WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Вплив монголо-татарського ярма на розвиток Русі - Реферат

Вплив монголо-татарського ярма на розвиток Русі - Реферат

танцювати можуть два кавалери чи разом по черзі, так що елемент зіткнення не грає в них таку видну роль, як у західних танцях. Рухам чоловіка дається простір для імпровізації. При русі ніг помітне прагнення до нерухомості голови, особливо в жінок. У чисто східних танцях ноги рухаються на носках, під ритм, а танцюють тіло і руки. Краса танцю на Сході полягає в гнучкості і пластичності рухів корпуса і рук, а не у витанцьовуванні ногами. Подібно східним танцям, російський танець носить скоріше характер змагання в спритності, гнучкості і ритмічності тіла.
Стиль російської казки має аналогію зі стилем казок тюрок і кавказців. Російський епос по своїх сюжетах зв'язаний з "туранським" і степовим "ординським" епосом.
У Новому Сараї виявлено чимало християнських поховань. Там же руїни, що пристосовуються до древньої російської церкви. У Сараї існував цілий російський квартал.
Головна частка монгольського ярма на Росію відноситься до області духовних зв'язків. Можна без перебільшення сказати, що православна церква вільно зітхнула під час панування монголів.
Від платежу важкої татарської данини було урятовано все російське духівництво з церковними людьми. Татари відносилися з повною віротерпимістю до всіх релігій, і російська православна церква не тільки не терпіла від ханів ніяких утисків, але, навпаки, російські митрополити одержували від ханів особі пільгові грамоти, якими забезпечувалися права і привілеї духівництва і недоторканність церковного майна. У лихоліття татарського ярма церква стала тією силою, що зберігала і виховувала не тільки релігійна, але і національна єдність російського християнства, що протиставляло себе поганству своїх завойовників і гнобителів, послужило згодом могутнім засобом національного об'єднання і національно-політичного звільнення від ярма "нечестивих агарян".
Хани видавали російським митрополитам золоті ярлики, що ставили церкву в зовсім незалежне від князівської влади положення. Суд, доходи - усе це підлягало веденню митрополита, постійно відчуваючи потребу в грошах для воєн, церква швидко придбала матеріальні засоби і земельну власність і могла надати притулок багатьом людям, що шукали в неї захисту від князівської сваволі. Узагалі православне духівництво користалося в монголів пошаною і заступництвом. У 1270 р. хан Менгу-Тимур видав наступний указ: "на Русі не дерзне ніхто осоромлювати церков і кривдити митрополитів і підлеглих йому архімандритів, протоієреїв, ієреїв і т.д." Хан Узбек навіть розширив привілеями церкви: "Усі чини православної церкви всі ченці підлягають лише суду православного митрополита, аж ніяк не чиновників Орди і не князівському суду. Той, хто ограбує духовне обличчя, повинний заплатити йому втроє. Хто насмілиться знущатися з православної чи віри ображати церкву, монастир, каплицю той підлягає смерті без розходження, росіянин він чи монгол. Так почуває себе російське духівництво вільними слугами бога".
З деяких історичних фактів можна судити про відношення Золотої Орди до православ'я. Святий Олександр Невський, зрозумівши, що Росії не під силу бороти з монголами, став служити хану не за страх, а за совість. Тільки в союзі з монголами він міг захиститися від натиску войовничого католицизму на православний Схід. Інакше в історію довелося б записати факт переходу росіян у латинство. У цій історичній ролі Золота Орда з'явилася не тільки покровителькою, але і захисницею російського православ'я. Ярмо монголів - язичників і мусульман - не тільки не торкнуло душу російського народу, його православну віру, але навіть зберегло її.
Для характеристики відносини монголів до іншим релігіям підлеглих їм народів цікавий указ Чингіс-хана - родоначальника всіх золотоординських ханів і засновника політики абсолютної віротерпимості. Цей указ був даний на ім'я глави даоського релігійного навчання Чан Чуня, називаного духовним-духовній-по-духовному цю-шен-сянь. "Святейшее Веління пануючи Чингиса, Веління начальникам усіх місць. Які є в цю-шен-сяня скити і будинку подвижництва, у них щодня читаючі книги і моляться Небу, нехай моляться про довголіття пануючи на багато літ. Вони так будуть урятовані від усіх великих і малих повинностей, оброків і податей, скити і будинку ченців, що належать цю-шен-сяню у всіх місцях, так будуть урятовані від повинностей, податей і оброків. Поза цього хто буде брехливо називати себе ченцем, під незаконним приводом відмовлятися від повинностей, того доносити владі карати по розсуду і після одержання дійсного Веління, так не насмілиться змінити і противитися цьому. Для чого і дане це свідчення".
Відзначивши це, можна установити як історичний факт, що монгольське панування в Азії і Європі сприяло не падінню, а підйому культури старого світла.
ЕКОНОМІКА
Не зневажала монгольська, зокрема золотоординська, влада і матеріальною культурою. Є думки, що початок хліборобству в степовій смузі Південної Росії було покладено Бату. По його велінню були відкриті перші хлібні магазини. Подальші зведення про культурну роботу на території нинішньої Росії запозичаємо в П.Н. Савицького:
"Величезний район землі є загальним Російської імперії і Джучиеву улусу. Ми маємо на увазі, основний протяг російських низовин-рівнин нинішньої доуральсько-русською, сибірською-сибірській-західно-сибірської і туркестанський із прилягаючою частиною Кавказу - основна територія Джучиєва улусу. Вона складає основну частину Російської держави: басейни Волги і Дону в повному їхньому складі; Київ, Смоленськ, Новгород і Устюг,узбережжя Аральськ моря (тоді і тепер Узбекистан) і степу пізніших Тобольською і Томської губерній". "Всякий елементарний виклад російської історії відтепер повинний знайомити з образами тих царів і тих темників, у діяльності яких виразилися геополітичне і господарське тяжіння, що привели до створення Великої Російської держави. Імена цих царів і темників повинні з'явиться одним із символів трактування російських низовин-рівнин і прилягаючих до них країн як геополітичної єдності".
Не треба забувати, що й у змісті Золотоординська влада мала справу з використанням господарських ресурсів тих самих територій, що є основою економічної діяльності народів Росії. В даний час немає сумніву, що це використання був багатобічним. Доведено, що, незважаючи на зроблені монголами спустошення, перше час існування Монгольської імперії було часом економічного і культурного розквіту для всіх областей, що могли скористатися наслідками широко розвиненої при монголах караванної торгівлі і більш тісного, чим коли-небудь, колись і після, культурного спілкування між Західною і Східною Азією.
ВИСНОВОК
Татарську-монголо-татарська навала і ярмо Золотої Орди, що пішло за навалою, зіграло величезну роль в історії нашої країни. Адже панування кочівників продовжувалося майже два з половиною сторіччя і за цей час ярмо зумів покласти істотний відбиток на долю російського народу. Цей період в історії нашої країни є дуже важливим, оскільки він визначив подальший розвиток Древньої Русі.
Як знати, у якій країні жили б ми зараз, не будь у нашій історії цього 250-літнього панування. Адже з вогню монголо-татарського ярма Русь вийшла єдиними, споєними важкими іспитами і перемогами, великою державою, з яким з тих пір і понині зобов'язані вважатися всі держави і народи світу.
Таким чином, татарську-монголо-татарська навала можна назвати прогресивним в історії нашої країни.
ЛІТЕРАТУРА:
1. Н.М. Карамзин, "Про історію держави Російського", М., 1982;
2. Л.Н. Гумільов, "Від Русі до Росії", М., 1979;
3. С.Г. Пушкарьов, "Огляд російської історії", М., 1989;
4. Е. Хара-Даван, "Чингіс-хан", М., 1997;
5. В. Трепавло, "Татари на Русі", М., 1966;
6. О. Носова, "Комсомольська правда", березень 1999.

 
 

Цікаве

Загрузка...