WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна в першій світовій війні - Реферат

Україна в першій світовій війні - Реферат

країни.
В 1945-1947 pp. внаслідок підписання договорів з Польщею, Чехословаччиною, Румунією було завершено об'єднання всіх українських земель.
Завершення об'єднання українських земель
Радянсько-польський договір (серпень 1945 р.) Польща визнала входження до складу України західних областей, що відійшли від Польщі в 1939-1940 pp.
Радянсько-чехословацький договір (червень 1945р.) Чехословаччина визнала факт входження За-карпатської України до складу Радянської України.
Радянсько-румунський договір (1947 р.) Встановлено кордон з Румунією
На територіях, що увійшли до складу України, поряд з промисловим будівництвом, відбудовою сіл і міст здійснювалась політика радянізації, розпочата ще в 1939-1940 pp.
Радянізація західних областей України (1945-1950 pp.)
" Для реалізації політики радянізації в Західну Україну були направлені працівники партійного апарату, правоохоронних органів, державної безпеки, культури, освіти з інших районів СРСР.
" Створюються партійні, комсомольські, профспілкові організації, що були фундаментом радянської влади.
" Відновлюється колективізація, розпочата ще в 1939 р. Використовуючи примусові методи, влада здійснює суцільну колективізацію до 1950 р.
" В 1946-1948 pp. були проведені масові депортації західних українців.
" Заборонено греко-католицьку церкву.
" Здійснювалися репресії.
В умовах радянізації боротьба ОУН-УПА проти сталінського режиму, за незалежність української держави, активізувалась. Чисельність ОУН-УПА перевищила 100 тис. чоловік.
Боротьба ОУН-УПА в 1944-1952 pp.
" У 1944-1947 pp. ОУН-УПА веде збррйну боротьбу з радянською владою.
" З метою придушення збройної боротьби ОУН-УПА в Західну Україну були направлені загони МВС-МДБ, війська, винищувальні загони і групи самозахисту з місцевих активістів.
" Керує збройною боротьбою ОУН-УПА Роман Шухевич (псевдонім Тарас Чупринка).
" В 1948 р. частини підрозділів УПА зазнали поразки, перейшли на територію Польщі, потім в західну зону Німеччини.
" В 1950 p. P. Шухевича з загоном було оточено поблизу Львова силами МВС-МДБ. Шухевич загинув, загін було знищено.
" В 1952 р. ОУН-УПА припинила існування як масова організація.
В повоєнний період Україна бере активну участь в міжнародній політиці як одна з держав-засновників ООН (Організації Об'єднаних Націй). Миролюбна політика України отримала визнання в світовому співтоваристві. Делегація України брала участь в Паризькій конференції 1946-1947 pp., Дунайській конференції 1948 р. Ці конференції завершили процес повоєнного врегулювання, під час їх проведення було підписано мирні договори з союзниками нацистської Німеччини, визначено кордони європейських держав.
5 березня 1953 р. помер Й. Сталін. СРСР вступив в період боротьби за владу, в яку було втягнуто керівництво України. Одним з претендентів на роль нового диктатора був Л. Берія, який очолював органи держбезпеки. Але в липні 1953 р. на Пленумі ЦК КПРС Берію було звинувачено в антидержавницькій діяльності, заарештовано і незабаром страчено. Цю акцію здійснював М. Хрущов - секретар ЦК КПРС, при підтримці міністра оборони Г. Жукова, деяких членів ЦК КПРС.
Незабаром М. Хрущова було обрано Першим секретарем ЦК КПРС, а його прибічник М. Булганін став Головою Ради міністрів. М. Хрущов стає ініціатором проведення нової політики, яка пізніше набула назву "хрущовської відлиги" На думку М. Хрущова (яку поділяли його прибічники - керівники країни), система, створена в СРСР, є справедливою та історично виправданою, здатною до прогресу. Але при цьому наголошувалося на необхідності позбавитися репресивних перекручень, сталіністських методів керівництва, тобто провести десталінізацію.
Початок десталінізації в Україні
" Союзним республікам надавалися більш широкі права в економічній і культурній сферах.
" Почалася реабілітація (повне виправдання засуджених без вини людей) репресованих в 30-ті роки відомих радянських, партійних, військових діячів, науковців.
" З таборів ГУЛАГу в Україну повернулися ті, хто був репресований за дрібні "провини" - анекдоти про радянську владу та Й. Сталіна.
" Було припинено масові репресії.
" На шпальтах газет поступово зникло ім'я Й. Сталіна, все частіше з'являлися матеріали, що засуджували сталінський режим.
Десталінізація в першій половині 50-х років носила суперечливий характер, вона торкнулася лише деяких проблем минулого, критика сталінізму була обережною.
?
Українським письменникам вдалося працювати на високому художньому рівні - Трилогія О.Гончара "Прапороносці"; роман М.Стельмаха "На нашій землі"; "Київські оповідання" Ю.Яновського; гумористичні опо-відання О.Вишні та багато ін.
У відповідності з постановою ЦК КП(б)У переглядається репертуар театрів - Обов'язковою стає перевага у репертуарах театрів спектаклів на сучасні теми.
- Від театральних діячів вимагають оспівувати успіхи в соціалістичному будівництві.
Кіномистецтво - Основною продукцією кінематографа стають революційно-патріотичні фільми.
Розгорнулась боротьба з "космо-політами"* - З 1948 р. почались гоніння на літературних і театральних критиків, євреїв за національністю, яких було звинувачено у космополітизмі, антипатріотизмі, низькопоклонстві перед Заходом.
- В 1950 р. було ліквідовано Кабінет єврейської історії АН УРСР, за-арештовані його провідні співробітники.
- Заарештовано 18 єврейських письменників у зв'язку з так званою "справою Єврейського антифашист-ського комітету".
Смерть Й.Сталіна (березень 1953 р.) поклала початок політичній "відлизі", перед українською культурою, культурами всіх народів СРСР відкрилась можливість відродження і дійсного розквіту.
?
При всій історичній значущості процес десталінізації відбувався як процес ліквідації найбільш негативних проявів тоталітарного режиму і не торкався його суті. Вже наприкінці 50-х років десталінізація уповільнилась, численні проблеми суспільства, пов'язані з наслідками сталінізму, не були вирішені. Так,наприклад:
- Не було засуджено депортацію селян в роки колективізації, масові виселення жителів Західної України.
- Не отримали дозволу на повернення в рідні оселі депортовані з півдня України татари, німці, інші етнічні групи, хоча сам факт виселення був визнаний незаконним.
- Не переглянуті справи жертв політичних процесів 20-30-х років.
- Не створені умови додержання прав людини (свобода слова, мітингів, зборів, віросповідання).
- М. Хрущов, інші керівники країни, які на словах засуджували сталінізм, в практичній діяльності часто використовували сталінські методи.
Причини непослідовності керівництва СРСР при проведенні політики десталінізації
" Більшість керівників країни, в тому числі і М. Хрущов, були причетні до репресій і поділяли відповідальність за трагічні події 1925-1950 pp.
" Соціалістична держава з планово-директивною економікою і однопартійною системою не могла функціонувати на демократичних засадах.
" Політика десталінізації викликала активну протидію, консолідацію супротивників нового курсу. (Наприклад, проти десталінізації виступали Перші секретарі ЦК

 
 

Цікаве

Загрузка...