WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Вплив монголо-татарського ярма на розвиток Русі - Реферат

Вплив монголо-татарського ярма на розвиток Русі - Реферат

збільшувалося Московське князівство. Питомі князі монгольського періоду могли розділити Русь на роздроблені і вічно ворогуючі питомі князівства, тому що в їхній спустошеній свідомості залишилося місце тільки інстинктам самозбереження і захоплення. Але князівства тодішньої Північної Русі були не самостійними володіннями, а їхні князі звалися холопами "вільного царя", як кликали на Русі ординського хана. Влада цього хана давало єдність роздробленим і ворогуючим вотчинам російських князів. Ханський гнів стримував "забіяк". Хан був верховним арбітром російських князів, суперечки яких завжди дозволялися на користь і для узвишшя Московського князівства. Перед зміцнілою Москвою встала погроза утрати всього придбаного, коли князь Юрій Галицький не хотів визнати право свого племінника Василя Темного на московський престол і поїхав позивати в Орду. Успіх Юрія міг перенести велике князювання на іншу лінію князів і розбудувати порядки, що заводилися Москвою ціле сторіччя, і грозив нескінченної усобиці. Цей небезпечний для Москви спор був дозволений на користь Москви і Василя, посилаючись на те, що джерело влади - воля хана, а не старі літописці і мертві грамоти, на які спирався князь Юрій Галицький.
Таким було загалом значення монгольського панування для Росії в державно-політичному відношенні.
Вплив татарського ярма на внутрішні політичні відносини в російських князівствах позначилося в посиленні князівської влади над населенням і надалі ослабленні вічового чи демократичного елемента в Північно-Східній Русі. Російські князі перестали бути суверенними государями, тому що вони повинні були визнати себе підданими татарського хана, але, одержавши від нього визнання своїх власницьких прав, вони могли, у випадку зіткнення з підвладним російським населенням, спиратися на татарську силу.
КУЛЬТУРА
Східні звичаї поширювалися нестримно на Русі під час монголів, приносячи із собою нову культуру. Змінилася загальним образом одяг: від білих довгих слов'янських сорочок, довгих штанів вони перейшли до золотих каптанів, до кольорових шароварів, до сап'янових чобіт.
Велика зміна побуту внесло той час у положення жінок: домашній побут російської жінки прийшов зі Сходу. Крім цих великих рис повсякденного російського побуту того часу, рахівниця, валянки, кава, пельмені, одноманітність російського й азіатського теслярського і столярного інструмента, подібність стін кремлів Пекіна і Москви - усе це вплив Сходу
Церковні дзвони, це специфічна російська особливість, прийшли з Азії, відтіля і ямські колокольци. До монголів у церквах і монастирях застосовували не дзвону, а "било і клепало". Ливарне мистецтво було розвинуте тоді в Китаї, відтіля і могли прийти дзвону.
Вплив монгольського завоювання на культурний розвиток традиційно в історичних працях визначається як негативне. На думку багатьох істориків на Русі наступив культурний застій, що виразився в припиненні літописанні, кам'яного будівництва і т.д.
Визнаючи наявність цих і інших негативних наслідків, слід зазначити існування інших наслідків, що не завжди можна оцінити з негативної точки зору.
Щоб зрозуміти наслідку сприятливого впливу монгольського панування на російську культуру, необхідно відмовитися від погляду на Монгольську державу як на державне утворення. Воно зобов'язано своїм виникненням і існуванням грубій і неприборканій силі численної і дикої "орди", у проводирів якої єдиним прийомом керування скореними народами був найжорстокіший терор.
Якщо говорити з приводу горезвісної "жорстокості" монголів, то варто помітити, що в числі приймачів Чингіс-хана на імператорському троні зустрічалися безумовно освічені і гуманні монархи. На думку всіх дослідників, що вивчають питання по першоджерелах, "керування Чингізидів було корисно для їхніх підданих, і Чингізіди по утворенню були вище свого століття". Сам засновник імперії в тією жорстокою, насиченою людською кров'ю час, зумів залишити виречення, яке можна зарахувати до кращих досягнень людської культури: "Поважаю і почитаю всіх чотирьох (Будду, Мойсея, Ісус і Магомета) і прошу того, хто з них у правді найбільший, щоб він став моїм помічником".
Завдяки монгольському пануванню на величезній території мусульманські науки і ремесла були перенесені на Далекий Схід, винахід китайців і їхнє адміністративне мистецтво стали надбанням Заходу. У спустошених війною мусульманських землях вчені і зодчі дожили під монголами якщо не до Золотого, то до Срібного століття, а ХіVв. у Китаї був століттям розквіту літератури і століттям блиску - століттям Монгольською династією Юань. Цей час можна змів назвати Золотим століттям, особливо при освіченому імператорі Хубилае, онуку Чингіс-хана. Тільки після монгольського завоювання європейські проповідники християнства могли ризикнути показатися в далеких азіатських країнах. У XIII в. у Китаї вперше з'явилися папські легати, які користувалися заступництвом монгольських монархів. У 1299 р. у Пекіні була побудована перша католицька церква, і переступили до перекладу на монгольську мову Нового Завіту.
У Поволжя залишки будинків з облицюванням мармуром, водопроводи, надгробки, частини срібних речей, венеціанське скло свідчать про життя монголо-татарських культурних родичів ХІІІ-ХІV ст. І відносин з іншими народами Сходу.
Сила золотоординської державної традиції не була вичерпана в "велике сторіччя" Золотої Орди. Великим фактором є дворазове відродження державно-політичної традиції Золотої Орди. Перше з них можна назвати Тимуровим відродженням (кінець XIV - початок ХVвв.), друге - Менглі-Гівеєвим чи кримсько-османським ХV-ХVІІІ ст. Цікаві зведення про життя і побут золотоординських столиць. Місто в села Селітреного є старим Сараєм, місто біля Царьова городища - новим Сараєм (заснований Узбеком).
Чудові гідротехнічні зрошувальні спорудження Нового Сараю. Місто було пересічено каналами і зрошені ставками (вода була проведена також в окремі будинки і майстерні). Одна із систем басейнів розташовувалася по схилі Сирта. Падіння, води використовувалося заводами, улаштованими біля дамб. Знайдено залишки залізних приводних коліс. Старий Сарай у часи Узбека був по перевазі промисловим центром: руїни горнів, цегельний завод, цілі містечка керамічних майстерень. Також ів Новому Сараї відкриті залишки монетного двору, ювелірних, приводних шевських і інших майстерень. У торговому кварталі виявлені залишки товарів походженням із усіх кінців монголосфери, наприклад, кава, чим відкидається думка, що кава ввійшов у вживання тільки в XVII в. У дерев'яних конструкціях зустрічаються ялинові колоди (найближчі ялинові ліси відстоять від Сараю на трохи стільник кілометрів). В обох містах були райони, що складалися суцільно з цегельних будівель. Технічно добре обладнані й упоряджені були житлові будинки золотоординського міста: прекрасні підлоги і зацікавлена система опалення свідчать про чистоту, теплоту і затишок. В околицях був розташований палаци, оточені садами. У передмістях розміщалися намети прикочувавших до міста степовиків.
Вплив Сходу наклало свій відбиток на народну творчість. Значна частина великоросійських народних пісень, стародавніх і весільних обрядів складена, у так називаній "п'ятитонній", чи "індокитайській" гамі. Ця гама існує, як єдина, у тюркських племен басейну Волги і Ками, у башкирів, у сибірських татар, у тюрків Туркестану, у всіх монголів. У Сіаму, Бірмі, Камбоджі й іншому Індокитаї вона панує і зараз. Ця безупинна лінія зі Сходу обривається на великоросах.
Така ж своєрідність представляє й інший вид мистецтва - танці. У той час як на Заході в танці повинне бути наявність пари - кавалера і дами, у танцях російських і східних народів це не важливо. Танцюють поодинці, а коли і парою, то присутність дами не обов'язково,

 
 

Цікаве

Загрузка...