WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Жінки в історії України - Реферат

Жінки в історії України - Реферат

дискусії з сьогоднішніх позицій, то далі дивилася Соломія. Серед факторів, що формували демократичний світогляд артистки, чи не найважливіше місце належить світовій літературі. Шевченко, Ібсен, Гоголь, Короленко, Толстой, Достоєвський, Герцен, Саккетті,-останнього вважає за необхідне перекласти на українську мову.
Важко переоцінити в житті Крушельницької роль Михайла Павлика. Він не тільки часто листується з нею, а й висилає книги. Вона ділиться з ним про прочитане. її оцінки точні і правдиві: "Короленко мені страх до вподоби! Як він кожну річ подає правдиво та викінчує артистично свої твори". Про "Братів Карамазових" вона, як характерно для неї, не розписує, а весь зміст своїх вражень вкладає в одне речення: "Я ту книжку прочитала, і страх як вона мене рознервувала, бо прекрасна".
Соломія Крушельницька всією душею бажала культурного розвитку своєму народові, мріяла про створення української опери. Заробляла гроші на будівлю українського університету і театру у Львові. В сольних концертах завжди виконувала українські народні пісні і твори українських композиторів. Була неперевершеною інтерпретаторкою пісень і романсів М. Лисенка. Майже щороку брала участь у вшануванні пам'яті Т. Шевчен-ка, приїздила для цього до Львова з-за кордону. Українським журналам і газетам надавала матеріальну поміч.
Народ по-справжньому пишався своєю дочкою, як тією музичною силою, яку породила українська земля. Павлик - її палкий прихильник таланту - так писав до Драгоманова: "Та зверніть Ви увагу на ту людину, котра гаряче бажає познайомитися з Вами і служити нашій справі. Окрім величезного артистичного таланту... це дійсно чудо якесь між русинками. В Львові я переконався, що вона вже тепер здобула собі благодатний культурний вплив на русинів загалом, і то в поступовому, майже радикальному напрямку, і чим більше ми попрацюємо над її духовним розвитком, тим більшим той вплив буде. Ось де наш інтерес. Вірте мені, що та молода людина відіграє велику роль між русинами, коли ще не далі. Вона є величезна психологічна сила. Я щось таке бачу вперше в житті".
З кожним роком голос Крушельвицької приносив їй гучні перемоги на оперних сценах світу. І не лише голос, а й зворушливе авторське мистецтво, з допомогою якого вона створила низку образів в операх Ріхарда Вагнера - від Валькірії до інших його героїнь, Альфредо Каталані, Джакомо Пуччіні та багато інших.
З образом Баттерфляй пов'язана широко відома подія. Уперше оперу було поставлено в Мілані, і головну роль виконувала блискуче сопрано Розіна Сторкіо, але вона з тріском провалилася. Це був страшний удар, тим більш жорстокий, що композитор, поглинутий любов'ю до образу ніжної японки, був абсолютно впевнений у перемозі. Пуччіні страждав, тому що для митця нема більших мук, ніж вирок несправедливого суду. А він вірив у свою оперу, він вважав "Мадам Баттерфляй" своїм кращим твором.
Композитор відправився до Крушельницької і сказав: "Тільки ти можеш виконати роль Баттерфляй. Прохаю тебе погодитися". Соломія була приголомшена. У багатьох глядачів звучить у вухах незабутній бойовий клич Валькірії, що з дивовижною силою зривався з її уст; в інших вона стояла перед очима в подобі Ельзи Брабантської в пишному вбранні. Чи вдасться їй стати мініатюрною лялькою? Та як сказати "ні" самому Пуччіні, її великому другові, що звернувся до неї.
А відомий композитор знав її здатність до перевтілення, проникнення в суть образу, вірив у її дивовижну майстерність.
Соломія "відкрила" Баттерфляй. В її інтерпретації страждання маленької жінки виражали біль усіх покривджених жертв. У мелодійному, плавному речитативі відлунням всесвітньої драми відгукнулась скорбота істоти, якій свавілля інших надало сили й величі. Зал бурхливо вітав співачку...
Сто разів Соломія виконувала роль Баттерфляй, а після сотої вистави прийшла до Пуччіні і повідомила. що припиняє її. Вона мала право зробити це з спокійною совістю, адже в той час увесь світ остаточно визнав шедевр Пуччіні.
Героїчні і трагічні ролі, які грала Соломія, мали багато від неї самої. Американський критик Дюваль, згадуючи образи Саломеї і Електри, створені артисткою, і називаючи її найвидатнішим сопрано, писав, що Крушельницька наділила обох цих сумних героїнь своїм невичерпним темпераментом, позначила їх точними рисами власної особи в такій мірі, що обидві вони лишилися до цього часу недосяжними зразками.
Найбільші театри світу сперечаються за право приймати у себе видатну артистку. Дебют і гастролі в Буенос-Айресі, дебют у "Ла Скала", гастролі в Єгипті разом із Пуччіні, знову Мілан...
Різким контрастом у порівнянні з музичними образами, створеними композиторами "італійської школи" - Понкьєллі, Бойто, Каталані, Масканьї та Пуччіні, було виконання Крушельницькою партій в операх Штрауса, і саме після цих останніх ролей вона залишила сцену й оселилася у Віареджо. Після великих, тріумфальних успіхів на обох берегах океану, оповиту легендами і славою, її радісно зустріло це італійське місто. Вона одружилася з мером міста Чезаре Річчіоні.
Але світ не міг примиритися з тим, щоб не бачити і не чути своєї улюбленої співачки. Будуть концертні турне, буде пам'ятний концерт на запрошення королеви Італії, знову концертне турне: Нью-Йорк, Детройт, Чікаго, Філадельфія, Петербург, Клівленд, Монреаль, Вінніпег; прощальний концерт в Академії Санта Цецілія у Римі в 1929 році.
Тим часом коричневий туман фашизму проникає в усі суспільні пори Італії, і найперше погано позначається на долі Соломіїних друзів, їх уже й так залишалося все менше й менше. Помер на той час у Львові Павлик, роком пізніше - Франко. Соломія присутня на церемонії захоронення труни з тілом Пуччіні в стіні його вілли. В Америці помирає Елеонора Дузе, а через три роки не стане Айседори Дункан.
В 1931 році Соломія приїде спеціально на шістдесятиріччя свого найближчого товариша Василя Стефаника. Вона хотіла співати для нього. Зустрілися як рідні. Змучений хворобою письменник всміхнувся до Соломії.
- А де то тая молодість наша, Солохо?
- У тому краю, де збивали ми собі хрест,- пожартувала Соло мія,- на якому нас розпинає старість...
Вони бачилися востаннє.
Невдовзі після смерті чоловіка Крушельницька у 1939 році повернеться до Львова. Після війни Львівська державна консерваторія імені М. В. Лисенка запросить її на посаду професора, а у 1950 вона буде удостоєна звання заслуженого діяча мистецтва УРСР.
Холодного листопадового місяця 1952 року Соломію Крушельницьку поховали на львівському цвинтарі, величному і старому Личакові,- поруч із могилою Івана Франка й недалеко від могили Михайла Павлика.
Відомий італійський музикознавець і музичний критик Гвідо Маротті писатиме: "Звістка про смерть СоломіїКрушельницької дійшла до нас із Львова через Буенос-Айрес, загостривши у нас біль спогадів. Востаннє бачили ми її в похмурі дні 1939 року, коди вона виїхала від нас і більше не повернулася. Тоді "мила, спокійна й усміхнена" Соломія пішла від наших смертних очей, щоб поглинула Її далека зима на землі України, де вона народилася і куди, як вірна дочка, приїжджала кожного літа. Тепер вона поїхала і прирекла нас і себе на те, щоб ми вже більше ніколи не побачились. Вже ніколи!"
Дочка Прометея
Як помогти в безмірнім людськім горі?
Як світ новий з

 
 

Цікаве

Загрузка...