте зброю, а главарів козацьких загонів нехай Хмельницький покарає смертю, - тоді буде розмова про козацькі права. Але Хмельницький не ловився на таку вудку: він удавав, що вірить комісарам, писав до Киселя ласкаві листи, присипляв поляків згодою на їхні умови, а сам збирав силу - і скоро міг стати на Случі в голові великого й упорядкованого війська. Комісари побачили, що вони не обдурили Хмельницького, а що Хмельницький обдурив комісарів.
Польське військо під начальством трьох панів, регіментарів та двадцяти чотирьох сенаторів, які складали так звану Воєнну Раду, стало під Глинянами. Хмельницький ущипливо назвав трьох паныв периною, латиною ы дитиною. Бо князь Заславський був дуже ніжний пан, Осторог деже вчений, Конецьпольский дуже молодий. Поляки пішли на війну як, на весілля.
Хмельницький, щоб відтягти час, затіяв переговори з Заславським, написав йому листа з великою силою всяких підхлібних слів "Ви ж усім голова. Розсудіть нас - а ми вже будемо в вашій волі, бо ваше слово - ліпше золота, і як ви скажете, так і буде..."Хмельницький знав, що князь Заславський пустий честолюбець і до воєнних справ не годний, буде стояти за примирення, а інші пани не схочуть його слухати, і почнеться між ними сварка, а час іде, і татарська поміч наближається.
Так і вийшло. Два тижня тяг Хмельницький переговори, але татар не було, прийшов лиш малий його відділ. Тоді Хмельницький вдався до воєнної хитрості: посилає переодягненого попом козака, так щоб його могли схопити поляки, і цей піп в муках зізнається, що Хмельницький присяг платити ханові щороку велику данину, а за те хан присилав Хмельницькому 40 тисяч татар. А на ранок Хмельницький велів частині козаків замотати чолами голови і, змішавшись з татарами відділу Карабча - мурзи, з криками: "Алла, Алла", - повалити до табору. Це мало створити ілюзію приходу 40 - тисячної татарської армії.
Хмельницькому це вдалось. На свої очі поляки побачили, що піп говорив правду, - і страх та напав на польське військо. Зібрались на раду і вирішили тікати. І почалася тіканина. Історична срамота! Хто куди, хто як міг...спочатку втекли пани, втікали в ночі. Потім прокинулося раненько військо, а панів немає і тут переполох напав на них. І військо теж почало втікати. Козаки з першу не могли зрозуміти, що це з поляками робиться, і зрозумівши Хмельницький з усіма силами кинувся на поляків. Хлопство почало хазяйнувати в покинутому таборі. Тут знайшли нечуване багатство, так що у бідних хлопів очі розбігалися. Козакам дісталося більше 120 000 возів з кіньми та усяким добром, більше, як 10 мільйонів польських злотих грошей і коштовностей, 80 гармат.
Польща залишилась оголена. Без війська, без короля, без засобів захисту. І як би Хмельницький двинув з усією своєю силою на Польщу, йому ніхто не зміг би опиратися. Він захопив би і Краков і Варшаву. Але Хмельницький... Він зробив помилку, остаточно не розбивши поляків. Але він був тільки людиною, зі здатність до помилок, з обмеженим апаратом бачення. Що робить Хмельницький? Він просто марнує силу народу. Іде під Збараж бере його без зайвих зусиль, іде під Львів, відступає за гроші. А потім стоїть 3 тижня під Замостям, веде таку облогу, що обложені поляки виходять з замку і купують у козаків провіант.
Хмельницький чекав виборів короля, хоч сам тоді фактично був королем. В цей час Хмельницький ще не мріяв про незалежну Україну, його мрією тоді була Річ Посполита, але кращою без утиску, з козацькою свободою і королем на чолі. Хмельницький був вихований в Речі Посполитій, і перед його уявою стояв король.
Королем вибирають Яна - Казимира, кандидата, за котрим обставав і Хмельницький та ще в такій мірі, що велів казати своїм послам: "Козаки зложать зброю, в разі вибору королем Яна - Казимира". Які надії покладав Хмельницький на Яна - Казимира? Ян - Казимир був убогою індивідуальністю. Ще з дитинства матір'ю він був приучений до вигод тіла та лінивств думки; зарозумілий, нерозумний, свавільний і безвільний. Що від нього міг сподіватися Хмельницький і роль він йому відводив? Достовірно не відомо.
Як би там не було а 15 листопада 1648р. Королем обрали Яна - Казимира. Та негайно послали послів до Хмельницького, сповістити про бажаний ним результат. Хмельницький зрадів вістці, та зняв облогу з Замостя. Війна була закінчена.
Хмельницький переміг, вільна Україна зустрічала свого героя. Терція присилає послів з привітаннями, молдавський і валахський господарі просять дружби, трансильванський князь Ракочішукає союзу, і сам цар московський Олексій Михайлович присилає знаки своєї "милості" українському гетьману. І отут ми бачимо одну із психологічних криз Хмельницького: Хмельницький виростав, із бунтаря ставав володарем, його владу визнали... Із Замостя до Києва Хмельницький йшов шість неділь. І змінилась думка Хмельницького і відповів комісарам, що з тої вашої комісії нічого не буде, війна мусить починатися у цих трьох, або чотирьох тижнях... Хмельницький не думає вже про козацтво, але про Українську Річ Посполита і хоче йти в саму середину Польщі. Хмельницькому допомагав Туган - бей. Хмельницький громадить величезні сили. Поляки зібрали сейм на якому було постановлено зібрати проти Хмельницького 30 тисячне військо, на чолі, знов таки, з трьома особами: Фірлеєві, Лянцкоронському і Острогові. Військо виступило і стало під Константи новим. По довгих комедіях і лицемірстві на чолі тієї армії став і князь Вишневецький, - і з його волі військо відійшло під Збараж, де його і обліг Хмельницький. Круто дісталося полякам, з широких окопів вони переходили до вужчих. Голод панував упольськім стані, люди гинули. Король хотів іти на допомогу, але не було з чим: регулярного війська було мало, а посполите рішення збиралось дуже повільно. Король вимушений був вирушати з тим що було, він став під Зборов ом, на правому боці Сприти.
Хмельницький зачувши про наближення короля, взяв частину війська, перебіг до Зборова і став там ще до приходу короля. Хмельницький укрив і розпорошив своє військо так, що поляки прийшовши на Сприту і не підозрювали, що ворог вже тут. Польське військо було необачним, переправивши через річку тільки половину свого війська, поляки почали обідати. І саме в цей час ударив Хмельницький. З правого боку польське військо було перебито, а з лівого поспішно король зібрав військо, і почалась остання спроба оборонитися. Тричі польське військо хотіло тікати, тричі король їх зупиняв. Ніч зупинила бій. Наступного дня козаки перемагали, і ось настав момент зловити самого короля, як тут Хмельницький крикнув: "Згода!.." і бій спинився - король спася. Це ще одна з загадок.
Король мусив підписати Зборівський договір, після якого козакам верталися їх давні права, реєстр побільшав на 40 тисяч, київський метрополіт мав крісло у сенаті, жиди виселялися з України, права українських шкіл мали бути непорушними, релігійні суперечки полагоджені... Хмельницький побачив незабаром, що прав селянам цей договір дає мало. Селян залишалися їхні пани з витікаючи ми з цього наслідками. Тільки козаки були вільні, так селяни могли вільно переходити до козаків, але всі люди в козаки податися фізично не могли. Українці захвилювались, не вже всі ті війни були дарма? Хмельницький почав думати про даль нішу боротьбу.
Хмельницький почав шукати союзників писав до Москви, Терції, до семигородського князя, до шведів, не залишаючи відносин з ханом. Зупинився Хмельницький на допомозі хана. Але

 
 

Цікаве

Загрузка...