WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Жінки в історії України - Реферат

Жінки в історії України - Реферат

шуліки", "Червоний диявол"; такі широко відомі речі, як "Розбійник Кармалюк", "Останні орли", і мало відомі - "Молодість Мазепи", "Руїна". Свідченням цієї співпраці е рукописи, видання, підписані двома іменами, а також заповіт Михайла Старицького, де сказано: "Оскільки всі історичні романи російською мовою писав я у спілці з дочкою моєю Людмилою, половина цієї літературної власності незаперечне належить їй…"
Перша чверть XX століття була часом найвищого творчого піднесення літераторки. Крім згаданих творів у ці роки вона пише проблемно-сімейну драму "Крила", п'єсу "Останній сніп", драму "Милость Божа", створює драму на п'ять дій "Іван Мазепа", п'єси "Декабристи", "Червоний півень", "Тихий вечір",- про Шевченка та . його товаришів Куліша, Костомарова, Білозерського. Повість "Діамантовий перстень" написана в кращих традиціях історико-пригодницького жанру, йдеться про польське повстання 1830-31 років. П'єси письменниці ідуть на сценах багатьох театрів, їх беруть, в репертуар як українські, так і російські трупи.
П'єса "Гетьман Дорошенко" з великим успіхом йшла на дореволюційній сцені. Крім головної дійової особи Петра Дорошенка, тут фігурують козацька старшина, прості козаки, посполитий люд. Географія драми широка, показано великий рух народних мас, переселення із сплюндрованого найманцями різних мастей Правобережжя на лівий берег Дніпра. Петро Дорошенко - постать трагічна. Розумний, але запальний і часом необачний, він намагається об'єднати розірвану Андрусівським перемир'ям Україну. Та марно: його заходи в спілці з турками зазнають краху, він зрікається гетьманства.
Людмила Старицька-Черняхівська була, ясна річ, близька до театру корифеїв. Тут ішли її п'єси, і наші корифеї в них грали. Скажімо, в ролі Андрія Нещадими (п'єса "Останній сніп") глядачі вітали Миколу Садовського. З письменницею співробітничають Лесь Курбас, 3. Мар'яненко, Г. Юра.
На її лібретто Микола Лисенко написав дві опери ("Ноктюрн" і "Сафо"). Йому належить також музика до драми "Гетьман Дорошенко", зокрема популярний свого часу марш гетьмана Дорошенка. А Кирило Стеценко написав музику до п'єси "Милость Божа".
Величезної ваги набули спогади Людмили Михайлівни. їх письменниця свідомо адресувала в майбутнє. У фрагменті "Перша хвилина" вона говорить: "Коли сонце життя схиляється на захід,- тіні минулого витягу-ються довше. Те, що я тут пишу, пишу вже не для себе,-для тих, кому, як писалося в наших старих актах, "про се відати належить, або хто колись на те писаніє гляне..." Писання її містять силу - силенну точних вказівок і відтворюють саму атмосферу минулих часів.
Численні праці письменниці розпочинають собою літературу про Коцюбинського, Лесю Українку, Ганну Барвінок, Миколу Садовського. Вона систематично рецензувала прикметніші видання з красного письменства. Серед них твори Б. Грінченка, С. Черкасенка, Л. Яновської, Олени Пчілки, І. Франка, Миколи Вороного, Ореста Ле-вицького. Одна з перших привітала вона талант Максима Рильського, прорецензувавши його першу збірку "На білих островах".
Поряд із літературною роботою Старицька вела велику й активну громадсько-політичну діяльність. Вона була незмінним організатором і учасником Літературно-артистичного товариства, Українського Клубу та Наукового товариства в Києві, "Просвіти", київської Громади.
Під час першої світової, війни Людмила Михайлівна" працює сестрою милосердя у військовому шпиталі, організовує дитячі притулки для сиріт. У період громадянської, намагаючись налагодити театральну справу, вона засновує нові театри. Згодом працює в "Дніпросоюзі" - кооперативній спілці споживчих товариств-установі, котра дбала й про культурне життя народу. Але в нове радянське життя письменниця не втягується, її діяль-ність головним чином зводиться до того, що вона опрацьовує й перередаговує старі мотиви. Написала бурлексну п'єсу "За двома зайцями", дія якої відбувається уже в час непу. Цей спектакль ішов у "Березолі". Написала сценарій про руйнування Січі.
Але зловісна тінь "вождя всіх часів і народів" уже впала на народи... Починаються політичні процеси - розправи. По Україні 1929-ЗО років прошумів так званий "процес Спілки визволення України". Він був сфаб-рикований із метою знекровлення української інтелігенції. До слідства притягалися Людмила Старицька і її чоловік професор Черняхівський. Вони просиділи в харківській в'язниці на Холодній горі мало не півроку, чекаючи суду й вироку. В червні 1930-го їх, безвинних, випустили, засудивши "умовно".
Але, як і багато інших українських письменників, Людмила Старицька-Черняхівська повною мірою зазнала утисків ще царської охранки. Дореволюційна періодика рясніє повідомленнями про заборону вистав за її п'єсами. А в Центральному державному історичному архіві СРСР у Ленінграді зберігаються справи про заборону її творів "Дві казочки", "Три бажання", "Ледащо". Близько 200 примірників однієї з її книжок у вересні 1919 року конфіскувала й знищила денікінська комісія в числі 40543 томів "антидержавної літератури". Забороняли її твори в панській Польщі, а в жовтні 1941 року вже гестапо зняло з генеральної проби ЇЇ "Гетьмана Дорошенка" й закрило театр, що надумав його ставити.
На початку тридцять восьмого заарештовано єдину доньку Старицької Вероніку Черняхівську, цікаву поетесу, перекладачку з англійської, французької, іспанської, німецькоїмов. Яку ж вину інкримінували молодій жінці в НКВС? Створення контрреволюційної організації - не менше. Бо, побувавши разом із батьком, професором медицини, в закордонному відрядженні за десять років до арешту, вона там вийшла заміж за німецького підданого, з яким потім розлучилася, не проживши року, і повернулася до Радянського Союзу. Але то був тяжкий гріх, як на той час...
Даремно пішли численні заяви і прохання до всіх керівників країни, у тому числі й до Берії та Сталіна. Нічого не дали поїздки на розшуки Вероніки в Томськ та Маріїнські табори. ГУЛАГ поглинув свою жертву. Донька пропала без сліду. Єдине, що вдалося з'ясувати напевно: від катування та знущань вона збожеволіла.
З туги вмирає чоловік. Людмила Михайлівна сама ледь жива від горя, продовжує клопотання. Це не проходить для неї безслідно. У заґратованих кабінетах їй пригадують і "процес Спілки визволення України", і дошукування правди в справі доньки, і незалежність чесного літератора, яка не вихваляла "вождя всіх часів і народів" в своїх творах.
20 липня 1941 року, коли вже почалася війна, лилася кров і точилися жорстокі бої, коли знекровлені частини Червоної Армії відступали і потрапляли в оточення і полон, а під Києвом стояли німецькі дивізії, 73-річну письменницю знову арештовують. Разом із сестрою Оксаною Стешенко, академіком-сходознавцем Агатангелом Кримським та ще кількома київськими інтелігентами вивозять у Харків. Звідти етапом пішки гонять у Валуйки. Там, вкинувши в товарняк "телятник", арештантів повезли за Волгу.
Ніхто й ніколи не довідається, якою мученицькою видалася та подорож для закайданеного суцвіття української інтелігенції під німецькими бомбами, осінніми хвишами в промерзлому телячому вагоні без води і крихти їжі. Десь на казахській землі сконала Людмила Михайлівна, і її задубіле тіло чекісти викинули на безіменному степовому полустанку.

 
 

Цікаве

Загрузка...