WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → 1.Умови впровадження стандартів ISO серії 9000 на виробництві. 2.Структура ліцензійної угоди та умови її скасування. 3. Порядок проведення робіт в про - Реферат

1.Умови впровадження стандартів ISO серії 9000 на виробництві. 2.Структура ліцензійної угоди та умови її скасування. 3. Порядок проведення робіт в про - Реферат

9000, оскільки це міжнародний стандарт, що надає досконалу схему, на основі якої ми могли розробити нашу власну систему контролю якості, - пояснює Алекс Дикий, глава відділу інформації Metatec. - Зовнішні інспекції, передбачені ISO 9000, також мали для нас значення, оскільки нам була необхідна незалежна перевірка".
Metatec, уякій переважно застосовуються Unix-комп'ютери, але є і близько 300 ПК, що працюють під Windows, вирішила розробити свою власну систему ISO 9000 на Си і Си++.
Фокусування на бізнес-процесах
Поставивши питання про ISO 9000, ви одержите одну із трьох відповідей - або це відмінна система контролю якості бізнес-процесів, або неприємна необхідність, або - марна витрата часу і грошей.
У Сполучених Штатах сьогодні багато хто розуміє, що проблема стала актуальною в діловому світі не після докладної розповіді про неї в The Wall Street Journal, а тоді, коли присвячена їй публікація з'явилася в журналі коміксів Скотта Едамса Dilbert. Коли компанія Ділберта вирішила впровадити у себе ISO 9000, її голова займався тим, що спостерігав за слушністю виконання своїми колегами ряду безглуздих вказівок, нібито продиктованих стандартом, на зразок приклеювання ярликів на кожен предмет в офісі.
На думку захисників ISO 9000, думка про те, що стандарт змушує займатися в компанії зайвою роботою, - помилкова. У ISO 9000 немає жодної фрази про те, щоб клеїти ярлики на кожний аркуш паперу; стандарт лише передбачає необхідність затвердження найважливіших документів і подальше розміщення їх у якомусь захищеному каталозі.
Джейн Джозеф, керівник відділу контролю якості Manugistics, виробника ПЗ для управління каналами постачання, була свідком впровадження ISO 9000 вже декілька разів - спочатку на своїй попередній роботі в IBM, а тепер у своїй нинішній компанії. Вона спостерігала і гарні, і погані реалізації стандарту. "Є компанії, що виконують купу зайвої роботи, розробляючи системи з величезною кількістю докладних вказівок, які люди ніколи не будуть застосовувати і наявність яких, між іншим, не потрібна за стандартом", - пояснює Джозеф.
Відсутність гарантії якості
Мабуть, найбільш дивна деталь всієї історії зі стандартом - це те, що навіть консультанти із ISO 9000 не можуть впевнено сказати, чи система контролю якості дійсно покращує якість.
"Після восьми років роботи з ISO 9000 мені вкрай важко сказати, чи гарантована вам підвищена якість товару,придбаній в сертифікованій за стандартом компанії, - попереджає Джим Лампрехт, консультант і автор чотирьох книг про ISO 9000. - Багато людей скаржаться, що після того, як компанія, від якої вони отримували продукт, одержала сертифікат, якість її товару зовсім не поліпшилася".
ISO 9000 варто розглядати лише як один з багатьох чинників, що необхідно враховувати, приймаючи рішення про укладання договору з постачальником.
"Якщо сертифікація була проведена правильно, то її наявність має означати, що компанія почала багато заходів з метою підвищення гарантії якості для своїх клієнтів", - підтверджує Лампрехт.
Багато консультантів говорять, що компанії, які пройшли сертифікацію за ISO 9000, дійсно відчули вигоду як з погляду економії грошей, так і з погляду поліпшення умов роботи службовців.
За даними цих оглядів, витрати на запровадження ISO 9000 складають у середньому близько 220 тис. дол. Проте компанії, що використовують системи ISO 9000, за спільною думкою, завдяки підвищенню продуктивності заощаджують від однієї до декількох сотень тисяч доларів на рік.
Як описати вашу систему ISO 9000
Хоча й існує теоретична можливість розробки системи бізнес-процедур, що відповідають ISO 9000, за допомогою олівця і блокнота, більшість з них все ж створюється за допомогою текстових процесорів із тієї простої причини, що це природний засіб збереження документів. На виробничих підприємствах системи ISO можуть бути частиною єдиної програмної системи контролю або ПЗ для проведення перевірок.
Проте, за твердженням консультантів з ISO 9000, щонайкраще в цьому випадку підійде ПЗ для управління документами.
Практично будь-який додаток для автоматизації діловодства або документообігу може бути використаний для створення системи ISO 9000 - у компаніях для цього застосовують і Lotus Notes, і системи на основі мови гіпертекстової розмітки HTML.
Що таке сертифікація за системою ISO 9000?
Об'єктом добровільної сертифікації за системою ISO 9000 є система якості - сукупність елементів виробництва, технологічних процесів і управлінських рішень, яка забезпечує підтримку на певному рівні і постійне вдосконалення якості продукції підприємства. В ідеалі за наявності цього сертифіката неякісної продукції просто не може бути вироблено.
В Україні стандарти ISO 9000 версії 1994 року переведено і прийнято 1995 року як рекомендаційні ДСТУ (державні стандарти України). Однак система стандартів серії 1994 року має цілу низку вад. Двадцять стандартів цієї системи настільки формалізують виробництво, що воно втрачає спроможність до розвитку. Крім того, побудована відповідно до стандартів 1994 року система якості не може бути орієнтована на споживача, смаки якого, як відомо, згодом змінюються.
Усі ці вади враховані й виправлені під час створення стандартів ISO 9000 версії 2000 року. Крім того, було введено таке поняття, як управління якістю, що дуже нагадує класичне стратегічне управління підприємством. Стандарти ISO версії 1994 року будуть чинні в Україні до 31 грудня 2003 року. Отже, тим, хто хоче сертифікуватися і впровадити на своєму підприємстві прогресивну систему управління якістю, потрібно вибирати версію 2000.
Навіщо це потрібно?
По-перше, у багатьох випадках наявність сертифіката ISO обов'язкова у співпраці з державою - для участі в тендерах, постачання продукції на держзамовлення, виконання робіт для військово-промислового комплексу. Частіше за все така умова не закріплена в нормативно-правових актах і є тільки рекомендацією, яка, однак, неухильно виконується.
По-друге, підприємствам-експортерам наявність сертифіката ISO дає змогу збільшити закупівельні ціни на продукцію і при цьому збільшити продаж. Закордонним контрагентам не треба буде витрачатися на випробування продукції, тому набагато простіше і вигідніше мати справу з підприємствами-носіями сертифіката ISO. Такою вигодою здебільшого користуються підприємства машино- і приладобудівних галузей, а також металургії.
Третя перевага наявності сертифіката ISO - можливість продовжити термін дії обов'язкових сертифікатів (УкрСЕПРО) до п'яти років замість звичайних одного або трьох.
В українському варіанті зазначені переваги частіше за все короткострокові,

 
 

Цікаве

Загрузка...