WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Корінний перелом в ході другої світової війни (Сталінградська та Курська битви) - Реферат

Корінний перелом в ході другої світової війни (Сталінградська та Курська битви) - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
"КОРІННИЙ ПЕРЕЛОМ
В ХОДІ ДРУГОЇ СВІТОВОЇ ВІЙНИ"
(Сталінградська та Курська битви)
Сталінградська та Курська битви стали вирішальним переломом у ході другої світової війни, коли наступ фашистських військ було призупинено і розпочався контрнаступ радянської армії. В 1943 р. у нацистсько-радянській війні відбувся вирішальний перелом: коли німецький наступ вичерпав свою навальну силу, радянські війська розпочали гігантський контрнаступ.
Першим свідченням виснаження гітлерівських армій стала рішуча перемога радянських військ під Сталінградом, що на Волзі, у січні 1943 р. Зібравши залишки своїх резервів, улітку 1943 р. у битві під Курськом німці вдалися до останньої спроби перехопити ініціативу. Але й тут вони зазнали поразки.
Сталінградська битва умовно поділяється на два періоди: оборонний і наступальний.
Оборонний період почався 17 липня 1942 р. і завершився 18 листопада 1942 р.
З 13 вересня 1942 р. по 2 лютого 1943 р. у місті йшли запеклі вуличні бої.
Наступальний період почався з контрнаступу радянських військ 19 листопада 1942 р. і завершився переможними залпами 2 лютого 1943 р.
На окремих етапах у бої брало участь більш 2 мільйонів чоловік.
Оборонний період Сталінградського бою продовжувався майже три місяці. Він коштував багатьох жертв радянським військам, але захисники, що стояли на смерть у руїнах міста й обезсмертивши його ім'я, виграли час. Поки вони відстоювали руїни кожного будинку, билися за кімнати, сходові площадки, лійки і підвали Ставка Верховного Головного Командування приступила до розробки плану розгрому ворога і створення сил і засобів для його здійснення.
У район бойових дій на Волзі були спрямовані представники Ставки: генерал армії Г.К. Жуків, генерал-полковник А.М. Василевський, генерал-полковник артилерії Н.Н. Воронов для вивчення на місці питань, зв'язаних з майбутнім контрнаступом.
План майбутнього настання одержав кодову назву "Уран". Він передбачав оточення угруповання ворога, що бореться в Сталінграді, силами трьох фронтів: з півночі стояло наставати військам Донського і знову створеного Південно-Західного фронтів. Глибина їхньої операції намічалася в 120 км, з півдня удар наносив Сталінградський фронт, з'єднання якого до зустрічі з військами, що йдуть з півночі, повинні були пройти до 100 км. На всю операцію по оточенню приділялося троє-четверо доби.
Вирішальне значення при підготовці операції мало сховане зосередження військ. Було необхідно перекинути на вихідні позиції масу бойової техніки так, щоб супротивник не догадався про наміри радянського командування. Ця сложнейшая задача була виконана блискуче - німецька розвідка не змогла попередити свої війська про майбутнє настанні Червоної армії.
Від уваги ворога вислизнули вражаючі воображение військові перевезення - у жовтні в район Сталінграда було подано 33.236 вагонів, а в листопаду 41.461 вагон. Деякі частини йшли в райони зосередження 300-400 км похідним порядком з Астрахані й Очеретина. Щодня на прифронтових дорогах було зайнято 27 тис. автомашин. Особливі труднощі представляли перекидання військ для Сталінградського фронту - з 1 по 19 листопада через ріку, що покрилася льодом, було перевезено 160 тис. солдата, 10 тис. коней, 430 танків, 600 знарядь, 14 тис. автомашин, близько 7 тис. тонн боєприпасів.
Війська потрібно було надійно укрити по більшій частині в засніжених голих степах. Це була робота, що вимагала титанічних зусиль - відбувалися тільки нічні марші, неухильно дотримувалися вимоги маскування. До загублених полустанків підходили ешелони, вивантажувалися війська, іноді потяга зупинялися прямо в степу.. Колони вантажівок випливали через степ ночами з погашеними фарами.
Співвідношення сил і засобів на Сталінградському напрямку до 19 листопада 1942 р. було наступне:
Радянські війська і війська супротивника мали майже рівне число людей; у знаряддях, мінометах танках і почасти в літаках перевага була на боці радянських військ. Але на напрямку головних ударів радянське командування зумів забезпечити подвійна і потрійна перевага в силах. З метою збереження таємниці, про операцію знав дуже вузьке коло облич - тільки вищі командири.
Війська Південно-Західного і Донського фронтів одержали наказ про настання в ніч з 18 на 19 листопада, Сталінградського - у ніч з 19 на 20 листопада. Різниця в терміну настання фронтів на одні діб була викликана тим, що арміям, що наставали з півночі, стояла пройти більший шлях до району з'єднання з військами Сталінградського фронту.
5 липня 1943 року німецькі ударні угруповання за планом операції "Цитадель" почали настання на Курськ з районів Орла і Бєлгорода. З боку Орла наставало угруповання під командуванням генерал-фельдмаршала Г.Клюге (9 А и 2 ТА групи армій "Центр"). З боку Бєлгорода наставало угруповання під командуванням генерал-фельдмаршала Е.Манштейна (4 ТА й оперативна група "Кемпф" групи армій "Південь"). Задача відбити настання з боку Орла була возлжена на війська Центральний фронту (13, 48, 60, 65, 70 А, 2 ТА, 16 ВА, 9 і 19 від.тк), з боку Бєлгорода - Воронезького фронту (38, 40, 69 А, 6 і 7 гв.А, 1 ТА, 2 ВА, 35 гв.ск, 2 і 5 від.тк). У тилу Курського виступу був розгорнутий Степовий У (з 9 липня фронт) у складі 27, 47, 53 А, 4 і 5 гв.А, 5 гв.ТА, 5 ВА, 1 стрілецького, 3 танкових, 3 моторизованих і

 
 

Цікаве

Загрузка...