WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Українська революція - Реферат

Українська революція - Реферат

місцевому рівні, без створення центральних керівних органів (це - принцип анархістів).
o Проведення земельної реформи, внаслідок якої селяни отримували землю без викупу.
Регулярні військові сили Української Держави в листопаді 1918 р. зробили спробу ліквідувати партизанські загони Лівобережжя і загони Махна, але успіху не мали.
Розуміючи, що режим гетьмана П. Скоропадського приречений, українські соціалісти стають ініціаторами створення Українського національного союзу (УНС), який очолив В.К.Винниченко. УНС 14 лис-топада 1918 р. на підпільному засіданні в Києві створює Директорію - міжпартійний колегіальний орган, що висував претензії на верховну владу в Україні.
Склад Директорії
Громадський діяч Партійна приналежність Посада
В.Винниченко С.Петлюра
Ф. Швець
П.Андрієвський О. Макаренко Соціал-демократ
Соціал-демократ
Представник Селянської Спілки
Соціаліст-самостійник
Керівник профспілки залізничників Голова Директорії
Отаман військ УНР
Член Директорії
Член Директорії
Член Директорії
Завдання Директорії - скинути гетьмана і відновити УНР. Директорія виїхала в Білу Церкву. Тут знаходилися її збройні сили:
o галицькі січові стрільці;
o дивізія сердюків;
o добровольці.
Директорії вдалося одержати згоду на нейтралітет окупаційних військ і підтримку від Раднаркому Росії. П.Скоропадський намагався зберегти свою владу. З цією метою він:
o Пропонував членам УНС увійти до складу уряду, сподіваючись цим нейтралізувати УНС.
o Декларує федеративний союз з Росією в разі повалення влади більшовиків. Цей крок мав викликати схвалення Антанти, яка з листопада 1918 р. почала інтервенцію на Півдні України, а також білогвардійського генерала Денікіна, чия армія, що набула назву Добровольчої, готувалась до вторгнення в Україну. Але і Антанта, і Денікін були проти не тільки незалеж-ності України, але й федерації.
Незабаром П. Скоропадський зрозумів, що його владі прийшов кінець. У листопаді 1918 р. скінчилася Перша світова війна. Німеччина та Австро-Угорщина капітулювали. Розпочалося виведення німецьких військ з України. На бік Директорії перейшли Запорізька дивізія, січові стрільці, сірожупанна дивізія. Гетьманські війська зазнали поразки під Києвом, Директорія з військом урочисто увійшла в Київ в грудні 1918 р. Гетьман відрікся від влади, виїхав до Німеччини, де жив до самої смерті.
Директорії судилося бути вищою владою в Україні фактично до квітня 1919 p., офіційно - до листопада 1920 р.
За цей період часу відбудеться багато подій, влада в Україні переходитиме і до більшовиків, і до білогвардійців. У внутрішні справи України втручалися і Антанта, і Польща, і Росія. Аби розібратися в подіях, спочатку ознайомимося з ними коротко.
Основні події в Україні (листопад 1918 р. - листопад 1920 р.)
" У листопаді 1918 р. почалась інтервенція Антанти на Півдні України.
" У листопаді 1918 р. Радянська Росія анулювала Брестський мирний договір з Німеччиною в зв'язку з тим, що Німеччина і Росія уклали акт про перемир'я. Це відкрило можливість Росії надавати військову допомогу більшовикам України.
" В листопаді 1918 р. було створено Тимчасовий робітничо-селянський уряд України у м. Суджа. Формуються 1-ша та 2-га повстанські дивізії, потім Українська радянська армія.
" Українська радянська армія разом з Червоною Армією Росії веде наступ з району Суджи, Глухова, Стародуба, в січні 1919р. вступає до Харкова, захоплює Катеринославщину; у лютому 1919р. бере Київ, Чернігів.
" В грудні 1918 р. армія Денікіна проводить наступ на Донбас. Денікін оголошує себе Головнокомандуючим Півдня Росії, його армію підтримують Антанта (зброєю та боєприпасами) і США (кредитами).
" Армія Денікіна успішно воює з Червоною Армією і Українською радянською армією. В червні 1919 р. Денікін контролює значну частину території України. Його мета - відновити Російську імперію.
" Директорія, яка не змогла добитися на переговорах з Росією її відмови від військового втручання в Україні, 16 січня 1919 р. оголошує війну Росії.
" 22 січня 1919 р. Директорія проголошує Декларацію про об'єднання УНР і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР). ЗУНР була створена в листопаді 1918 р. на землях, що входили до складу Австро-Угорщини. ЗУНР не була визнана Польщею, яка розпочала окупацію Східної Галичини, відтіснила армію ЗУНР до кордонів УНР (до ріки Збруч).
" Наприкінці 1919 р. основну частину земель України контролював радянський уряд України. Армія Денікіна під ударами радянських військ змушена була відступити на південь.
" В квітні 1920 p. C. Петлюра, що втік у Варшаву, укладає угоду з Польщею про спільну боротьбу з Радянською Росією і більшовиками України.
" У ході радянсько-польської війни в 1920 р. армію Директорії (яку очолював С. Петлюра) було знищено. 20 листопада 1920 р. Петлюра своїм указом скасовує Директорію.
Навіть скорочене ознайомлення з основними подіями листопада 1918-1920 pp. дозволяє зробити висновок:
В цих складних політичних умовах Директорія намагалася відстояти незалежність України, втілити у життя соціально-економічні реформи, визначити свій політичний курс.
Політичний курс Директорії
o Встановити в Україні національний варіант радянської влади.
o Владу на місцях передати трудовим радам селян, робітників, інтелігенції.
o Передати законодавчу владу в УНР Трудовому конгресу. Делегатів на конгрес повинно обрати трудове населення України без поміщиків, капіталістів (серед останніх опинилися і лікарі, адвокати, професура, вчителі).
В подальшому політичний курс Директорії зазнав змін. Вона відмовилась від соціалістичного радикалізму, лояльніше почала ставитися до буржуазії', заможного селянства Важливим політичним заходом було скликання 23 січня 1919 р Трудового конгресу. Але Директорія, якій Трудовий конгрес висловив довіру, вже готувалася до евакуації з Києва (5 лютого до міста увійшли радянські війська).
Аграрна реформа Директорії
Директорія проголосила:
Директорія здійснила:
o Вилучення земель у поміщиків o Термін іпорядок розподілу земель не визначено
o Землі іноземців (в основному поляків) розподілу не підлягали.
o Прийнято рішення про компенсацію поміщикам за землю.
Соціально-економічні реформи
Директорія проголосила:
Директорія здійснила:
o Прийняття заходів по відновленню промисловості
o Введення робітничого контролю на виробництві
o Здійснення заходів по наданню допомоги безробітним та іншим категоріям нужденних В умовах громадянської війни і інтервенції, соціально-економічні реформи були відкладені;
головним завданням Дирек-торії стала перемога у гро-мадянській війні.
Директорія не змогла вирішити низку важливих проблем міжнародних відносин.
Міжнародна політика Директорії
Директорія та Радянська Росія
o Раднарком не визнав Директорію вищим органом влади в Україні o Переговори Директорії і Раднаркому скінчилися невдачею
o В листопаді 1918 р. Радянська Росія при підтримці більшовиків України почала вторгнення з півночі і сходу на територію України
o 16 січня 1919 р Директорія проголосила війну Радянській Росії.
Директорія і Антанта Директорія і Польща
o Війська Антанти наприкінці 1918 р. почали окупацію Півдня України.
o Антанта погодилась визнати Директорію тільки за умови підпорядкування її військ генералу Денікіну. Директорія відмовилась від цієї пропозиції.
o Директорія спробувала витіснити війська Антанти, але зазнала поразки.
o Польська держава була відтворена в листопаді 1918 р. (після руйнації Австро-Угорщини).
o Керівник Польської держави генерал Пілсудський заявив територіальні претензії до України
o Польська армія почала окупацію Західної України.

 
 

Цікаве

Загрузка...