WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна в першій світовій війні - Реферат

Україна в першій світовій війні - Реферат

комунізму.
o Конституційне закріплю-ється керівна роль КПРС в радянському суспільстві (стаття 6 Конституції СРСР 1977 р. і Конституції УРСР 1978 p.).
o Керівництво КПРС вимагає поліпшити ідеологічну роботу, здійснюються репресії проти "інакомислячих".
oВ засобах масової інформації пропагуються переваги і успіхи соціалізму, піддаються критиці вади капіталізму.
Репресії проти дисидентів
Форми переслідування дисидентів Видатні діячі дисидентського руху, що постраждали від переслідувань
o Арешти і засудження на тривалі строки позбавлення волі в таборах суворого або особливого режиму на Уралі чи в Мордовії
o Влаштування в психіатричні заклади особливого типу (найбільшою була Дніпропетровська клініка, перетворена на постійно діючу психіатричну в'язницю).
o Звільнення з роботи, виключення з лав КПРС, виклик в Комітет державної безпеки (КДБ). І. Світличний, В. Стус, І. Дзюба, В. Чорновіл, Є. Сверстюк, М. Осадчий, І. Калинець, В. Мороз, С. Хмара, М Руденко, О. Тихий, Л. Лук'яненко та ін.
П. Григоренко, Л. Плющ, М. Плахотнюк, В. Рубан, І. Тереля, М. Ковтуненко та багато Інших.
До кінця 80-х років дисидентський рух було придушено.
Значення дисидентського руху
" Дисиденти спромоглися оприлюднити факти справжнього стану речей у багатьох сферах суспільного життя України.
" Дисиденти поставили за мету вихід України зі складу СРСР.
" Дисидентський рух сприяв формуванню суспільної свідомості, заснованої на демократичних цінностях; виховував у широких верствах населення готовність боротися за свободу і демократію.
Всі ці заходи здійснювалися на початковому етапі 1985-1987 pp. В подальшому саме життя наполегливо вказувало на те, що без поглиблення реформ неможливо подолати кризу. Політика реформ, яку проводив М. Горбачов, набула назву "перебудови".
Політика керівництва України в період "перебудови"
" Перший секретар ЦК КП України В. Щербицький, вище партійне керівництво країни знаходилось на консервативних позиціях, але внаслідок історичних традицій вони виконували рішення центральних органів партії
" В керівництві КПУ не було творчого ставлення до перебудови, що розпочалася в квітні 1985 р. Все нове, демократичне надходило з центру Авторитет КПУ стрімко знижувався.
" КПУ не змогла правильно оцінити тенденції суспільного розвитку (до демократії, національного суверенітету)
" Партійне керівництво не змогло вирішити найгостріші проблеми, що стояли перед республікою (перш за все економічні, відродження національної культури тощо).
" КПУ не змогла підтвердити свій статус керівної політичної сили в нових умовах.
Наприкінці 80-х років після численних спроб поліпшити стан справ в економіці керівництво як в цілому СРСР, так і України, було змушене визнати, що економічна ситуація погіршилась; розпочалася руйнація народного господарства.
Погіршення економічної ситуації в Україні наприкінці 80-х pp.
" Прискорення науково-технічного прогресу не було здійснене. Структурна перебудова промисловості не відбулась. Основні виробничі фонди підприємств були спрацьовані майже на 60 %. Не було розгорнуто виробництво якісних товарів народного споживання.
" Почастішали зриви планового постачання, поглиблювався розрив економічних зв'язків як між окремими підприємствами, так І союзними республіками.
" Не поліпшилось керування економікою
" Не змогли ефективно запрацювати нові підприємства, створені на засадах інших форм власності орендні, кооперативні, приватні, змішані, з участю іноземного капіталу.
" Послаблення контролю за діяльністю підприємств почало відігравати руйнівну роль, особливо тому, що ринковий механізм регулювання економіки не було започатковано.
" Підприємства почали переходити на випуск тільки тієї продукції, що давала надприбуток, економічно необґрунтовано підвищували ціни на товари та послуги.
" Не відбувалися позитивні зміни і в сільському господарстві. В 1989 р. керівництво СРСР визнало можливість нових форм господарства-фермерських, орендних, кооперативних колективів. Але колгоспно-радгоспне керівництво було проти впровадження цих форм господарювання; крім того, об'єктивні умови також не спряли цьому (відсутність коштів, дієвого захисту з боку законів тощо).
" З 1988 р. прискорилась інфляція (знецінювання грошей). З 1990 р. грошове регулювання економіки замінюється натуральним обміном (бартером).
" Національний доход України скоротився на 1,5 %.
Політику перебудови було розповсюджено на всі сфери життя радянського суспільства. Значно вплинула на подальший хід подій політична реформа, мета якої полягала в демократизації політичної системи, зміцненні влади рад, створенні правової соціалістичної держави. Політична реформа була проголошена на XIX партконференції КПРС в 1988 р.
В 1989-1990 pp. створюються десятки нових громадських об'єднань, як в СРСР в цілому, так і в союзних республіках.
Нові громадські об'єднання в Україні
Народний рух України за перебудову
"Товариство української мови ім. Т.Г. Шевченка"
Українське історико-просвітницьке товариство "Меморіал"
Екологічна організація "Зелений світ"
Спілка офіцерів України (СОУ)
Українська студентська спілка (УСС)
Спілка незалежної української молоді (СНУМ)
Крім громадських організацій, формуються і політичні партії.
Початок формування багатопартійності в Україні
" Умови для формування багатопартійності в Україні були підготовлені такими подіями: усуненням від обов'язків першого секретаря ЦК КПУ В. Щербицького;
виключенням з Конституції СРСР статті 6, яка юридичне закріплювала керівну роль КПРС в радянському суспільстві (це рішення було прийняте на лютневому(1990 р.) Пленумі ЦК КПРС, а потім підтверджене III з'їздом народних депутатів).
" З 1990 р в Україні могли офіційно створюватися інші політичні партії. Заборонялося існування лише тих партій, що ставили собі за мету зміну конституційного ладу, вчиняли замах на цілісність держави, пропагували, розпалювали національну, расову ворожнечу.
" За короткий час в Україні було створено кілька десятків партій різного спрямування.
В кінці 1990 - на початку 1991 р. внутрішнє становище СРСР загострюється. Лідери КПРС виступали з гаслами покінчити з сепаратизмом у республіках, терміново підписати союзний договір. Договір про утворення СРСР, що був підписаний в 1922 p., застарів за давністю часу і потребував переоформлення, особливо в зв'язку з прийняттям Декларацій про суверенітет всіма республіками СРСР.
17 березня 1991 р. відбувся Всесоюзний референдум. В бюлетень було внесено одне питання: "Чи вважаєте Ви необхідним збереження Союзу Радянських Соціалістичних Республік як оновленої федерації* рівноправних суверенних республік, в якій в повній мірі будуть гарантовані права і свободи будь-якої національності?". КПРС розгорнула агітацію за оновлену федерацію. В ній взяла участь і КПУ, хоча в цілому ставлення до референдуму усередині партії було неоднозначним. Голова Верховної Ради України Л. Кравчук (В, Івашка було переведено на роботу до ЦК КПРС в липні 1990 p.), наприклад, називав референдум "надуманим", таким, що не

 
 

Цікаве

Загрузка...