WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Українська Повстанська Армія - Реферат

Українська Повстанська Армія - Реферат


РЕФЕРАТ
На тему:
"Українська Повстанська Армія"
Святочний наказ Головного Командира УПА
Бійці і Командири УПА, члени визволь-но-революційного підпілля!
Минає п'ять років, як член УОН Остап почав на Поділлі організовувати збройні групи для боротьби з окупантами України. Ці маленькі групки, борючись одночасно з німцями і большевицькими партизанами, дали початок новим формам визвольне революційного руху-УКРАЇНСЬКІЙ ПОВСТАНЧІЙ АРМІЇ. Через кілька місяців цей рух поширився на все Полісся, Волинь, Галичину та більшу частину Правобережжя. Цілий 1943 рік та перша половина 1944 р. ознаменовані боротьбою УПА на два фронти. На протинімецькому фронті добивалася УПА припинення вивозу українського населення на роботи в Німеччину та унеможливила господарське пограбування народу. На протибільшевицькому фронті УПА не допустила до заливу українських теренів большевицькою партизанкою. Ніхто інший, як саме УПА в цілому ряді переможних боїв розбила орди сталінських гунів, що нестримно пересувалися з північного сходу на підбій Європи.
В другій половині 1944 р. всі українські землі опинилися вже під большевицькою окупацією. Почався новий період боротьби УПА за "бути чи не бути" українському народові. Перша спроба фізично винищити український народ у передових лавах імперіалістичних фронтів, окупантові не вдалася. За закликом революційного підпілля, під охороною УПА, українському чоловічому елементові вдалося оминути заглади. Не вдалося також окупантові вигнати українське населення на нові каторжні роботи в СССР. Бачучи політично-бойові успіхи УПА, та симпатії українського народу до неї, не відважився окупант до сьогодні провести повне економічне пограбування народу шляхом загнання селянства в сталінський колгосп.
Український повстанець зі зброєю в руках боронив західні окраїни українських земель перед заливом польських імперіалістичних боївок ще в 1944 р., а згодом став в обороні населення цих земель перед насильним виселенням. Понад два роки йшла нерівна боротьба УПА з большевиками і їхніми польськими наймитами на західних окраїнах українських земель, а український повстанець остався там ще навіть тоді, коли останнього українця звідти насильно вивезено, та вся земля перемінилася в незамешкані пустирі.
Безстрашні командири і бійці УПА виписали на її прапорах ряд бойових чинів, що золотими буквами запишуться в історії української зброї. Караюча рука бійця УПА досягла навіть найчільніших представників окупантів, як от: шефа СА Люце, командуючого 1-им українським фронтом Ватутіна, чи заступника міністра збройних сил Польщі Сверчевського. Відділи УПА неодноразово здобували ворожі райони і центри, вривалися в обласні центри, далекими рейдами міряли свої й чужі землі, засідками та наскоками турбували ворога й не давали йому можливості реалізувати план винищування ураїнського народу. Імена Грегота-Різуна, Яструба, Ясена, Сторчана, Прута, Коника, Перемоги, Хрена, понесли славу української зброї далеко поза межі України. Та і в політичному відношенні за УПармією великі здобутки. Реалізуючи клич "воля народам і людині", вона вже в 1944 р. організовує національні відділи азербайджанців, грузинів, казахів та інших поневолених Москвою народів до боротьби за повалення Кремля і створення самостійних держав усіх народів Сходу. За її ініціативою відбулася в листопаді 1943 р. і Конференція Поневолених народів. За почином УПА об'єдналися всі українські самостійницькі партії і створили Українську Головну Визвольну Раду, що від 1944 р. керує в краю і за кордоном цілістю боротьби за Українську Самостійну Соборну Державу. Рейди УПА в корінну Польщу і Словаччину придбали поневоленим Москвою народам нові лави союзників із числа поляків і словаків.
УПА, далеко перейшла всі сподівання, які поклала на неї УГВР та весь український народ. А добилася УПА цих успіхів у таких умовинах, яких дотепер не знала історія людства.
Бійці і командири УПА! Ви, що сьогодні у відділах боретеся проти большевиків, і Ви, що поповнили ряди визвольно-революційного підпілля! Будьте свідомі того, що п'ятирічна героїчна боротьба УПА і визвольно-революційного підпілля, - це найбільш героїчна доба в історії України. Знайте, що такої героїчної доби взагалі не знає історія людства. В тінь пішли прославлені досі герої Тернопілів. На героїзмі УПА і визвольно-ре-волюційного підпілля будуть виховуватися нові українські покоління. Боєць УПА, український революціонер заступлять місце мужнього спартанця в історії людства. То ж свідомі будьте тієї великої доби, в якій Вам довелося жити і не посороміть повстанської слави, як не посоромили її ті, що вже від нас відійшли.
В нинішній святковий день, УПА гордо-погляньте на минулі п'ять років і з пошаною спомяніть усіх, що посвятою свого життя викували цю Нову Добу. В нинішній святковий день УПА з гордим чолом дивіться в майбутнє, що завершить нові визвольні змагання - перемогою.
Хай живе Українська Головна Визвольна Рада!
Вічна слава героям, що за Україну віддали своє життя.
Документи УПА про бойові дії українських повстанців на Коломийщині у 1943-1949 рр.
У жовтні 1992 р. виповнюється 50 років з часу створення Української Повстанської Армії (УПА). За постановою Української Головної Визвольної Ради (УГВР) від 30 травня 1947 р. святковим днем УПА було встановлено 14 жовтня - історичне козацьке свято Покрови.
Історія УПА протягом десятиліть перекручувалася, або замовчувалася офіційною радянською історіографією, її документи лишалися невідомими на Україні - ті з них, що захоплювалися радянськими органами держбезпеки, надійно ховалися у відомчі архіви. Так само засекреченими були і документи цих органів, які торкалися історії УПА. Але велика кількість документів УГВР та УПА у другій половині 40-х рр. нелегальними каналами винесена на Захід зв'язковими УПА.
Ці документи зараз друкуються у Канаді, їх багатотомна публікація носить загальну назву "Літопис Української Повстанської Армії". Окремі томи "Літопису УПА" містять документи УГВР, в тому числі й повідомлення його бюро, інформації у вигляді хроніки бойових дій УПА. В інших томах передруковані підпільні видання повстанців, в тому числі журнал "Чорний ліс", в якому висвітлювалася діяльність підрозділів УПА на терені Станіславської області (тодішня назва Івано-Франківщини). Крім цього, упо-рядники "Літопису УПА" зібрали чимало німецьких документів про чисельність, озброєння та райони дій українських повстанців. У 18-му томі вміщено звіти командирів УПА з Коломийщини, а у 19-му -спогади актив-них учасників повстанського руху.
На жаль, при зборі документальних матеріалів до

 
 

Цікаве

Загрузка...