WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Татаро-монголи - Реферат

Татаро-монголи - Реферат

ханській ставці. У літо 1250 року надіслав
хан Могутньої послів своїх до Данила Галицькому зі словами: "Дай Галич!" Розуміючи, що сили нерівні, і борючись з ханським військом він прирікає свої землі на повне розгарбування, Данило їде в Орду поклонитися Батию і визнати його силу. У підсумку Галицькі землі входять в Орду на правах автономій. Вони зберігали свою землю, але були залежні від хана. Благодоря такій м'якій політиці,російська земля була врятована від повного розгарбування і знищення. У результаті цього почалося повільне відновлення і підйом економіки російських земель, яке в кінцевому результаті привело до Куликовського бою і скиненню татаро-монгольського ярма.
Монголо-татарське ярмо й підйом Москви. На початку 13 в. велике військо нових кочівників під предводительством Чингісхана (біля 1155-1227) скорило Центральну Азію і наблизилося до південно-східних границь Русі. Їх називали татарами, хоча ця назва відносилася тільки до племені, що відігравало роль передового загону. У 1223 монгольське військо очолювалося, що воєначальником Субедеем, розгромило об'єднані сили росіян і половців у битві на ріці Калці біля Азовського моря. У 1237 союз монгольських племен, відомий як Золота Орда, під керівництвом Субедея і Батия (1208-1255), онука Чингісхана, знову зайшов на територію Русі. Кінні монгольські лучники розгромили рязанську рать і спалили Рязань, а потім завдали нищівної поразки війську, зібраному великим князем Владимирськ. На початку 1238 місто Володимир було узято; у 1240 був вщент розорений Київ, а жителі його винищені. До Новгорода Батий не дійшов, але новгородці погодилися платити йому данина. Золота Орда, дійшовши до Карпат, повернулася на схід і установила свою столицю в Сараї - укріпленому місті на Нижній Волзі. Звідси представники Батия і його спадкоємців - баскаки - посилалися в російські міста збирати данину, а монгольські ударні загони могли рушити на північний захід, щоб скорити будь-яке заколотне російське місто. Подніпров'я захопила Литва, що збезлюділо, а північно-східна Русь підкорилася монголо-татарам і платила їм щорічну данину. Навіть Олександр Невський їздив за ярликом на князювання до Батия і підкорявся хану Гуюку в Каракоруму - столиці великого ханства в далекій Монголії.
Лише деякі монголо-татари оселилися на захопленій слов'янській території. Православна церква виступила проти будь-яких міжкультурних контактів з "поганими", забороняла змішані шлюби і не вела місіонерську діяльність у язичеській Золотій Орді.
Питання про вплив монголо-татар на Русь залишається предметом суперечок. Історики-"євразійці" заявляють, що наступний розвиток Русі являє собою приклад міжкультурної взаємодії. Інші історики доводять, що монголо-татарський вплив загальмував розвиток економіки Русі, а їхній культурний вплив було мінімальним - унаслідок самого характеру їхнього правління, що зводилося в основному до збору данини.
Московські князі уміло використовували вигідне положення Москви на торгових шляхах у центрі російських князівств межиріччя Оки і Волги, усуваючи суперників - князів Володимира, Рязані і Твері - за допомогою Золотої Орди. Вирішальну роль в узвишші Москви зіграв московський князь Іван I Калита.
Московська держава від Івана I Калити до Івана IV. На північний схід перемістилася з Києва і митрополія, що остаточно затвердилася в Москві під час правління Івана I (1325-1341). Іван одержав прізвисько Калита ("шкіряна сумка для грошей"), ставши збирачем данини монголам. Калита і його спадкоємці користалися цією посадою для зміцнення позицій Москви, загрожуючи, під приводом несплати данини, віддати міста-суперники монголам на розгарбування. У 1328 Іван викупив у хана великокнязівський ярлик, і Москва зайняла пануюче положення стосовно інших російських міст. Золота Орда на той час прийняла іслам. Наприкінці 14 в. Москва стала центром антимонгольських виступів, що досягли апогею в 1380, коли великий князь Дмитро Донськой (правил у 1359-1389) розгромив рать хана Мамая в Куликовській битві. Після цього почався захід Золотої Орди. У 1395 Тамерлан розгромив Золоту Орду і розорив Сарай. Надалі Орда розпалася на Кримське, Астраханське, Казанське і Сибірське ханства. Однак данина монголам московський князь перестав платити тільки в 1476. У 1480 "стоянням на Вугру", коли хан Ахмат не зважився на битву і відступив, завершилося монголо-татарське ярмо.
Після завоювання османськими турками Константинополя (1453) безліч візантійських священнослужителів виявилося в Московському князівстві - останній православній державі, що зуміла уникнути ісламського панування. В ті роки виникла теорія "Москва - третій Рим". Затверджувалося, що язичеський ("перший") Рим упав через переслідування християнства; потім звалив "новий Рим" - Константинополь, що визнав верховенство католицького папи (1439) у надії на допомогу Заходу; тепер саме Московія є спадкоємицею щирої християнської традиції і тим самим стає "третім Римом". Іван III Великий женився на Софії Палеолог - племінниці останнього візантійського імператора, щоб закріпити статус Москви як спадкоємиці імперських традицій Рима і Візантії. У деяких документах він уже називається царем (від греч. kaisar, лат. caesar).
У правління Івана IV Грозного (1533-1584) Московська держава розширилася. У 1550-х роках царево військо, просуваючи вниз по Волзі, скорило ханства Казанське (1552) і Астраханське (1554), приєднало землі чувашів, марійців і удмуртів. Потім пішло скорення Сибірського ханства козаками під предводительством Єрмака. Ці завоювання супроводжувалися швидким економічним розвитком і освоєнням нових земель. Московська Русь перетворилася в багатонаціональну державу і стала називатися Росією.
Спочатку Іван IV правил разом з боярами, скликавши навіть у 1549-1550 перший російський парламент - Земський собор, однак посилення самовладдя привело спочатку до віддалення бояр, а потім до знищення багатьох з них і конфіскації їхніх маєтків. Для боротьби з боярами Іван IV створив особисто йому підлеглі напіврегулярні війська (1568), що одержали назву опричнини. На землях, виділених опричникам і країни, що займали третину,, вони господарювали за своїм розсудом, не стискуючи себе ніякими законами. Однак на іншій території Росії, що іменувалася земщиною, бояри зберігали за собою деякі права і привілеї.
Головне досягнення Івана Грозного - створення тверде централізованої монархії - відповідало аналогічним процесам у Західній Європі, однак для колонізації тут не потрібно було перетинати океани. Приєднання Іваном Казанського й Астраханського ханств забезпечило російських переселенців родючими землями, аосвоєння Уралу і підпорядкування Сибірського ханства зіграли вирішальну роль у розвитку промисловості Росії. У період монголо-татарського ярма зовнішня торгівля занепала, і Іван розвивав торгові відносини з іншими країнами. Він підтримував торгівлю уздовж волзького шляху і через Архангельськ, налагоджував торгові зв'язки з Персією й Англією. Англійські і голландські купці і підприємці в безлічі прибували в цей час у Росію; з'явилися і вітчизняні підприємці, такі як Строганови. Особливо важливим для держави виявився розвиток гірничодобувних і металургійних виробництв Уралу.

 
 

Цікаве

Загрузка...