WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → . Соціально-економічний розвиток і політичне становище України у др. пол. ХVII – пер. пол. XVIII ст.. (Лекція) - Реферат

. Соціально-економічний розвиток і політичне становище України у др. пол. ХVII – пер. пол. XVIII ст.. (Лекція) - Реферат


Лекція
Тема . Соціально-економічний розвиток і політичне становище України у др. пол. ХVII - пер. пол. XVIII ст.
Мета: ? дати студентам знання стосовно подій, що розвивалися у др. пол. ХVII - пер. пол. XVIII ст. На території України;
? виховати повагу до знань І. Мазепи та П. Орлика відновити українську державність;
? розвинути світогляд студентів;
Література:
1. Бойко О. Д. Історія України - К., 1999
2. Бойко О. Д. Історія України (запитання : відповіді) - К., 1997
3. Веретюк В. Ф., Дзюба О. М. Україна від найдавніших часів до сьогодення. Хронологічний довідник. - К., 1995
4. Грушевський М. Очерк истории украинского народа - К., 1991
5. Довідник з історії України - т.1-2 - К., 1993, 1995
6. Крип'якевич Історія України - Львів, 1992
7. Полянська - Василенко Н. Історія України - т.1-2 - Львів, 1994
8. Рибалка І. Історія України - К., 1991
9. Шляхами віків: довідник з історії України - К., 1993
Тип: лекція
Хід.
План.
1. Громадянська війна 1657-1676 рр.
2. Зрушення в промисловому виробництві, зміни в сільському господарстві та аграрних відносинах.
3. Формування національного ринку.
4. Північна війна та Україна.
1.Смерть Б. Хмельницького стала тим поворотним моментом, що змінив хід української національної революції. Всередині козацької еліти зростають деструктивні сили. Не врятувало ситуацію і те, що козача старшина вирішила у квітні 1657 р. встановити спадковість гетьманства-передачі влади після смерті Б. Хмельницького його молодшому синові Юрію Хмельницькому.
Хмельницький Юрій (1641-1681) - гетьман України у 1657 та в 1659-1663 рр. Отримав добру домашню освіту, навчався у Києво-Могилянській академії. Намагався продовжити справу батька, шукав союзників які б могли гарантувати цілісність і незалежність Української держави. 27 жовтня 1659 р. він пішов на укладення нового договору (Переяславський) з Росією. Цей договір відчутно обмежував суверенітет Української держави.
В цей же час в таборі козацької старшини відбувається розкол, виділяються декілька груп, що мали різні цілі:
? промосковська;
? пропольська;
? протурецька;
17 жовтня 1660 р. під тиском старшини Ю. Хмельницький підписав з Польщею Чуднівський договір. Не маючи видатних здібностей і реальних можливостей реалізувати свою програму. В 1663 р. він відмовляється від булави. Під час боротьби за булаву підтримує спочатку П. Дорошенка, а влітку 1669 р. взяв бік його супротивників П. Суховля і М. Каменка. У жовтні 1669 р. потрапив до рук татарів і був відісланий до Стамбула. На початку 1677 р. призначається Портою володарем "Руського князівства" зі столицею в Немирові. Робив невдалі спроби об'єднати Україну. Після укладення Бахчисарайського договору 1681 р. був відісланий до Стамбула.
60і-80і роки XVII ст. Увійшли в історію України як доба Руїни. Восени 1657 р. на Корсунській Раді було здійснено фактично військовий переворот. Гетьманом проголошено Ів. Виговського.
Ів. Виговський (?-1663 р.) - діяч українського козацтва. Походив з шляхетної родини. За національно-визвольної війни став одним із найближчих соратників Б. Хмельницького. Проводив антимосковську політику, в 1658 р. розгромив повстання Я. Барабаша і М. Пушкаря, а 27-28 липня під Конотопом розгромив російські війська. Намагався порозумітись з Річчю Посполитою. 16 березня 1658 р. у Гадячі після довгих переговорів підписує договір:
1. Утворено Велике Князівство Руське, що входило до Речі Посполитої;
2. Входило Київське, Брацлавське і Чернігівське воєводства;
3. Утворювались національні збори (депутати від всіх станів);
4. Виконавча влада - гетьману;
5. Гетьмана обирали всі стани ВКР;
6. Гетьман керував збройними силами;
7. Вводились посади канцлера, підскарбія і Вищий судовий трибунал;
8. Діловодство велося українською мовою;
9. Карбувалась власна монета;
10. Армія з 30 тис. Козаків і 10 тис. найманців;
11. Старшина отримувала права шляхти;
12. Православні урівнювались з католиками, зберігалось українство;
13. Створювався Київський університет;
Однак серед широких кіл козацтва, сам термін Річ Посполита викликав антипатію і тому підтримка Ів. Виговського зменшується. В жовтні 1652 р. на Чорній Раді за вимоги І. Букалича, Т. Цюцюри і В. Золотаренка був усунений від гетьманства. Боярин Ромадановський розпочинає наступ.
Формальним приводом виступу стали молодість, хворобливість і слабохарактерність Ю. Хмельницького. Під тиском росіян українці відмовились від багатьох досягнень. У 1660 р. розпочався новий раунд російсько-польського протистояння у боротьбі за українські землі. На Волинь рушила армія В. Шереметьєва (20 тис.), другим ешелоном йшли українці (30 тис.). Росіяни потрапили під Чудковим у оточення. За цих обставин пропольська старшина йде на підписання трагічного Слободянського тракту (18 жовтня 1660 р.). Однак промосковська група старшини на чолі з Я. Сомком під Каневом розгромила війська Ю. Хмельницького. Відбувається по суті розкол держави на Правобережжя, яке контролюють поляки і Лівобережжя. Доба Руїни за влучним словом О. Субтельного "Сягнула свого апогею".
Претендентів вистачає на гетьманську булаву. На Лівобережжі основна боротьба розгорнулась між Я. Сомком, І. Брюховецьким та В. Золотаренком. В Ніжині та Чорній Раді у червні 1663 р. за підтримки запорожців, де він з 1659 р. був кошовим отаманом, та демагогічним обіцянкам він став гетьманом (1663-1668 рр.). Наказав стратити свого претендента Я. Сомка, вчинив розправу на опозицією. Козацький літописець С. Величко писав "для срібла і злата не тільки дав би виколоти око, але брата й батька свого не пощадив би, не те що вболівати за Україною". Новообраний гетьман займав відверто промосковські позиції. В 1663 р. в Батурині погоджується з посиленням присутності російської армії, та встановлення митниць на російсько-українському кордоні. Неодноразово висловлювався за ліквідацію гетьманату і утворення князівства на чолі з царевичем Федором.
Загострюється боротьба і на Правобережжі. В 1663 р. в Чигирині обрано правобережнім гетьманом П.Тетерю (1620-1671). Талановитий дипломат він спочатку намагається лавірувати між Польщею і Росією. Прихильник пропольської орієнтації. В 1663-1664 рр. Приймав участь у поході Яна Козимира на лівобережжя, намагаючись об'єднати українські землі. Одне повстання 1664 р. на Правобережжі, а потім напад І. Сірка заставив його зректись булави.
Глибока криза викликала бажання у патріотичних сил зупинити цю тенденцію, відновити єдність держави і її незалежність. Лідером цих сил стає Дорошенко П. Д. (1627-1698). Гетьманом став у серпні 1665 р. В складній ситуації проводить ряд реформ:
1. Створює постійне військо (20 тис.);
2. Вводить митну лінію і власну монету;
3. Проводить політику заселення нових територій;
Перед собою він поставив стратегічне завдання обмежитивплив поляків на правобережжі, поступово об'єднати українські землі. Орієнтується на союз з Кримським ханством і Туреччиною.
В цей час (1667 р.) між Польщею та Росією було підписано Андрусівське перемир'я, що закріпило поділ України. П. Дорошенко робить спробу приєднати Західний регіон. Уряд Речі Посполитої вимушений визнати автономію Правобережної України (кордон по р. Горінь). На початку літа 1668 р. війська П. Дорошенка вступають на Лівобережжя. В цей же час (8

 
 

Цікаве

Загрузка...