WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Поєднання християнських і язичницьких мотивів в орнаментах рушників центральної Чигиринщини - Реферат

Поєднання християнських і язичницьких мотивів в орнаментах рушників центральної Чигиринщини - Реферат


Реферат на тему:
Поєднання християнських і язичницьких мотивів в орнаментах рушників центральної Чигиринщини
?
Протягом багатовікової історії мистецтва прямий, безпосередній зміст символічних зображень поступово стирався. Однак, хоча орнаментальні форми дійшли до нас дещо трансформованими можливо, більш абстрактними, символіка їх в основному збереглася завдяки традиції
Як пише Вадим Щербаківський, "ці оздоби й символи вживав український народ, так як і старовинні пісні, колядки, веснянки, купальські тощо. Вживали їх, не питаючи пояснення, лише тому, що "так годиться". Але вишивали, за старими зразками, стародавні мотиви, що зберегли відгомони міфопоетичннх уявлень про світ наших далеких предків. З цими давніми знаками була пов`язана віра в захист від ворожих сил, рясні врожаї, в численних нащадків, добробут, щастя" [11,7].
В Україні завжди вишивали одяг, різноманітні предмети домашнього вжитку і, зокрема, такі давні обереги, як рушники.
У фондах Кам`янського державного історико-культурного заповідника зберігається близько 100 рушників. Вони різняться сюжетом і композицією, кольоровою гамою, технікою виконання і часом виготовлення.
Більшість рушників датується серединою XXст. Велика частина їх виготовлена вже в післявоєнні роки. На таких рушниках в основному вишиті реалістичні квіти, їм притаманна багатоколірність, основні техніки - хрестик і гладь.
Ми хочемо розглянути кілька найбільш цікавих, на нашу думку. Зразків (це перша половина XX ст.), в яких поєднуються і переплітаються християнські і давні язичницькі мотиви. Адже не лише вишивка, але й усе народне мистецтво, українська обрядовість пронизані двовір`ям, сліди якого бачимо у різдвяних, купальських, весняних святах і т.д.
Один з таких рушників, що знаходиться в експозиції історичного музею Кам`янського державного історико-культурного заповідника, було знайдено в селі Жаботин. Вишитий він у характерних для середнього Подніпров`я червоно-чорних тонах, хрестиком. Виготовлення його могло присвячуватися великому святу Великодня.
У центрі рушника зображено багатокінцевий розгалужений хрест, що має 30 кінців. Форма його може втілювати ідею розповсюдження християнства по всій землі.
Посередині хреста вишито восьмигранник, від якого в різні боки відходять промені. Це - язичницький знак Сонця - джерела світла, тепла і життя, що в християнській інтерпретації стало уособленням родючості Землі, символом добра і щастя. Біля хреста зображені розетки - давній знак Сонця. Це як заклинання світла, добра і достатку.
З обох боків до хреста схиляються людиноптахи - ангели, образи яких зустрічаються на багатьох Жаботинських рушниках з подібними сюжетами.
Нижня частина рушника, відділена горизонтальною лінією землі, зашита рослинним орнаментом, в основі якого лежить культ поклоніння природі, рослині. Завитки стебел і листя переходять у стилізовані жіночі фігурки - символи жінки-матері плодоріддя, а також нескінченності людського життя.
Коли поглянути на цей орнамент з іншого боку, в ньому можна побачити обриси дзвонів, що також досить часто зустрічаються у вишивані як відомий символ заклику віруючих до богослужіння.
Взагалі дзвони в Україні - улюблений знак урочистості й оберіг. Рушник, про який іде мова, міг виготовлятися й до свята Трійці. Це підтверджується написом: "Тебе, Господи, тройческое кі", а також трикратністю орнаменту: рослини мають по 3 листочки, 3 пелюстки на квітах. Цифра 3 символічна: вона означає три стадії людського життя, три стихії (воду, вогонь, повітря), а в християнстві - Святу Трійцю,
Науковці вважають також, що в основі подібних орнаментів, де квіти мають дзвіночкоподібну форму, міг бути крин тобто (лілія) - один з давніх знаків-символів.
Відомий вчений Б. Рибаков стверджує, що в основі крину як знаку лежить ідея народження паростка, зерна, що тріскається.
На рушниках він складається з трьох пелюсток, дві з яких відігнуті в різні боки, а центральна пелюстка - у формі овалу листочка або бруньки, спрямованої догори.
Таким чином зображується рослина в процесі її народження. А в широкому розумінні - це момент зародження життя.
Узор, в який вкладена ідея життєвого начала, направлений верхівкою серединних листків наростка "на всі чотири боки". Словами це можна сказати так: "Нехай буде всюди життя!" [10,553].
Інший рушник з експозиції історичного музею, що потрапив до нас з м. Олександрівка (Кіровоградська обл.) також поєднує в собі і християнські, і давні язичницькі мотиви.
На нашу думку, цей рушник складається з двох частин, що були зшиті за допомогою мережива. Вони різняться і сюжетом, і технікою виконання (верхня частина вишита хрестиком, у нижній переважає гладь).
На верхній частині зображено хрест у вазоні з квітами. Буяння рослин навколо хреста символізує весняне пробудження природи і разом з тим - воскресіння Спасителя.
У вазонах наші майстрині зазвичай зображували дерева і квітнучі кущі - трансформований образ дерева життя, що пізніше міг замінюватися хрестом. Взагалі хрест можна розглядати як геометричний символ дерева.
Прообразом вазона науковці вважають церковну чашу - потир, з якого під час причастя роздають вино і воду [2,172].
На кінцях хреста сидить 3 пташки: вгорі - голуб з піднятими крильцями, по боках - пташки зі складеними крилами, повернуті голівками один до одного.
Птахи - улюблений образ рушників середньої Наддніпрянщини, зображення їх на рушниках пов`язане з культом неба. Птах - то посланник сонця, символ весни, радості і щастя [4, ЗО, 31]. Голуб у даному випадку - то небесний вісник, образ його тут має релігійне забарвлення і символізує Святий Дух.
Хрест на рушнику оточений рослинним орнаментом з вигнутих гілочок з ягідками та трояндових віті в.
Багато науковців вважають, що зображення троянд прийшло в українську вишивку досить недавно і було просто перенесене на тканину з фабричних зразків. Інші дослідники стверджують, що троянда - одна з улюблених квіток українців, і зображення

 
 

Цікаве

Загрузка...