WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Українська Повстанська Армія - Реферат

Українська Повстанська Армія - Реферат

історії УПА сучасні українські дослідники ще позбавлені можливості вивчити весь комплекс документів, що відкладався у відомчих архівах НКВС та НКДБ (МВС, МДБ). В радянські часи було опубліковано чимало сфальсифікованих чи тенденційно підібраних матеріалів про УПА. Канадська публікація значно відрізняється від них як характером підібраних документів, так і їх багатогранністю.
Саме ці документи,поряд з дослідженнями українських істориків-емігрантів, покладено в основу даної статті, присвяченої одній із сторінок історії УПА. Коломийщина відносилася до районів найбільш активних бойових дій українських повстанців у роки другої світової війни та в перші післявоєнні роки. Тут діяли підрозділи УПА, сформовані з місцевих жителів, а також рейдуючі відділи, які проходили через Коломийщину для виконання завдань в інших районах.
В документах "Літопису УПА" за 1943- 1949 рр. Коломийщина відноситься до найчастіше згадуваних районів. Але в багатьох випадках автори документів мали на увазі не сучасні межі Коломийського району, а колишнього Коломийського повіту, або ж тактичний відтінок "Гуцульщина", про який ще йтиме мова. Тому чимало населених пунктів, котрі в післявоєнний час було включено до складу Косівського, Снятинського і Городенківського районів, у цих документах фігурують як "села Коломийщини". В подібних випадках у даній статті робляться необхідні зауваження.
Перш, ніж перейти безпосередньо до викладу історії повстанського руху на Коломийщині, необхідно висвітлити загальну ситуацію, котра складалася на західноукраїнських землях з початку війни між Німеччиною та СРСР.
Після окупації Галичини влітку 1941 р. гітлерівцями, окупаційні власті долучили край на правах дистрикту до т. зв. "генерал-губернаторств", створеного ними раніше на етнічних польських землях. Заарештувавши діячів ОУН (революційної), які 30 червня 1941 р. проголосили у Львові створення Української Самостійної Соборної Держави, німецькі окупанти остаточно дали зрозуміти, що створення самостійної України зовсім не відповідає гітлерівським планам. На українських землях встановлюється жорстокий окупаційний режим.
Поряд з німецькими військами на території Галичини розміщувалися частини союзних з Німеччиною армій - італійської, угорської та словацької. Згодом сюди для несення поліцейських функцій було спрямовано підрозділи, сформовані гітлерівцями з радянських військовополонених різних національностей. Крім цього, в деяких місцевостях Галичини, а також Волині, було розміщено частини польської поліції. Всі ці сили повинні були забезпечити планомірне викачування продовольства із західноукраїнського села для забезпечення ним гітлерівців. Окупанти багато уваги приділяли експлуатації природних багатств краю і вивозу української молоді на примусові роботи в Німеччину.
Маючи на меті перетворити Україну на свою колонію, гітлерівці встановлювали "новий порядок" за допомогою терору, який за своєю жорстокістю був подібний до сталінського. Нові окупанти деякий час виступали під машкарою "визволителів" від страхіть комуністичного режиму, але досить швидко проявили своє справжнє обличчя, грабуючи і тероризуючи українське населення.
Відповіддю на окупаційну політику гітлерівців став повстанський рух, який поступово охоплює західноукраїнські землі. Цей рух розгортався на національно-визвольній основі. Радянські органи не змогли тут створити такої розгалуженої мережі своїх підпільних організацій та партизанських загонів, як на сході України. Жорстокий терористичний режим, що існував в Галичині та на Волині після 17 вересня 1939 року, не мав підтримки в масах і відштовхнув від комуністів навіть тих симпатиків КПЗУ, які раніше орієн-тувалися на Радянський Союз. Але протест проти гітлерівського терору привів частину жителів Волині в радянські партизанські загони, які починають діяти тут вже з липня 1941 р. викликав на Волині польське озброєне підпілля. Озброєні загони створює також Т. Боровець (псевдо - Тарас Бульба), який проголосив себе отаманом і висловив претензії на керівництво повстанським рухом, що зароджувався. Все це стимулювало активність тієї частини ОУН, яку очолював С. Бандера.
Значною політичною силою, котра могла організувати повстанський рух у західноукраїнських землях, на початку 40-х рр. була ОУН (р). Саме її члени створюють 1942 року ті повстанські загони (сотні) на Волині, з яких виросла УПА. Довгий час в радянській історіографії побутувала думка, що створення УПА почалося на Волині, а не в Галичині тому що в останній тоді формувалася дивізія СС "Галичина" і гітлерівців, мовляв, хотіли насамперед забезпечити дивізію СС найбільш боєздатними кадрами, а вже після того надати свободу дій бандерівцям у стягуванні людей до загонів УПА. Проте перші підрозділи УПА виникли ще до початку формування дивізії СС "Галичина". До того ж у Галичині 1943 року почалося створення Української Народної Самооборони (УНС) - збройної організації, тісно спорідненої з УПА. І не гітлерівці давали згоду на її формування, а створювала їх та ж Організація Українських Націоналістів (революційна), котра формувала УПА.
Назву УНС її організатори обрали для того, щоб ввести в оману гітлерівців і не дати їм приводу для негайних репресій проти цієї організації. Підрозділи УНС створювалася під час рейду радянського партизанського з'єднання під командуванням С. А. Ковпака у Карпати. ОУН та допомогою цих збройних підрозділів намагалася перешкодити радянським партизанам закріпитися у горах, де існували сприятливі умови для ведення партизанської війни. Але УНС майже із самого початку вступила у збройні сутички з німецькими окупантами, перші з яких відбулися вже влітку-восени 1943 р .
Ареною цих сутичок стала і Коломийщина. Тут есесівці заарештували учбовий табір УНС на горі Тарниці. Підрозділи самооборони відбили атаки противника, але на початку листопада під натиском переважаючих сил ворога загони УНС вимушені були поділитися на окремі групи, відійти в Чорногору та в Чорний ліс.
Підрозділи УНС формувалися за тією ж структурою, яку мала УПА, що в той час діяла лише на Волині. Перший курінь УНС, який носив назву "Чорних Чортів" ім. Є. Коновальця було сформовано в Коломийському повіті й командував ним хорунжий "Ліпей". Цей курінь вступив у бій з німцями 27 листопада 1943 р. Інший курінь було сформовано на Снятинщииі у липні 1943 р. Ним командував Василь Андрусяк (псевдо - Різун, Грегіт), член окружного проводу ОУН. З введенням військових звань в УПА він отримав ранг майора (посмертно-полковника). Курінь під його командою здійснив рейд на Городенку і через Коломийщину відійшов на Товмаччину. Серед

 
 

Цікаве

Загрузка...