WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Патріоти державної безпеки - Реферат

Патріоти державної безпеки - Реферат

Розхитування "П"ГБ режиму Б.Єльцина, "Сім'ї", їхніх основних прихильників та олігархів шляхом копіткої роботи з організації політичної та фінансово-економічної кризи в країні, спрямовувалося на те, щоб створити підстави для приходу до влади "своєї людини". У 1999 році пішов з посади Степашин, який хоча й належав до згаданої структури, і є ставлеником "патріотів" МВС і частини військових, ВПК та ФСБ, але не влаштував найбільш потужну гілку "П"ГБ - представників развідки. Схоже, що Єльцина весь час ставили в ситуацію, коли йому доводилося призначати людей, визначених не ним самим і пов'язаних з "П"ГБ.

Вибори в Думу 1999 року стають зоряною годиною "патріотів": вони беруть найактивнішу участь в організації і контролі блоку "Єдинство", значна їхня кількість "осіла" у рухах "Вся Россия", "Отечество" тощо. Тобто ними розпочалися серйозні кроки із захоплення найвищого владного Олімпу в країні – місця Президента Росії, претендентом на яке був Путін.

Відомо, що Путін тривалий час працював в системі ПГУ КДБ (цей період вважають періодом активного вивезення радянських капіталів за кордон), потім займався реальним управлінням другої російської столиці С-Петербургу, а згодом, під час роботи в апараті адміністрації президента РФ, - розпоряджався майном РФ за кордоном (тобто постійно знаходився біля важелів управління).

Про те, що за спиною Путіна стоїть могутня та впливова сила, свідчить і його неймовірна, несподівана, вкрай нетипова кар'єра. Вражаючим виглядає і те, з якою легкістю він "зачистив" політичний простір (у короткий термін "пригасив" провідних політиків та потужні клани олігархів). Останній з його здобутків – зруйнування "імперії" Ходорковського, - найбагатшої людини Росії, мільярдера, колишнього члена ЦК ВЛКСМ, який заснував свій бізнес на грошах КПРС. Викликають подив і його переконливі перемоги на президентських виборах, ефективне управління Державною Думою, чого не вдавалося жодному російському політику (хіба що Примаков як майстер консенсусу спромігся заручитися її підтримкою). Тож недарма дослідники сходяться у думці, що Путін - ставленик "П"ГБ. Якось на звертання до нього як колишнього працівника спецслужб, він миттєво зреагував, зауваживши, що люди такого гатунку "колишніми не бувають". Очевидно, він добре знав, що говорив.

Слід гадати, що одним з головних завдань Путіна був підбір потрібного "ключа" до тогочасної "законсервованої" соціально-політичної та економічної системи РФ та її активізація. Тобто суть його полягала у відновленні централізованої вертикалі влади.

ФСБ – провідник необхідних рішень

На теперішній час провідним інструментом впливу для реалізації такого підходу стала ФСБ (директор Патрушев та його заступник Заостровцев - представники "П"ГБ). Але, навіть, якщо вона буде відновлена до рівня КДБ СРСР, ФСБ все ж не під силу самотужки вирішити завдання загального управління і повернути хід суспільного розвитку у необхідний їм бік. Відомо, що радянська система вибудовувалася з розрахунку на дві провідні структури – КПРС і КДБ (опонентом останньої було ГРУ). Задля такої ролі в Росії послідовно створювалася політична організація, яка опанувала б функції колишньої КПРС (чинна нині КПРФ послідовно і успішно руйнується). Як відомо, це місце фактично зайняло "Единство", щонабуло ознак системної парламентської сили, підтриманої Путіним напередодні виборів 2003 року. Тепер через Державну Думу російський президент здатний провести практично будь-яке рішення.

Значну, хоча й приховану роль у системі державної влади Росії, відіграє Управління економічної контррозвідки ФСБ.Про особливу важливість цієї структури говорить вже те, що у часи путінського керівництва ФСБ його очолював Патрушев. Але найголовнішою ознакою є те, що згадана підструктура (а не якийсь там Центр стратегічних розробок) продукував ідеї, які й проголошував В.Путін. У якості ілюстрації можна навести такий приклад. Ще на початку лютого 2000 року, в інтернет через інформаційну систему ГУИР "ФАПСИ" (рос.), що знаходиться в оперативному підпорядкуванні Керівника Адміністрації Президента Російської Федерації та Керівника Апарату Уряду Російської Федерації, було організовано витоки інформації - оприлюднено записку Управління економічної контррозвідки ФСБ, в якій розвивалася та деталізувалася велика кількість соціальних, економічних, політичних та геополітичних ідей та формул, що не сходили з вуст, тоді ще в.о. Путіна. Зокрема там фігурувала думка про інтенсивне зрощування російської регіональної влади з криміналом і катастрофічну втрату Кремлем контролю над суб'єктами федерації, обумовленого тим, що посади глав регіональних адміністрацій стали виборними. Виходом із цієї ситуації, на переконання експертів Управління економічної контррозвідки ФСБ, повинна стати не жорстка конституційна реформа, пропонована Центром стратегічних розробок, а її "параконституційний" варіант. В результаті на зміну "вольниці" губернаторів, чия легітимність заснована на волевиявленні виборців, мала прийти система намісництва, за якої легітимність регіональної влади повинна спиратися на волю однієї людини - глави держави. Що й сталося через кілька місяців із заснуванням адміністративних округів. Бюджетні потоки також поставили під контроль адміністрацій округів, утворених президентом. Для остаточного приборкання регіональних керівників було реформовано Раду Федерації, членами якої стали не губернатори, а, переважно, їхні заступники, які, знаходячись в ранзі сенаторів, були захищені від впливу своїх регіональних керівників, хоча ті разом із законодавчими зборами суб'єктів Федерації й призначали їх. Очолив верхню палату Сергій Миронов, якого називають "тінню президента". Миронов неодноразово робив заяви про необхідність продовження президентських повноважень з чотирьох до семи років та про можливості триразового президентства. Хоча президент і заперечував такий варіант розвитку, а деякі політологи списували заяви спікера на його імпульсивність, проте слід пам'ятати, що у великій політиці випадковостей не буває. Питання третього терміну в Росії є подібним до українського. Наш Конституційний Суд сподобився на висновки, що цілком вдовольняють чинну владу, тож наступний крок за росіянами. Якщо, звичайно, "П"ГБ не готує на заміну нового кандидата в президенти.

Путін мав привести до влади якомога більше активних учасників "П"ГБ. І з цим він успішно упорався. На теперішній час "П"ГБ стала значною силою і її присутність відчувається на усіх владних рівнях. За деякими підрахунками "чекістський клан" нараховує більше 6000 своїх представників, що обіймають значні владні, суспільні і комерційні посади (проте не лише "люди в погонах" входять у це угруповання, але саме вихідці з ФСБ складають основу нинішньої влади).

Таким чином, загальний масштаб "мілітаризації" російської державної еліти в останні роки, за даними соціологічних досліджень, склав приблизно 25% вищої державної ланки. Серед заступників міністрів, призначених за перші путінські роки, погони мають близько 40%. А в апаратах повноважних представників у Федеральних округах аж 70% – вихідці з військових структур і спецслужб, що дозволяє вже говорити "про формування паралельної нецивільної машини управління в сучасній Росії". Тобто відбувається справжня "совєтізація" державної системи.

Тенденції у збройних силах

Слід сказати і про зміни у збройних силах РФ, за пульсом яких покликані стежити оновлені "особісти" із могутніх лав ФСБ. Ще перебуваючи на посаді виконуючого обов'язки президента, Путін у лютому 2000 року видав Указ № 318 – "Положение об управлениях (отделах) Федеральной службы безопасности в Вооруженных силах, других войсках, воинских формированиях и органах". Так, у першому розділі "Общие положения" у п.1. сказано, що "Управления (отделы) Федеральной службы безопасности Российской Федерации в Вооруженных Силах Российской Федерации, других войсках, воинских формированиях и органах (органы безопасности в войсках) входят в единую централизованную систему органов федеральной службы безопасности и находятся в прямом подчинении Федеральной службы безопасности Российской Федерации".


 
 

Цікаве

Загрузка...