WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Україна в першій світовій війні - Реферат

Україна в першій світовій війні - Реферат

УКРАЇНА В ПЕРШІЙ СВІТОВІЙ ВІЙНІ
Першу світову війну ретельно вивчають на уроках Всесвітньої історії. Ця війна розпочалася в серпні 1914 p., завершилась в листопаді 1918 р. В ній брали участь 36 держав світу. На фронтах Першої світової війни загинуло понад 10 млн. чоловік.
Як було розв'язано Першу світову війну
" Між європейськими державами існували гострі територіальні суперечності.
" Наприкінці XIX - на початку XX ст. склалися два ворогуючих союзи держав - Антанта і Троїстий союз.
" До Троїстого союзу (створений в 1882 р.) увійшли Австро-Угорщина (ця держава виникла наприкінці XIX ст.), Німеччина, Італія.
" В Антанту (створена в 1904-1907 pp.) увійшли. Росія, Англія, Франція.
" Основною метою Антанти і Троїстого союзу був територіальний перерозподіл світу.
" В липні 1914 р між Сербією і Австро-Угорщиною розпочалась війна Росія - союзник Сербії - обіцяла підтримати останню. Німеччина використала це як привід, аби оголосити війну Росії (що відбулося 1 серпня) 3 серпня Німеччина оголосила війну Франції. 4 серпня Англія оголосила війну Німеччині. Австро-сербська війна незабаром перетворилась на світову.
Українські землі в стратегічних планах ворогуючих держав набули важливого значення. Напередодні Першої світової війни вони знаходились у складі Австро-Угорської і Російської імперій.
Воєнні дії на території України в 1914 р.
" Російські війська Південно-Західного фронту в серпні-вересні здійснили наступ в Галичині і Північній Буковині (Галиційська битва), зайняли Східну Галичину І Північну Буковину з їх центрами-Львовом і Чернівцями.
" Австрійські війська зазнали тяжких втрат (400 тис. вбитими, 380 гармат).
" В боях відзначилися мужністю і відвагою українські січові стрільці, які захищали Ужоцький перевал Карпатських гір, міста Борислав, Дрогобич, Стрий.
Мирне населення Галичини і Буковини не чинило опору російським військам і часто зустрічало їх хлібом-сіллю Настрій людей почав змінюватися, коли на цих землях було створено Галицько-Буковинське губернаторство на чолі з графом Бобринським і генералом Треповим. Почалися репресії: арешти, закриття громадських організацій, переслідування українофілів. Вводилися обмеження на використання української мови. Було заарештовано і вивезено до Суздаля митрополита греко-католицької церкви Андрія Шептицького. Цю політику царату щодо українців відомий російський громадсько-політичний діяч, депутат Державної думи П.МІлюков назвав "європейським скандалом".
Австро-Угорщина проводила ще більш жорстоку політику на українських землях. Чинилися розправи без суду та слідства, тільки за підозрою в державній зраді, співчутті до Росії.
Воєнні дії на території України в 1915-1917 pp.
" Зруйнувавши фортецю Перемишль, російська армія вийшла на основні перевали Карпат (весна 1915 p.).
" Почалися запеклі бої (в них брав участь і легіон УСС) за гору Маківка. В травні 1915 р. російські війська захопили гору.
" В червні 1915р. розпочався загальний відступ російських військ. Восени 1915 р. російські війська закріпилися на лінії Кам'янець-Подільський -Тернопіль-Дубно.
" Навесні 1916 р. з цього ж району розпочалася наступальна операція, що набула назву Брусиловського прориву (за прізвищем головнокома-ндуючого фронтом генерала О.Брусилова). У ході цього наступу російські війська знову увійшли до Чернівців, Коломиї, Луцьку, Бродів. На цьому значні наступальні операції на теренах України припинилися.
" У ході воєнних дій 1914-1916 pp. легіон УСС значно скоротився через втрати. В 1916 р. полк УСС, що виконував бойове завдання під Тернополем, був оточений переважаючими силами противника Лише 150 бійців вийшли з оточення; їх було відправлено на Волинь, де вони почали працювати, в основному вчителями.
В роки Першої світової війни українська інтелігенція очолювала різні громадські товариства і комітети допомоги постраждалим від війни. На територіях України, що знаходились під владою Росії, діяли "Союз міст" (Міський союз), "Земський союз", "Товариство допомоги населенню Півдня Росії, що постраждало від воєнних дій".
Поповнення кількісного складу Центральної Ради
Серед 882 депутатів ЦР були члени всіх партій, громадських організацій, представників міст і губерній, селян, солдат, робітників, вчителів, буржуазії, обраних на різних з'їздах і конференціях. Мільйони громадян України брали участь у виборах членів ЦР.
Все це давало підстави вважати Центральну Раду представницьким органом влади в Україні (парламентом). Але на такому статусі ЦР восени 1917 р. наполягала тільки УНП.
Головою ЦР на Українському Національному Конгресі було обрано М. Гру шевського (квітень 1917 р.)
М.Грушевський - відомий політичний діяч, історик, автор наукових праць з історії України.
З 1914 р. за громадську діяльність перебував у засланні згідно з рішенням царського уряду Повернувся із заслання в березні 1917 р.
Структура вищих органів влади в Україні (перша половина 1917 р.)
Хоча ЦР і мала значну підтримку з боку населення України, в 1917 р. на владу претендували і інші політичні сили. В березні-квітні в Україні почались масові виступи селян, робітників, солдат. На місцях почали створюватися органи влади, що не підпорядковувались ЦР, - Ради робітничих, солдатських, селянських депу-татів. Численні ради знаходились під впливом РСДРП(б), яку очолював В.Ульянов (Ленін). Ситуація складалася таким чином, що ЦР повинна була формувати українську армію.
Як формувалась українська армія в квітні-травні 1917 р.
o УНП домагається прийняття рішення про формування української армії.
o В квітні стихійно на київському призовному пункті формуються український полк, що одержує ім'я Богдана Хмельницького, підрозділи Вільного козацтва.
o М.Міхновський створює і очолює "Український військовий клуб імені П.Полуботка", що приступив до організації українських полків.
o ЦР не схвалює діяльності М.МІхновського І скликає з'їзд представників всіх військових організацій, на з'їзді прийнято рішення створити Військовий Генеральний комітет (травень 1917 p.).
o Військовий Генеральний комітет очолює С.Петлюра. Завдання комітету - сформувати українську армію за узгодженням з російським Генеральним штабом.
С.Петлюра - відомий український політичний діяч. Член УСДРП, голова Головної контрольної комісії Загальноросійського земського союзу по Західному фронту
Відносини між ЦР І Тимчасовим урядом (ТУ) складалися напружено. В квітні-травні відбулися переговори М. Гру шевського і голови ТУ О Керенського. Головне питання переговорів - про владу в Україні - вирішене не було. ЦР пропонувала передати питання про долю України на розгляд міжнародної конференції, а до цього встановити в Україні владу крайового комісару від ЦР, а при Тимчасовому уряді створити міністерство у справах України. ТУ було також передано вимоги Українського національного конгресу (що зібрався у квітні 1917 р. в Києві) щодо надання автономії України. Але чітких відповідей на ціпропозиції М.Грушевський не отримав. Безрезультатно закінчилися й переговори української делегації на чолі з В Винниченком і ТУ, що проходили у

 
 

Цікаве

Загрузка...