WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна в першій світовій війні - Реферат

Україна в першій світовій війні - Реферат

травні. В червні в Києві відбувся Другий Всеукраїнський військовий з'їзд. З'їзд висунув вимогу надати автономні права Україні. ЦР 10 червня виголосила на цьому з'їзді документ, що набув назву Перший Універсал (всього універсалів ЦР було чотири).
Зміст Першого Універсалу
o Вимога надати Україні автономію у складі Росії.
o Виголошувалось право створити свої органи влади, закони.
o Засуджувалась політика ТУ на переговорах з М.Грушевським і В.Винниченком.
o Вищим органом влади в Україні виголошувалась ЦР.
o Заклик до населення створювати підпорядковані ЦР органи влади на місцях.
o Необхідність створення української державної скарбниці за рахунок податків з населення.
o Висловлювалось сподівання, що Всеросійські Установчі Збори схвалять автономію України.
Універсал закінчувався патріотичним закликом: "Народе Український. У твоїх руках доля твоя. В цей трудний час всесвітнього безладдя й розпаду докажи своєю одностайністю й державним розумом, що ти... можеш гордо й достойно стати поруч з кожним організованим, державним народом, як рівний з рівним".
ТУ засудив Перший Універсал як документ "злочинний", "сепаратистський". З політичних партій Росії лише РСДРП(б) визнала вимоги України законними. Але все ж наприкінці червня в Київ прибула делегація ТУ. За кілька днів переговорів їй вдалося примусити ЦР піти на поступки, відмовившись від низки положень Першого Універсалу.
"Тимчасова інструкція" викликала в ЦР невдоволення і протести з боку "самостійників", але більшість депутатів поставилася до цього документу нейтрально.
Вже в серпні 1917 р. ставало дедалі зрозумілим, що ЦР втрачає свій політичний авторитет, вплив на український загал. Кількість прорахунків в діяльності ЦР катастрофічне збільшувалась.
Прорахунки Української Центральної Ради
" Непослідовно відстоювала права українського народу на незалежність, схилялась до компромісів з ТУ, що вело до втрати авторитету.
" Не змогла поліпшити матеріальне становище людей, відновити роботу промисловості, яка знаходилась у глибокому кризовому стані внаслідок війни.
" Не провела аграрну реформу, яку вимагали широкі верстви селянства.
" Не створила регулярну армію, достатню по чисельності і боєздатності.
ТУ також був неспроможним вирішити болючі питання Російської імперії: припинення війни; проведення низки назрілих реформ; відновлення промисловості і сільського господарства; скликання Установчих зборів.
В серпні 1917 р. в Росії посилилась економічна і політична криза. РСДРП(б) закликала до повалення ТУ, встановлення влади робітників і селян. РСДРП(б) започаткувала створення загонів самооборони на підприємствах великих міст-Червоної гвардії. Червоногвардійці перетворилися на серйозну силу, тому що були озброєні і навчені В цих умовах крупна буржуазія і частина генералітету вирішили здійснити державний заколот, скасувати демократичні свободи, надані народу після усунення монархії, і встановити диктатуру.
Заколот готувався в Могильові у Ставці Верховного Головнокомандувача збройними силами Росії генерала Л.Г.Корнілова. Незважаючи на ретельну підготовку, заколот було придушено наприкінці серпня військами, вірними ТУ, силами самооборони, Червоною гвардією.
Події корніловського заколоту в Україні
" Головнокомандувач Л.Г.Корнілов віддав накази у Київський та Одеський військові округи з вимогою направити у Петроград надійні військові частини для здійснення заколоту.
" З ініціативи Рад робітничих, солдатських депутатів були створені комітети для боротьби із заколотом. В цій роботі взяли участь всі українські партії.
" Комітети організували арешти генералів-учасників заколоту (наприклад, генерала Денікіна - командувача Південно-Західного фронту; генерала Оболешева, який мав очолити заколот в Україні).
" Загони самооборони і Червоної гвардії не пропускали війська заколотників через територію України на Петроград.
" Донський генерал Калєдін не зміг виступити на допомогу Корнілову, тому що його козацькі полки було блоковано в Донбасі.
Придушення заколоту мало важливі наслідки як для України, так і для Росії в цілому. У ході боротьби з корніловщиною підвищився авторитет більшовиків, численні Ради більшовизувались, зросла кількість червоногвардійців. З'явилася перспектива переходу влади до більшовиків.
У вересні 1917 p. в Петрограді була скликана "Демократична нарада" В її роботі взяли участь представники політичних партій, громадських організацій. Центральна Рада відправила на нараду свою делегацію, що виступила з пропозицією (платформою) від імені ЦР.
Платформа Центральної Ради на "Демократичній нараді"
o Надання всіх земель у розпорядження земельних комітетів обраних селянами.
o Введення державного контролю за промисловістю і торгівлею.
o Укладання миру, вихід Із Першої світової війни.
o Негайне скликання Всеросійських Установчих зборів
o Визнання права нації на створення незалежної держави
o Визнання вищою владою в Україні ЦР і Генерального секретаріату ЦР.
Демократична нарада платформу ЦР не схвалила Нею було обрано Предпарламент - дорадчий орган при ТУ. На цьому Демократична нарада завершила свою роботу.
ЦР намагалася відстояти свою платформу на скликаному нею в Києві (вересень 1917 р.) З'їзді народів Росії. Головне рішення з'їзду-федеративний пере-устрій Росії. ТУ зустрів це рішення з обуренням і віддав розпорядження про арешт Генерального секретаріату Але зробити цього не встигли 25 жовтня 1917 р. у Петрограді розпочалось збройне повстання під проводом більшовиків ТУ було скинуто, створено більшовицький уряд-Раду Народних Комісарів (РНК), головою якої став В.Ленін.
ЦР поставилась до заколоту у Петрограді з засудженням, всіляко перешкоджаючи встановленню більшовистської (радянської) влади в Україні. Особливо запеклою була боротьба між ЦР і більшовиками у Вінниці і Києві. В жовтні-листопаді 1917р тут відбулися значні збройні зіткнення На початку листопада ЦР контролювала всю Україну, крім деяких районів Донбасу. 7 листопада 1917 р. ЦР виступила з Третім Універсалом.
Зміст Третього Універсалу
" Проголошувалось створення Української Народної Республіки як федеративної республіки у складі Росії.
" Висловлювалось побажання, аби вся Російська Республіка стала федерацією вільних і рівноправних народів.
" Визначалось, що до Установчих зборів України влада в державі належить ЦР і Генеральному Секретаріату України.
" УНР створювалась з дев'яти українських губерній, в тому числі Донбасу, Харківщини, Херсонщини, Таврії (без Криму).
" Скасовувалось поміщицьке землеволодіння.
" Встановлювався державний контроль над промисловістю і торгівлею.
" Гарантувалося негайне проведення мирних переговорів з метою виведення України зі стану війни (Першої світової).
" Проголошувалась необхідністьсудової реформи. Запроваджувався 8-годинний робочий день.
" Проголошувався демократичний характер УНР, в якій будуть гарантовані свободи слова, друку, віросповідання, союзів, мітингів, національні права всіх націй, що мешкають в Україні.
Третій Універсал було обговорено на засіданні

 
 

Цікаве

Загрузка...