WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Видавнича діяльність українських вчительських товариств (індивідуальна робота) - Реферат

Видавнича діяльність українських вчительських товариств (індивідуальна робота) - Реферат

безкоштовно [87]. Спроба розповсюджувати часопис у Східній Україні була невдалою, так як російський уряд не дав на це згоди [88].
Цілком зрозумілим є те, що за такої кількості передплатників видання журналу було збитковим, але УПТ не відмовлялося його фінансувати, розуміючи важливість цієї справи. Витрати покривались за рахунок щорічних дотацій від Галицького сейму в розмірі 100 ринських, а також із добродійних внесків на рахунок товариства [89].
Буковинське педагогічне товариство "Українська школа" також вирішило зайнятися справою випуску періодичного видання для молоді. Ініціатором цієї справи був А.Клим, голова товариства в 1912-1914 рр. Розраховуючи вартість видання, виходячи з того, що на Буковині в школах навчилося 50 тис. українських дітей, і якщо 20 тис. читали б новий часопис, то товариство могло б наважитися на видання дешевого журналу. Але через те, що на це не було відповідних коштів, вирішили укласти угоду з фірмою С.Раях у Чернівцях, за якою дане підприємство взяло на себе обов'язок профінансувати видання і зайнятися його розпродажем. Товариству залишалася лише творча праця. Для цього було вибрано редакційний комітет, до якого ввійшли: В.Сімович, Т.Ільницький, І.Каву ля та М.Гулат. 1 вересня 1913 р. повинен був зявитися перший часопис для шкільної молоді (тій, котрій виповнилося 15 років) під назвою "Квітник". Редакційний комітет підготував рукопис. На жаль, він не вийшов з причин цілком незалежних ні від виділу, ні від редакторів [90].
Окрім видання учительськими товариствами власних періодичних видань та часописів для дітей і молоді, вагоме місце в їхній видавничій діяльності зайняла робота, спрямована на випуск у світ книг. Це були методичні посібники для вчителів та інші книги, що пропагували ідею національної школи, підручники, література для позакласного читання дітям різного віку.
Педагоги українських шкіл гостро потребували інформативної та методичної літератури рідною мовою, яка б познайомила їх із наводками педагогічної науки, а також розширювала кругозір вчителів. Саме тому УПТ започаткувало видання спеціальної серії книг під назвою "Книжки і видання до бібліотек учительських". Тематика літератури, що виходила в цій серії була досить різноплановою, про що говорять назви виданих книг: "Коротка історія педагогіки" Т.Грушкевича, "Приписи для іспитів кваліфікаційних для шкіл народних і ви ділових", "Нариси з домашньої педагогіки" Віри Лебедєвої, "Короткий огляд історії німецьких університетів" Г.Кричуна, "Нинішня географія" С.Рудницького, "Новий напрямок у науці малюнків" М.Коця та інші. Всього УПТ видало 20 книг призначених для вчительських бібліотек [91].
На Буковині вчителі змогли одержати методичні посібники українською мовою завдяки видавничій діяльності товариства "Українська школа". Це були: "Методика науки в школі народній" М.Гаврищука, "Дидактика" С.Канюка, "Педагогіка" М.Барановського, що рекомендувалася для використання в учительських семінарах та учителям народних шкіл; "Наука читання й писання в першім шкільнім році" О.Поповича, "Вступ до методики науки природної" М.Гаврищука.
Ціль даних методичних посібників - зорієнтувати вчителя народної школи, як заохотити українських дітей до навчання, прищепити любов до рідного краю і всього національного. М.Гаврищук у своїй "Методиці" звертає увагу на те, що успішне навчання у вищих навчальних закладах можливе тільки тоді, коли викладання в народній школі проходитиме на належному рівні. Від давав дуже важливі рекомендації, як зробити виховання якомога ефективнішим і змістовнішим [92].
"Виховання повинне бути національне. Виховання космополітичне, що виховує дитину людиною всесвіту, минаючи рідний край, є зовсім хибре", - зазначалося в "Педагогіці" М.Барановського. Тут детально характеризувалися основні складові виховання дитини, його форми, методи та засоби. Дуже цікавими бути такі розділи, як "Родина", "Школа й церква як виховні чинники", "Народний учитель як вихователь" та інші [93].
В рецензії на "Дидактику" С.Канюка газета "Нова Буковина" писала: "Сей підручник визначає ся тим, що оброблений фахово, цікаво і в поступовім (прогресивному - Л.Ш.) напрямі, а надто написаний гарною українською мовою. Річ ясна, що користь з такої книжки може бути дуже велика" [94].
ВОУУБ також своєю видавничою діяльністю сприяла формуванню активної життєвої позиції педагогів початкової школи. В цьому плані заслуговує на увагу праця І.Герасимовича "Подрібний розклад праці українського народного учительства по громадах". В першу чергу автор зазначає: "повинен учитель свою працю, почату в школі, безперервно продовжувати із підростаючою молоддю і господарями, давати ініціативну до всяких хосенних організацій, служити своєю допомогою і порадою як у всіх проявах громадського і товариського життя, як рівно ж бути дорадником і приятелем в справах приватних, особистих своїх громадян". В таких розділах як: "Робота в поодиноких товариствах", "Курс анальфабетів", "Приготовленє молодіжи до середніх шкіл", "Виклади й відчити для народа" подаються цінні рекомендації педагогам, як організовувати свою працю поза школою в сільській громаді якомога краще [95].
Книга "Про основуванє і веденє прилюдних бібліотек кружків У.П.Т." М.Коця, що вийшла заходами УПТ була присвячена важливому культурному значенні бібліотек та в необхідності їх відкриття. Автор переконував, що "бібліотеку можна вести взірцево дуже дешевим коштом" [97]. Як це зробити практично, детально розповідали такі розділи: "Інструкція про бібліотеки УПТ", "Яким чином придбати книжки до бібліотеки", "Як порядкувати зібрані книжки". І.Ющишин у своїй рецензії до книги зазначав, що нею може користуватися з однаковою користю для себе, як велика міська бібліотека, так і маленьке зібрання книжок у невеличкому селі [98].
Вищезгадані книги для вчителів зіграли неабияку роль для підвищення професійного рівня педагогів на формуванню їх активної громадської позиції. Проте учительські товариства не ігнорували і виданням книжок для дорослих повчального змісту, спрямованих на розвиток народної освіти. Досить цікавими за змістом були праці І.Герасимовича, "Не залишаймося позаду" Колешуків та Д.Пігуляка "Сила книжки, або о просвіті народній" виданих товариством "Українська школа" в Чернівцях. У першій автор порушував наболілу проблему для української громадськості, якою було заснування української приватної реальної гімназії у Вашківцях. Друга звертала увагу на необхідність освіти для простого народу. "Коли не опам'ятаємося і не візьмемося щиро до науки поки час, - писав народний учитель Дарій Пігуляк, - то станеться з нами по довшій нужді те, що зі всіма тими народами,котрі самі про себе не дбали... Ми пропадемо, як збіжжя в бур'яні пропадає без сліду" [96].
Товариство ВПУВ також взяло на себе завдання пропагувати ідею розвитку та реформування української освіти та самовідданої праці громадськості з цією метою. Цьому сприяли й видання товариства. В книзі "Народне учительство і суспільство", де автор підписався псевдонімом О.Г., розповідається про стан української освіти учительства, про товариство ВПУВ

 
 

Цікаве

Загрузка...