WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна в першій світовій війні - Реферат

Україна в першій світовій війні - Реферат

окупувала всю Східну Галичину.
Окупація Польщею Східної Галичини означала фактичну загибель ЗУНР. Уряд ЗУНР було евакуйовано зі Львова в Тернопіль, а потім у Станіслав. Але навіть в умовах окупації і бойових дій уряду ЗУНР вдалося створити ефективну систему управління і розпочати аграрну реформу.
Система управління ЗУНР
o Народна Рада - вищий законодавчий орган влади ЗУНР
o Президент ЗУНР, голова Народної Ради (Є.Петрушевич).
o Уряд ЗУНР - Тимчасовий Державний Секретаріат.
o Органи місцевого самоврядування.
Аграрна реформа ЗУНР
o Маєтки великих землевласників (переважно поляків) експроприювались (переходили у власність держави).
o Передбачалося наділити землею малоземельних і безземельних селян. В квітні 1919 р до цієї роботи приступила спеціальна комісія
В 1919-1920 pp. -держави-переможці у Першій світовій війні скликали у Парижі конференцію з метою підготовки і підписання мирних договорів. Ця конференція вирішила і долю ЗУНР: було визнано право Польщі на окупацію Східної Галичини, право Чехословаччини - на Закарпаття, Румунії - на Буковину
Причини поразки ЗУНР
o ЗУНР опинилася в міжнародній ізоляції без військової і дипломатичної підтримки країн Європи
o УНР, що сама воювала на кількох фронтах у 1918-1919 pp., не змогла захистити територію ЗУНР від окупації Польщею.
o ЗУНР не створила через економічні труднощі достатню по чисельності і озброєнню армію, здатну захистити суверенітет держави та її територію.
В січні 1919 р. Тимчасовий Робітничо-селянський уряд України оприлюднив Маніфест, в якому оголошувалось про відновлення радянської влади. На цей час армія Директорії залишила Харків, І туди переїхав радянський уряд Згідно з Маніфестом Україна набула назву - Українська Соціалістична Радянська Республіка (УСРР)*. Зразком для внутрішньої І зовнішньої політики УСРР стала РРФСР - Радянська Росія.
Варшавська угода була таємним документом, що не підлягав ратифікації (затвердженню законодавчими органами) Найближчі соратники С.Петлюри - В.Винниченко, М.Грушевський та інші - засудили підписання Варшавської угоди, бо вона мала принципові вади.
Принципові вади Варшавської угоди
" УНР опинялась в залежному від Польщі становищі.
" Суперечила договору про "злуку" (об'єднання УНР і ЗУНР).
" Створювала умови для "законного" скасування ЗУНР.
" В межах Польщі залишалися українські землі: Холмщина, Підляшшя, Посян'є, Лемківщина, Західна Волинь, Східна Галичина, частина Полісся.
В квітні 1920 р. наступом польсько-українських військ на територію України і Білорусії почалась радянсько-польська війна.
Наступ польсько-українських військ в Україні
" 25 квітня 1920 р. армії Польщі і УНР почали наступ на Київ і Правобережну Україну
" Мета наступу - оточити і знищити радянські армії Південно-західного фронту.
" Чисельність армії УНР складала 15 тис. чол., Польщі - 40 тис.
" На бік Польщі перейшли дві бригади УГА.
" Війська Пілсудського захопили Житомир, Бердичів, Коростень і 7 травня 1920 р. увійшли до Києва. Потім вони переправились на лівий берег Дніпра і продовжили наступ.
" Населення зустріло польську окупацію вороже.
" Радянські армії Південно-західного фронту отримали поповнення за рахунок боєздатних частин, що були перекинуті з інших фронтів (Кавказького, Туркестанського, з-під Перекопу та ін.). В травні 1920 р. спільний наступ польської армії і військ УНР було зупинено.
УСРР і РРФСР об'єднали збройні сили І у травні 1920 р. розпочали контрнаступ.
Наступ військ Врангеля
o В червні 1920 р армія Врангеля (що називала себе Руською армією) намагається прорватися з Криму, розбивши 13-ту радянську армію, що блокувала вихід з Кримського півострова на материк
o У запеклих боях в районі Перекопу, Чонгарських укріплень Каховки армії Врангеля вдається вийти на лінію Херсон-Нікополь-Бердянськ
o В липні-серпні 1920 р армія Врангеля веде бої за Олександрівськ місто кілька разів переходить з рук у руки Просунутися вглиб України врангелівським військам не вдалося
В жовтні з району Каховки почався наступ радянських військ 7 листопада 1920 р, з величезними втратами Червона Армія увірвалася в Крим Уціліла частина армії Врангеля евакуювалася до Туреччини
Армія Махна в листопаді 1920 р. - серпні 1921 р.
o Армія Махна, що уклала угоду з більшовиками, бере участь в розгромі військ Врангеля в Криму.
o Наприкінці листопада Раднарком приймає рішення знищити армію Махна як ненадійного союзника.
o Частини Червоної Армії оточують армію Махна в Криму (в районі Євпаторії) і груп махновців на чолі з Махно, що знаходились у Гуляйполі (листопад 1920 p.).
o Махновці проривають оточення з великими втратами.
o В районі Томаківки армія Махна зазнає нищівної поразки.
o Невеличкий загін під проводом Махна продовжував бойові дії. Але в серпні 1921 р. Махно змушений був відступити в Румунію і здався румунській владі.
Нестор Махно спочатку жив у Польщі, потім у Франції. Він помер у Парижі в 1934 p., залишивши два томи спогадів про громадянську війну в Україні.
Червоний терор в Криму
" Наприкінці 1920 р. реввоєнрада Південного фронту починає проводити масові репресії проти офіцерів врангелівської армії, військових фахівців, що залишилися на батьківщині.
" На початку 1921 р. почалися розстріли мирного населення і біженців з різних районів колишньої Російської імперії.
" Біженці і жителі Криму каралися або за приналежність до заможних верств населення, інтелігенції, буржуазії, або за сприяння евакуації військ Врангеля.
" Кількість жертв терору достеменно не встановлена (напевне, вона становила кілька десятків тисяч чоловік).
Після знищення армій Врангеля і Махна громадянська війна в Україні, в основному, завершилась перемогою радянської армії. Громадянська війна призвела до загибелі мільйонів людей, до руйнування промисловості і сільського господарства країни.
Культура України в 1917-1920 pp.
Умови розвитку культури
o Складна політична ситуація, пов'язана з громадянською війною.
o Господарська розруха, нестача коштів на розвиток культури.
o Загибель та еміграція багатьох діячів науки і культури в 1917-1920 pp.
Своєрідність культурного процесу
o Боротьба двох напрямів в культурі - національної культури, заснованої на традиціях XIX ст., і нової, пролетарської, що виникла в період революції і громадянської війни при сприянні радянської влади.
o Приплив у всі сфери культури представниківробітників і селян, які часто не мали достатньої освіти.
o Перетворення культури в арену політичної боротьби, а потім в засіб утвердження нових, соціалістичних відносин.
Незважаючи на складність історичної ситуації 1917-1920 pp., українська культура саме за цей період має численні досягнення. Центральна рада, Гетьманщина, Директорія, більшовики докладали зусиль до розвитку культури, виходячи зі свого розуміння першочергових завдань в цій сфері.
Статус УСРР у складі СРСР
(У відповідності з Конституцією СРСР і УСРР)
o УСРР - союзна республіка у складі СРСР з обмеженим суверенітетом і формальним правом

 
 

Цікаве

Загрузка...