WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Боротьба Русі з іноземними загарбниками в першій пол. 13 ст. (схема) - Реферат

Боротьба Русі з іноземними загарбниками в першій пол. 13 ст. (схема) - Реферат


Боротьба Русі з іноземними загарбниками в першій половині ХІІІ ст.
1238 р.
Розгром хрестоносців Данилом Галицьким під Дорогичином
1240 р.
Розгром шведів (союзників христоносців) на
р. Нева навгородським князем Олександром Невським Боротьба з хрестоносцями
1242 р. Розгром хрестоносців на Чудському озері новгородським князем Олександром Невським ("Крижане побоїсько")
1205 - 1245 рр. Боротьба з агресією угорських і польських фео-далів проти Галицько-Волинської держави
Боротьба з агресією уго-рських і поль-ських феодалів
1245 р.
Перемога Данила Галицького під Ярославом остаточно поклала край угорській і польській агресії
1223 р.
Битва на р. Калка. Поразка руського війська
1237- 1238 рр. Батиєва навала на Північно-Східну Русь
1239 р. Навала на лівобережні землі Південної Русі, спустошення Переяславщиниі Чернігова. Битва з монголами під Черніговом (Мстислав Глібович - єдиний з південно-руських князів, який наважився на відкритий бій з монголами). Боротьба з монголо-
Татарською
агресією
1240 р. Штурм і зруйнування Києва
Навала на Галицько-Волинські землі, зруйнування найбільших міст
Внаслідок монгольської агресії Русь зазнала страшних руйнувань і спустошень. На Русі було встановлене монгольське іго (жорсткий грабіжницький режим, що супроводжувався збиранням непосильної данини і спустошлими набігами монгольських феодалів). Послабилися зв'язки між руськими князівствами, в другій половині ХІІІ ст. вже не спостерігається тенденція до їхнього політичного об'єднання.
1245-
1255 рр. Успішна боротьба Данила Галицького проти хана Куремси
У першій половині ХІІІ ст. руським князівствам вдалось від-бити агресію з заходу і північного заходу - угорців, поляків, хрестоносців, шведів. Однак через роздроблення Русь не змогла відбити навалу зі сходу. Руські князіпотрапили у васальну залежність від Золотої Орди (монгольської дер-жави, заснованої Батиєм у 1242р.), де мусіли отримувати ярлики на княжіння. Залежність галицько-волинських кня-зів була меншою, однак і вони визнавали зверхність ханів.
"І пробував Батий коло города, а вої його облягли город. І не було чути [нічого] од звуків скрипіння тиліг його, ревіння безлічі верблюдів його, і од звуків іржання стад коней його, і сповнена була земля Руська ворогами… І поставив Батий пороки під городом коло воріт Людських … і пороки безпе-рестанно були день і ніч. Вибили вони стіни, і вийшли го-родяни на розбиті стіни, і було тут видіти, як ламалися спи-си і розколювались щити, стіни затьмарили світ переможеним". (Літопис Руський) "Взяв він город Переяславль списом, вибив його увесь…і єпископа преподобного Семеона вони убили. У той же час послав він [військо] на Чер-нігів. Обступили вони город великою силою і Мстислав Глібович… прийшов на них з усіма воями. Билися вони, переможеним був Мстислав і безліч із воєнів його побито було, і взяли вони город і запалили вогнем."
(Літопис Руський)
"Татари… пішли проти Русі і зробили велике винищення в зе-млі Руській, зройнували міста і кріпості, повбивали людей, об-ложили Київ, що був столицею Русі, і після довгої облоги вз'я-ли його і повбивали жителів міста… це місто було велике і ба-гатолюдне, а тепер воно зведене ні на що; ледве існує там двісті домів." (Плано Карпіні, посол Ватікану до Золотої Орди) Примітка. Деякі дослідники вважають, що Батиєва навала обійшлася, за деякими ви-нятками, без масштабних спустошень, од-нак писемні джерела і результати археоло-гічних розкопок свідчать про руйнівний характер цієї навали.

 
 

Цікаве

Загрузка...