WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Професор Петро Федорчак – учений, педагог і громадський діяч - Реферат

Професор Петро Федорчак – учений, педагог і громадський діяч - Реферат

Реферат на тему:

Професор Петро Федорчак – учений, педагог і громадський діяч

Мальовниче Прикарпаття, славиться не тільки своїми захоплюючими краєвидами, синіми горами, родючими землями, а й щирими талановитими людьми. До визначних особистостей краю, які зробили вагомий і помітний внесок в освітянську і наукову скарбницю нашої держави, належить відомий український історик, учений і педагог, завідувач кафедри історії слов'ян Прикарпатського університету імені Василя Стефаника, доктор історичних наук, професор Петро Степанович Федорчак. Нещодавно йому виповнилося 70 років.

Дитинство та юність ученого припали на тяжкі і буремні часи польської, німецької окупацій, радянізації краю, голодні воєнні та післявоєнні роки.

П.С. Федорчак народився 22 серпня 1933 року у селі Росохач Городенківського району Івано-Франківської області в родині сільських хліборобів. Уже в дошкільні роки він оволодів грамотою, навчився читати і писати. 1939 року Петро Федорчак вступив у Росохацьку початкову школу, яку згодом перетворили на семирічну. Петро Степанович пригадує, що це були складні роки його життя, які співпали з початком Другої світової війни. Його батько Степан Федорчак працював у той час сільським ковалем і був мобілізований на роботу на один із заводів м. Челябінська, звідкіля повернувся додому інвалідом. Мати Параска Андріївна залишилася з двома малолітніми синами та маленькою дочкою. Тоді Петрові доводилося пасти худобу та працювати на полі. Сім'я Федорчаків переживала нестатки, а в 1946 році – і голод. Однак у ці роки Петро Федорчак разом з кількома ровесниками регулярно відвідував школу, добре вчився. Односельчани запам'ятали, як він декламував на сцені сільського клубу вірші Тараса Шевченка та брав участь у шкільному драматичному гуртку.

У 1947 році Петро Федорчак вступив у Коломийське педагогічне училище, після закінчення якого здобув кваліфікацію учителя початкової школи. Особливий вплив на нього справили в училищі педагоги Костянтин Данкевич, Олена Голодненко, Іван Бородін, Микола Бездітко, які не лише майстерно викладали навчальні предмети, а й уміло прищеплювали любов до професії вчителя. Під їх упливом Петро Степанович Федорчак пов'язав усе своє подальше життя з освітою.

У 1951 році Петро Федорчак став студентом історичного відділу історико-філологічного факультету Івано-Франківського (колишнього Станіславського) педагогічного інституту. Тут він прослухав нормативні і спеціальні навчальні курси тодішніх провідних викладачів, зокрема доцентів І.К. Васюти, П.М. Денисовця, П.Т. Рущенка та інших, у майбутньому відомих учених, докторів наук, професорів. Запам'яталися йому і цікаві лекції доцентів В.О. Духніча, Ю.І. Патлажана. Під упливом своїх наставників Петро Федорчак формувався не лише як майбутній учитель історії, а й науковець-дослідник. Під час навчання в інституті він брав активну участь у діяльності студентських гуртків і семінарів, виступав з доповідями та повідомленнями на конференціях, готував перші наукові праці. І результат не забарився: Петро Федорчак став переможцем Республіканського конкурсу студентських наукових робіт. В інституті студент Петро Федорчак ще активно займався спортом, який став його постійним супутником у житті.

У 1955 р. П.С. Федорчак закінчив навчання в інституті, одержавши диплом з відзнакою. Як здібного студента-випускника і перспективного науковця державна екзаменаційна комісія рекомендувала до вступу в аспірантуру. Протягом наступних п'яти років Петро Степанович працював учителем історії та географії у школах м. Станіслава і перебував на виборній громадській роботі, одночасно займаючись науковими дослідженнями. У 1960–1963 рр. він навчався в аспірантурі Київського державного університету ім. Тараса Шевченка, де опублікував чотири наукові статті та книжку. В аспірантурі Петро Федорчак достроково захистив кандидатську дисертацію з історії західних областей України.

З 1963 року Петро Степанович пов'язав свою трудову, педагогічну та наукову діяльність з Івано-Франківським державним педагогічним інститутом, який у 1992 р. був реорганізований у Прикарпатський університет. Працюючи у цьому вузі безперервно уже сорок років, він пройшов шлях від старшого викладача історичного факультету до професора. В інституті П.С.Федорчак викладав історичні дисципліни, а з 1972 року обіймав посаду завідувача кафедри. Учений постійно вдосконалював свої лекційні та семінарські заняття, урізноманітнював форми і методи навчально-виховного процесу, допомагав студентам опановувати знаннями і спрямовував на це колег-викладачів.

Одночасно П.С. Федорчак активно займався науково-дослідною і навчально-методичною роботою. Він був співавтором і членом редакційної колегії тому "Історія міст і сіл Української РСР. Івано-Франківська область", автором монографії "Шляхом трудових подвигів", співавтором нарисів з історії Прикарпаття "Назустріч мрії", документального нарису "Івано-Франківський державний педагогічний інститут імені В.С.Стефаника"1, опублікував статті про особливості і специфіку викладання всесвітньої історії в педагогічному вузі та досвід вивчення історії України в курсі всесвітньої історії2.. Працюючи в інституті, без відриву від виробництва, П.С.Федорчак у 1976 р. першим з випускників історичного факультету захистив докторську дисертацію з проблем політичної історії України.

У 1982 році Петро Степанович став проректором з наукової роботи. Енергійно і самовіддано працюючи на цій посаді до 1993 року, він докладав великих зусиль у напрямку організації і координації наукових досліджень факультетів і кафедр інституту, створення аспірантури, був ініціатором проведення багатьох наукових конференцій, симпозіумів та семінарів, сприяв виникненню Науково-технічної ради інституту та керував нею.

Після реорганізації педагогічного інституту в університет у 1993 році на історичному факультеті було створено кафедру історії слов'ян, завідувачем якої Вчена рада університету обрала професора П.С.Федорчака. Очоливши нову кафедру, Петро Степанович побував у Київському, Львівському та Чернівецькому університетах, де вивчав досвід організації слов'янознавчої освіти, зокрема викладання нормативних і спеціальних дисциплін, проведення навчально-методичної, науково-дослідної та виховної роботи. Він спрямовував колектив кафедри на опанування новими технологіями навчання і викладання слов'янознавчих курсів і разом зі своїми колегами доцентами А.В. Крюковим, М.М. Нагорняком, В.І. Сілецьким та Ю.М. Томиним виробляв нові методичні та світоглядно-концептуальні підходи до читання лекцій і проведення семінарських занять, а також до організації навчально-виховного процесу та науково-дослідницької діяльності.

Враховуючи нові політичні та ідеологічні реалії слов'янських країн, досягнення сучасної історичної науки, кафедра під керівництвом П.С.Федорчака розробила програму і робочі плани нормативного курсу "Історія зарубіжних слов'ян". Колектив кафедри зосередив увагу на творчому осмисленні і висвітленні історії слов'янських країн, відображенню у навчальній роботі докорінних змін у політичному та соціально-економічному житті, які відбулися на зламі ХХ і ХХІ століть. У цьому приклад, гідний наслідування, показує завідувач кафедри професор П.С.Федорчак, який щорічно виступає з відкритими лекціями, будуючи їх на нових теоретичних і методологічних засадах.

Під керівництвом П.С.Федорчака на кафедрі створено науково-методичний семінар, на якому викладачі виступають з доповідями на актуальну слов'янознавчу тематику, обговорюють сучасні форми і методи читання лекцій та проведення семінарських занять, колоквіумів, діляться власним досвідом організації та ведення навчального процесу, зокрема удосконалення системи діагностики знань студентів, упровадження модульно-рейтингової системи їх оцінювання тощо.

П.С. Федорчак спрямував колектив кафедри на розробку спеціальних курсів і спецсемінарів із джерелознавства та історіографії зарубіжних слов'ян, розвитку слов'янознавства у Східній Європі, міжслов'янських етнополітичних і культурних взаємин, міжнародного становища та зовнішньої політики слов'янських держав у ХХ ст. З його ініціативи створено кабінет історії слов'ян, де майбутні спеціалісти поповнюють свої знання з історії кожної слов'янської країни і який став центром навчально-методичної роботи кафедри.

Тривалий час, плідно працюючи на освітянській ниві, П.С. Федорчак приділяє велику увагу підготовці студентів до роботи в школі, щорічно здійснює керівництво педагогічною практикою майбутніх фахівців, сприяє їм у методичному забезпеченні уроків. Разом з колегами по кафедрі П.С. Федорчак допоміг тисячам студентів стати учителями історії, багато з яких очолили школи, ліцеї, гімназії та інші освітянські установи. Випускники стефаниківського вузу глибоко вдячні Петру Степановичу за те, що він передав їм свої знання, щиро ділився великим педагогічним досвідом, вміло спрямовував їх на правильний життєвий шлях. Любов до науки та педагогічної роботи він прищепив і своїм дочкам. Старша – Тетяна Федорчак є кандидатом історичних наук, доцентом кафедри історії та політології Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. Молодша – Наталія Панасейко викладає англійську мову та історію в Канаді .

Професор П.С.Федорчак значну увагу приділяє розширенню і поглибленню зв'язків колективу кафедри з освітянськими установами Івано-Франківщини. В Інституті післядипломної освіти він неодноразово читав лекції з актуальних проблем історії та сучасного становища слов'янських країн і народів. На спільному засіданні кафедри та методичного об'єднання вчителів історії області наголошувалося на необхідності постійного оновлення знань фахівців зі слов'янознавства, покращення викладання історії слов'янського світу в школі, підвищення професійного рівня викладачів-істориків.


 
 

Цікаве

Загрузка...