WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Іван Мазепа та його епоха - Реферат

Іван Мазепа та його епоха - Реферат

ґарантією шведського короля . Але цей договір був лише інструментом у руках Мазепи , бо гетьмана цікавив союз зі Швецією . І ось підписується Альтранштатський мир , король Авґуст зрікається престола і Польща виходить із союзу з Москвою . У Карла нарешті розв'язані руки та він може почати поход на Москву .
Зносини України зі Швецією пожвавилися у 1706 році , скорійш за все тоді була підписана й угода . У той же час Мазепа веде переговори з лещинським про про Федерацію .
Справу Мазепи гальмували і примушували до конспірації настрої старшини . Хоча всі були незадоволені політикою Петра , але також старшина була незадоволена абсолютизмом Мазепи -старшина хотіла брати участь у керуванні . Незадоволення підсилювали чутки , що Мазепа хоче зробити гетьманство спадковим .
Час від часу на Мазепу приходили доноси на Мазепу , при чому ініциатором доносів , як правило був генеральний писар Василь Кочубей . На початку 1708 року Кочубей та полтавський полковник Іскра повідомили Петра про таємні відносини з Польщею . Почалося слідство . Мазепа дав можливість Іскрі та Кочубею втекти , але вони відмовились , сподіваючись довести Петру зраду Мазепи . Петро їм не повірив та після багатьох катувань їх було страчено у липні 1708 року .
Щоб розвіяти можливу підозру Петра , Мазепа взяв активну участь у придушенні повстання донських козаків ,що було піднято Булавином .
Стан склався безвихідний : Україна була заполнена московськими військами , серед старшини не було єдності , серед селянства та козацтва виникали заколоти , будівельні роботи та реквізиції . І у цей час Карл починає поход на Москву , щоб Петро зрікся трону . Мазепа ретельно заготовляє провіант , військові запаси у Батурині , Полтаві та Новгород-Сіверському. Карл мав величезну по тим часам армію 70.000 вояків , але вона була поділена : 16.000 з генералом Левенгаупом у Ліфляндії , 12.000 з генералом Лібекером у Фінляндії , 8.000 з генералом Крассав залишилися в Польщі , 35.000 з королем на чолі . Крім того Карл чекав підтримки Польщі , Криму , Мазепи .
Московська армія захищала Новгород та Псков , тому Карл вирішил йти через Смоленськ або Брянськ . Але Шведська армія опинилась в тяжких умовах ; справа в тому , що населення , примушене московськими військами кидало двори , нищило всі запаси їжи та фуражу . Шведи голодували , а з 28 на 29 вересня генерал Левенгаут , що вів артилерію та обоз з 7.000 возів був розбитий військом Петра під Лісною . при чому шведи втратили всю артилерію та пів війська та весь обоз . Ця поразка вирішила подальшу долю війни ; Карл XII розгубився бо залишився без артилерії та був відрізаний від бази , крім того генерал Лагеркона заблукав по дорозі та не встиг взяти Стародуб , у цей час Стародуб , Мглин , Почеп та Погар взяли зайняли московські частини . Карл вирішує іти на Лівобережну Україну .
На той час в Україні було лише три полки : Миргородський . Лубенський та Прилуцький . До Батурина наближався Меньшиков з кіннотою . 24 жовтня Мазепа з 4.000 війська виїхав з Батурина . 28 жовтня його прийняв Карл . Залишається досі нез'ясованним питання : чому Карл одразу не прийняв Мазепу та не вислав військо на захист Батурина ???
Справа ускладнювалася тим , що Мазепа не зміг підготувати громадської думки : після закликів боротися зі шведами ніхто не розумів , що шведи прийшли як "визволителі" .
Петро I одразу ж почав діяти : 27 жовтня він видав маніфест до українців де казав , що Мазепа " беззвестно пропал " та пропонував обрати нового гетьмана , 28 жовтня він вже написав про зраду гетьмана , нібито Мазепа хоче Віддати Україну Польщі , а церкви уніатам .
Одночасно Меньшиков починає облогу Батурина . Облога могла б тривати дуже довго , бо у Батурині була 23.000 залога та великі запаси пороху і харчів для артилерії . Зрадив Батурин Іван Ніс , що показав московським військам підземний ход ; 2 листопада Меньшиков увійшов до Батурина . Усе населення , навіть немовлят було катовано . Місто спалено .
Після Батурина хвиля терору прокотилася по всій Україні .
Негайно розпочалася підготовка до виборів нового гетьмана. Новим гетьманом Петро намітив Івана Скороапдського . Скоропадський був однодумцем Мазепи , але раптово відрізаний від нього московським військами і не мав іншого виходу окрім засвідчити Петру свою лояльність . Мазепу предали анафемі та вжили заходів по його діскредетації .
Люди , що не були підготовані зустріли шведів як окупантів , розташувавшись на зимові квартири шведи вимагали продуктів та фуражу . Це викликало опір серед населення , на опір шведи відповіли репресіями .
Становище Мазепи погіршувалося , багато старшин втекло до Петра серед них Д . Апостол . І . Суліма , Г . Ґалаґан , А.Кандиба та інші . Почалась партизанська війна . На партизанські дії шведи відповідали репресіями .
Мазепа у цей час проводить широку дипломатичну діяльність , намагаючись утворити антимосковську коаліцію з Туреччини , Криму , Молдавії , Валахії , Трансильванії , донських козаків , кубанських черкесів , калмиків , казанських татар та башкирів . Найбільшимдипломатичним успіхом було приєднання 8.000 козаків з кошовим Костєм Гордієнком . Відповіддю на це було знищення Запоріжжя .
Карл XII вирішив дати генеральний бій під Полтавою . Полтава мала велике значення для ходу кампанії : вона стояла на схрещенні шляхів із Запоріжжя , Криму , Туреччини , Правобережної України , Дону та Московщини . Крім того в Полтаві були великі запаси їжї та фуражу . Але в Полтаві стояли Московські війська .
Сили були нерівними : Петро мав 50.000 вояків та 72 гармати , шведів було не більше 25.000 , а більша частина їх артилерії загинула під Лісною , крім того бракувало набоїв , військо було втомлене та деморалізоване .
Карл збирався почати наступ 29 червня , але почувши , що Петро збирається наступати 28 , вирішив наступати 27 , передавши командування генералові Реншільду . Війська Мазепи стояли біля села Пушкарівки та захищали шведів від обходного маневру .
На світанку 27 червня шведи почали наступ на земляні укріплення , які не змогли здобути , тоді вони спробували обійти ці укріплення - і знову невдача , тоді вони відступили до Будищенського лісу , перешикувались там та почали рішучий наступ о 9-й годині , але тут відбулася катастрофа : гарматне ядро розбило ноші у яких знаходився поранений Карл XII , він сідає верхи на коня , але коня під ним вбивають і його виносять непритомним з бою . Шведи відступають . залишають табір та масу полонених .
Перемога Петра була несподіванкою навіть для нього . Сп'янілий успіхом він на деякий час забуває про Мазепу та Карла . А вони 30 Червня дійшли до Перволочної ,намагаючись переправитися на правий берег Дніпра , але майже всі човни було знищено . Тільки Карл XII , Мазепа та невелика частина війська встигли переправитися , а 16.000 славетної піхоти Карла та 28 гармат під командою генерала Левенгаупта здалися кінноті Меньшикова та Скоропадського . Армія Карла практично перестала існувати . Це була величезна катастрофа для України та Швеції .
: липня 1709 року Мазепа і Карл XII були в Очакові , а 1 серпня перейшли до Бендер , де турецький уряд призначив їм місце перебування . З Мазепою були тільки Орлик з родиною та кілька старшин .
Гетьман прибув до Бендер вже зовсім хворий , не вставав з ліжка . Карл ще сподівався на продовження війни , чекав нових військ із Швеції . Мазепа вірив у можливість укласи коаліцію поти Москви .
21 вересня 1709 року помер Іван Мазепа , поховано його було з початку біля Бендер , а потім перенесено до манастиря в Галаці . Але навіть після смерті жили ще ідеї вільної України . І доказ тому - славетна конституція Пилипа Орлика , що стала примірником демократичної конституції для усього світу .
Література :
* Наталія Полонська-Василенко "Історія України" Київ "Либідь" 1993 рік
* "Гетьмани України"Київ 1991 рік
* Михайло Грушевський " Історія Ураїни" Київ-Львів 1913

 
 

Цікаве

Загрузка...