WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Франcиско Франко та його диктатура - Реферат

Франcиско Франко та його диктатура - Реферат

Реферат

на тему:

Франcиско Франко та його диктатура

Франсиско Франко

Ім'я генералісимуса з іншого кінця Європи, , і далі залишалося в Радянському Союзі символом абсолютного зла. "Глава фашистського режиму", "кат іспанського народу", "кривавий диктатор", "найближчий поплічник Гітлера і Муссоліні" — тільки цими і подібними епітетами радянська преса нагороджувала іспанського "каудільо". Навіть далекі від комуністичної ортодоксії хлопчики-шестидесятники зачитувалися сповненим похмурої романтики Якось наприкінці 70-х у таборі гірських туристів на Кавказу турист-москвич хемингуэевским "По кому дзвонить дзвін", що оспівував ворогів Франко — іспанських республіканців і їхніх іноземних друзів. Але хто такий генерал Франко і "фашисты-франкисты"? У чому секрет політичного довголіття генерала, що керував своєю країною 39 років і якого "відправила у відставку" лише смерть? Чим насправді була франкистская Іспанія? Об'єктивних відповідей на ці питання в радянські часи не було і бути не могло.

Наймолодший генерал Європи

Франсиско-Паулино-Єрменгильдо-Теодуло Франко-и-Баамондэ народився 4 грудня 1892 року в приморському місті Эль-Фероль на північному-заході Іспанії. Незважаючи на те, що рідне місто Франко лежить у Галисии — національному районі, населеному галисийцами, чия мова ближче до португальського, ніж до іспанського, і батько, і мати майбутнього генералісимуса були чистокровними кастильцами, власне іспанцями.

Батько Франсиско, так само як і дід, і прадід, і прапрадід, був офіцером іспанського королівського військово-морського флоту. Поступив у військово-морське училище і старшого брата майбутнього каудільо, і сам він із трирічного віку був упевнений, що єдино можливе для нього майбутнє — кар'єру морського офіцера. Життя родини Франко не було занадто щасливе. Ексцентричний і марнотратний батько не ховав, що має коханок, і не приділяв багато уваги дружині і дітям, утім, як і питанням кар'єри. Усю родину тримала на своїх плечах мати, дуже ревна католичка і людина твердих моральних принципів. У конфлікті батьків маленький Франсиско був цілком на стороні матері. І хоча він назавжди залишив рідний дім чотирнадцятилітнім, майже всім сімдесят років, що йому випало ще прожити, залишався правовірним католиком і був, висловлюючи мовою радянських парткомів, "морально стійким". У дитячому віці майбутній "вождь іспанського народу" відрізнявся від ровесників серйозністю і винятковою дисциплінованістю. Саме ці риси дозволили йому досягти великих успіхів у навчанні і вже в 14 років одержати атестат про середнє утворення. Майбутній шлях був визначений давно — Військово-морська академія (приблизний аналог нашого військово-морського училища). Але саме в той рік, 1907-й, прийом різко скоротили, і малолітній абітурієнт практично не мав шансів на вступ. Тому Франко швидко переорієнтувався і надійшов у Піхотну академію в Толедо, що і закінчив через три роки в званні молодшого лейтенанта. Відтоді і до самої смерті життя Франсиско Франко нерозривно зв'язаний з армією, хоча і до флоту, своєї нездійсненої дитячої мрії, він зберіг особливе відношення.

У 1912 році молодого лейтенанта, по його власному бажанню, перевели в Марокко, де іспанці вели важку колоніальну війну, що остаточно завершилася тільки в 1934 році. Саме в Північній Африці, де пройшла велика частина його військової служби до 1936 року, Франко придбав бойовий досвід, зробив блискучу кар'єру і завоював беззастережний авторитет в армійської верхівки. Вже в 1913 році він став старшим лейтенантом в елітній Марокканській кавалерійській бригаді, а через два роки — наймолодшим, 23-літнім майором іспанської армії. На той час недолік професіоналізму і недбалість у виконанні своїх службових обов'язків середнім іспанським офіцером стали притчею в языцех. Франко разюче відрізнявся від більшості колег — усе його життя було присвячено найкращому виконанню своїх командирських обов'язків. Він скрупульозно готувався до кожної бойової операції свого підрозділу. До рук зовсім небагатого Франко, на відміну від більшості інших офіцерів, ніколи не прилипло ні копійки казенних грошей, і він придбав репутацію людини, здатною убити винного, якщо солдатська пайка хліба виявиться на кілька грамів легше, чим повинна бути. Молодий офіцер був замкнутою людиною, і далеко не всі могли похвалитися, що стали його чи друзями, або приятелями. До того ж Франко рішуче уникав будь-яких п'янок і гулянок, таких милих серцю більшості офіцерів (і не тільки іспанських). У 1916 році він був важко поранений кулею в живіт, і після декількох місяців госпіталів одержав призначення в місто Овьедо — центр "червоної" Астурії. Саме тут у серпні 1917 року Франко вперше мав справу з "ворогом внутрішнім" — придушував не дозволену владою шахтарський страйк. Астурийская "операція" Франко була точно так само досконально підготовлена і проведена з такою же жорстокістю і рішучістю, як і його африканські операції. Так що серед шахтарів було багато убитих, але страйк припинився. В Астурії Франко познайомився з Кармен Поло, ревною католичкою, дівчиною з багатої і стародавньої місцевої родини. Батьки спершу не хотіли віддавати Кармен за бідного і неродовитого офіцера, і весілля зіграли тільки через п'ять років, коли Франко вже командував Іспанським іноземним легіоном. Цю частину створили в 1920 році, і Франко повернувся в Африку, щоб стати заступником командира легіону, а в 1923-м — і командиром. Саме Іноземний легіон зіграв вирішальну роль у розгромі в 1925—26 роках основних сил марокканської повстанської Республіки Рифф, а Франко став національним героєм. У 1926-м він одержав звання бригадного генерала, ставши наймолодшим генералом в іспанській армії. Так у цілому й в арміях європейських країн. А ще через два роки генерал став начальником уперше створеної в Іспанії Академії Генерального штабу в місті Сарагоссе. Блискуча кар'єра Франко тим більше заслуговує поваги, що армія Іспанського королівства була, напевно, самої кастовою у всій Європі. 80 відсотків іспанських генералів успадкували від батьків титули маркізів, чи герцогів графів. Франко ж до аристократії ніяк не належав.

Людина з покоління 1898 року

Але все це зовнішня сторона життя майбутнього каудільо. А як він оцінював життя своєї країни, її майбутнє? Майже всі джерела в один голос затверджують, що до 1936 року Франко абсолютно не цікавився ні політикою, ні економікою, ні соціальним життям, ні міжнародними відносинами — усі його інтереси ніби-то були зосереджені на військовій службі. Дійсно, ні тоді, ні після приходу до влади Франко, на відміну від Леніна, Гітлера, або Муссоліні, не написав ні однієї теоретичної чи книги статті, не любив великих публічних промов. Що ж стосується його звертань до нації в 1936-м і в наступні роки, не зовсім зрозуміло, що він писав сам, а що — справу рук редакторів. Однак рішучість і послідовність, з якими він почав будувати цілком визначену політичну й економічну модель відразу після того, як очолив антиреспубліканський заколот у 1936 році, свідчать, що власні і цілком визначені політичні і соціально-економічні погляди в нього були.

Майже 150 років — від початку XIX і до середини ХХ століття — історія Іспанії зводилася до запеклої боротьби між традиціоналістами і модернізаторами. На початку XIX сторіччя Іспанія втратила майже усі свої величезні колонії в Латинській Америці, іі відсталість збільшувалося. Поглиблюється соціально-економічне і політичне відставання від розвинених європейських держав вже ні в кого не викликало сумнівів. "Життя в Іспанії зупинилася, — затверджував великий іспанський філософ Хосе Ортега-и-Гассет. — Нове не з'являється, а старе не відмирає". Спроби перенести на іспанський ґрунт досвід Франції, Британії і Німеччині виявилися невдалими. Найбільшу поляризацію суспільної думки викликала Іспано-американська війна і її результати. У 1898 році, коли майбутньому каудильо було шість років, Сполучені Штати Америки після грубої провокації, організованої їхніми спецслужбами, напали на Іспанію. За кілька місяців, легко, начебто граючи, американці наголову розгромили Іспанію, практично цілком знищили застарілий іспанський флот з некомпетентним командуванням і відібрали в Мадрида три останні великі іспанські колонії — Кубу, Філіппіни і Пуерто-Рико. Такого глибокого приниження горда і войовнича іспанська нація не випробувала протягом багатьох сторіч своєї історії. Йшли роки, але впевненість, що "далі так жити не можна", не залишала переважну більшість іспанців. От тільки ліберали, республіканці, соціалісти й анархісти, а згодом і комуністи, що з'явилися на іспанській сцені, вважали, що єдиний можливий шлях уперед — остаточний підрив і ліквідація ще міцних позицій монархії, аристократії і церкві в політичному житті, відмовлення від традиційних консервативно-католицьких цінностей. Представники ж правих сил бачали всі лиха Іспанії в ослабленні її традиційних цінностей, у відмовленні від інтеграції політики і моралі. У перше десятиліття ХХ століття іспанське суспільство виявилося розколоте практично навпіл. І прірва між двома таборами усі поглиблювалася. Можна було б багато говорити про взаємну недовіру і ненависть традиціоналістів і модернізаторів. Але досить одного факту: на початку 1936 року, за кілька місяців до початку громадянської війни, хтось пустив по Мадриду слух, що якісь католицькі черниці роздають дітям у робочих кварталах столиці отруєні цукерки. Розлючена юрба пролетарів початку прямо на вулицях убивати всіх зустрічних католицьких священиків і ченців, підпалювати й опоганювати храми. У загальному за одну добу було підданий лінчуванню 31 священнослужитель. Найстрашніше полягало в тому, що погромники і насправді щиро вірили, що черниці могли підступно убивати дітей.


 
 

Цікаве

Загрузка...