WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Історія УПА - Курсова робота

Історія УПА - Курсова робота

та більшовицьких комісарів.
За новий справедливий міжнародний лад і порядок в світі, побудований на пошануванні прав кожного народу та його незалежний усесторонній розвиток у власних державних формах.
Проти німецького та московського імперіалістичних наїзників українського народу.
Протиімперіалізмів як джерела воєн і поневолення народів.
"До зброї", липень 1943 р.
(Зараз і далі - зі збереженням лексики та часових і редакторських особливостей джерел.)
Завдяки широкій та ефективній підпільній мережі ОУН УПА швидко розрослася у велику, добре організовану партизанську армію, яка захопила контроль над значними частинами Волині, Полісся і згодом Галичини. Зростання її сили говорило про відчутну масову підтримку з боку українців, оскільки практично не мала іноземної допомоги. Відомості про чисельність дуже суперечливі. Називаються цифри від 30-40 тис. до 100 тисяч. За даними радянських каральних органів, котрі воювали з повстанцями, протягом 1944 р., коли Червона армія заняла території їхніх дій, було вбито 57`405 вояків УПА, 50`387 взято в полон, 15`990 здалися самі, усього - 123`782 чоловіка. За перші чотири місяці 1945 р. - ще 95`083 чол., усього - 218`865 чоловік. Навіть при тому, що радянські карателі враховували вбивство селян, наведені цифри дають уявлення про надзвичайний розмах і запеклість національно-визвольної війни.
УПА мала кілька власних щомісячних видань, які з'явилися навесні 1943 р. і спочатку помножувалися на друкарській машинці або викльостилі а згодом друкувалися у власній типографії. За неперевіреними даними, головним редактором журналу "До зброї" був Яків Бусел ("Галина"), волинський діяч ОУН. Журнали містили матеріали на такі теми: сучасна військова політика, військовий вишкіл, військова термінологія, історія, святкування національних річниць, описи боїв УПА, описи дій на фронтах Другої світової війни, патріотичні поезії, патріотичні оповідання і приклади з української історії. В кожному номері подавалися такі навчальні матеріали, як "Відомості з практики підривних робіт", "Як боротися з танками", Організація та завдання інженерної розвідки". Було видано "Бойовий правильник піхоти". Отже, УПА не можна вважати просто партизанськими загонами, і тим більш "бандами", як нам подавали радянські джерела. Слово "армія" у своїй назві УПА цілком виправдовує.
Швидке зростання УПА викликало необхідність розширення її політичної бази. Деякі з ідеологічних змін проступили ще в 1943 р., коли конгрес ОУН оголосив: "Оскільки ОУН бореться проти імперіалізму та імперій… тому ОУН бореться проти СРСР та німецької "Нової Європи". Одна фракція ОУН не могла претендувати на роль представника українців в цілому. У липні 1944 р. з ініціативи ОУН таємно зібралися делегати різних довоєнних політичних партій та представники східних українців та утворили Українську Головну Визвольну Раду. УГВР закликала до більшої терпимості щодо ідеологій, відмінних від інтегрального націоналізму, відкидала расову та етнічну виключність і звертала більшу увагу на соціально-економічні питання.
Присяга вояка Української Повстанчої Армії
Затверджена УГВР і введена наказом ГВШ ч. 7 з 19.VII.1944
Я, воїн Української Повстанчої Армії, взявши в руки зброю, урочисто клянусь своєю честю і совістю перед Великим Народом Українським, перед Святою Землею Українською, перед пролитою кров'ю усіх Найкращих Синів України та перед Найвищим Політичним Проводом Народу Українського:
Боротись за повне визволення всіх українських земель і українського народу від загарбників та здобути Українську Самостійну Соборну Державу. В цій боротьбі не пожалію ні крови, ні життя і буду битись до останнього віддиху і остаточної перемоги над усіма ворогами України.
Буду мужнім, відважним і хоробрим у бою та нещадним до ворогів землі української.
Буду чесним, дисциплінованим і революційно-пильним воїном.
Буду виконувати всі накази зверхників.
Суворо зберігатиму військову і державну таємницю.
Буду гідними побратимом у бою та в бойовому життю всім своїм товаришам по зброї.
Коли я порушу, або відступлю від цієї присяги, то хай мене покарає суворий закон Української Національної Революції і спаде на мене зневага Українського Народу.
"Повстанець", листопад 1944 р.
3. Боротьба "проти всіх".
3.1. Німецька окупація.
16 квiтня 1942 року - це початок "першої фази" цiєї боротьби. П'ять лiтучих бригад займаються партизанською вiйною. Йде поповнення в ряди борцiв з числа тих, хто втiкає вiд гiтлерiвських арештiв, була в наявностi чудова розвiдка, спiвробiтництво з українською полiцiєю - нiмцi переполошилися, вони побачили "величезну армiю", а дiверсiї українськiх партизанiв на шляхах не давали спокiйно жити всiм структурам "нової адмiнiстрацiї". Але це була вiйна лише з адмiнiстративними органами.
Цiкаво, що Головна Команда УПА написала лист до Коха в стилi "запорожцi пишуть до турецького султана", в якому роз'яснювала свої дiї вiдносно Германiї i Росiї. У колах українського полiтичного i воєнно-революцiйного пiдпiлля лiтом 42-го не було згоди та єдности щодо поглядiв на методи боротьби. Група С.Бендери стояла на пасивному шляху без партизаських диверсiй.
Друга фаза партизанської боротьби заключалась у тому, що зважаючи на особливо тяжкий стан влiтку 1942 року видається указ всiм "лiтучим бригадам" бити ворога на всiх пунктах воєнно-стратегiчного значення, а особливу увагу звернути на системи транспорту та тилового забезпечення - вiд Чорного моря й до Бiлорусiї i Балтики. Можна видiлити таку операцiю як Шепетiвська, що мала бiльш демонстрацiйний нiж диверсiйний характер. Проведено її було блискуче. Крiм того, були випадки визволення вiйсковополоненних шляхом нападiв на ешелони. Таким чином, партизанскi загони показали свою силу, з ними стали рахуватись.
Заслуговує на увагу партизанська тактика УПА - органiзацiя складається з невеликих партизанських груп:
- тактика "з -пiд землі i пiд землю";
- дiяти скрiзь, та не попадатись;
- жорстка пiдлеглисть командирам;
- знаходитись постiйно в русi;
- нiчнi напади, що сiють панiку;
- розвiдка й контррозвiдка.
Дiйсно, iдеальна програма для невеликих загонiв партизан. Ворогами УПА вважало нацистському i комунiстичну партiї (НКВС та есесовцiв) - розстріл останнiх проводився на місцi без суду й слiдства.
Кров за кров
УПА зі свого боку ліквідує цілі німецькі відділи, що їдуть грабувати, або з награбованим майном вертаються до своїх осередків. Дня 21.V. в Сарненщині група УПА з засідки знищила цілковито відділ німців в числі 26 людей. Здобуто 2 кулумети, 6 маш. пістолів, 18 крісів і 7 пістолів.
Того ж дні на Рівенщині

 
 

Цікаве

Загрузка...