WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Роксолана (Настя Лісовська) «А я не скорилася і в сльозі відродилася» - Реферат

Роксолана (Настя Лісовська) «А я не скорилася і в сльозі відродилася» - Реферат


Реферат з історії України
РОКСОЛАНА (Настя Лісовська)
"А Я НЕ СКОРИЛАСЯ І В СЛЬОЗІ ВІДРОДИЛАСЯ"
Роксолана (копія з гравюри 1596р.).
Нині ім'я Роксолана зустрічається, мабуть, не рідше, ніж Настя, особливо в західноукраїнському регіоні, де народилася і виросла майбут-ня султана Стамбула. Хоча кілька віків тому такого імені в лексиконі нашого народу не було. Роксоланами турки називали всіх дівчат - невільниць, які потрапляли на кримські невільничі ринки з козацької України.
Саме на невільницькому базарі у Кафі спекотного літа 1520 року 15-літню Настю вперше і назвали Роксоланою. І купили з надією віддати її в султанський гарем. Як найкоштовніший діамант.
Юна українська бранка, потрапивши вперше на очі могутнього і жорстокого Су-леймана І, не впала до ніг повелителя 30-ти держав, як то мала робити кожна наложниця султанського гарему, а гордо, сміливо, нескорено глянула у вічі тому, перед ким тремтіло півсвіту.
І це вразило, загіпнотизувало Сулеймана. Очевидно, на жорстокого повелителя, який відправляв своїх підданих на смерть за найменшу необачність, справила сильне враження не стільки краса дівчини - в султанському гаремі не було негарних - скільки її людська гідність, дівоча гордість, що в султанському палаці нічого не вартували і могли дорого обійтися тим, хто ці якості не втратив.
Настя Лісовська не тільки стала улюбленою і найближчою дружиною грізного Сулеймана, народила йому сина Селіма, а й на багато років, практично до самої смерті в 1561 році, була чи не найпершою порадницею правителя великої Порти, мала величезний вплив на політику Османської імперії та й, зрештою, Європи. Вона вільно спілкувалася латиною з послами європейських країн, які приїжджали у султанський палац, писала вірші, перебувала поруч із Сулейманом І Пишним нарізних прийомах і банкетах. Мало того, позувала художникам, хоч за тодішніми ісламськими канонами не можна було малювати не тільки людину, а й птахів і звірів. Полонений Настиною любов'ю, султан повіддавав жінок зі свого гарему чоловікам зі свого оточення, а єдиній коханій дружині надав титулу великої султани Стам-була - такої почесті, до речі, не знала жодна жінка в Туреччині.
Настя була ерудованою, кмітливою, розумною і духовно багатою жінкою. А коли цього вимагали обставини, то і нещадно жорстокою зі своїми суперниками-ворогами. За намовою Роксолани султан стратив спочатку великого візира Ібрагім-пашу, до речі, свого великого друга ще з дитинства, а згодом - і рідного сина й онука від першої дружини Фатіми. Таким чином намісником царя царів на землі став Роксоланин син Селім. Сулейман настільки любив свою "українську квітку", що коли в 1540 році довідався про її намір його отруїти і таким чином посадити на престол Селіма, то наказав стратити всіх змовників, а на Роксолану не підняв руки. Коли через двадцять "років невблаганна смерть забирала від нього кохану дружину, султан стояв біля її ліжка навколішки і плакав.
Образ Роксолани став символом нескореності української жінки, її любові до рідної землі в екстремальних умовах, коли, здається, що саме небо відхилилося від неї. Крізь золотий блиск султанового палацу вона завжди бачила рідну Україну, марила нею все життя і допомагала, чим тільки могла. А могла султана Стамбула багато. Сорок один рік турки не чинили нападу на Україну, не палили її міста і села, не забирали в ясир людей. Не дозволяв цього робити Сулейман І Пишний і кримським татарам.

 
 

Цікаве

Загрузка...