WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Музеї – “пам’ятники діянь на загальне добро” - Реферат

Музеї – “пам’ятники діянь на загальне добро” - Реферат

заснування музею, 150-ліття від дня народження академіка Д.І.Яворницького, а також на виготовлення виставкового обладнання, реставрацію окремих унікальних експонатів музею, різні ремонтні роботи.
Дніпропетровське підприємство "Динамо - Силейр" у 1995 р. взяло на себе роботи (виготовлення обладнання, ремонтні роботи) по проведенню реекспозиції одного з експозиційних залів музею (зала № 6), в якому висвітлюється історія краю у 1920-1940-х рр., а також щорічно бере участь у обладнанні фондів та наукових відділів музею спеціальними шафами-сейфами тощо.
Музей розпочинався як громадська справа - кожний мешканець губернії, хто мав цінні реліквії минулого, передавав їх до музею. В цьому полягала меценатська місія усіх музейних вкладників - колекціонерів-аматорів, краєзнавців, "вітчизнознавців", чиї прізвища містяться у вищезгаданому реєстрі, надрукованому у музейному каталозі. Незважаючи на сьогоднішні соціально-економічні реалії, негаразди сучасного українського буття, традиція приватних дарунків музею цінних історико-культурних реліквій і навіть цілих збірок різноманітних історичних пам'яток продовжується.
Серед дарителів музею перш за все слід назвати Анатолія Кузьмича Фоменка - історика, краєзнавця, професора, знаного в Україні й нашому краї колекціонера й мецената. Він подарував музею колекцію, у якій понад 2000 предметів (книги, медалі, екслібриси, малюнки на інш.), присвячених Т.Г.Шевченку; ряд книг Д.І.Яворницького, зокрема його монографію "Запоріжжя в залишках старовини і переказах народу" (СПб., 1888) з авторськими рукописними нотатками, доповненнями й змінами. Близько 10 років цей примірник монографії вченого вивчався, дешифрувався науковими співробітниками музею. нарешті, була підготовлена до перевидання нова редакція монографії. у 2005 р. знайшлися меценати - Яловий Андрій Іванович та Зинов'єв Олексій Михайлович, які допомогли музею видати цю цінну і вельми потрібну книгу [23].
Велику збірку нумізматичних та фалеристичних матеріалів (майже 500 значків, знаків, пам'ятних медалей) подарували музею керівники дніпропетровської фірми "Мегазнак", батько та сини Тарабакіни. Дана збірка відтворює всю різноманітну палітру символіки та геральдики Придніпров'я 1970-2000-х рр. Окрім того, Тарабакіни безкоштовно виготовили для збірки музею муляж (у металі) білогвардійського нагрудного знаку "За участь у Катеринославському поході" та музейний пам'ятний знак "За сприяння розвитку музею".
У 2004 р. колишній співробітник Дніпропетровського історичного музею Василь Петрович Чумаченко поповнив музейні фонди майже двома сотнями ювілейних монет (серед яких є й срібні) СРСР та Російської федерації 1965-2000-х рр. Найбільшу цікавість викликають серійні випуски монет, присвячені подіям Великої Вітчизняної війни, ювілею російського флоту, різним олімпійським іграм та спортивним змаганням, релігійним пам'ятникам, рідкісним тваринам та рослинам з "Червоної книги" тощо [18].
Свій внесок у нумізматичну збірку музею зробив і дніпропетровський підприємець Дмитро Олександрович Пірко, подарувавши музею у 2006-2007 рр. ювілейні срібні та нікелеві монети України, що вийшли за останні кілька років і яких бракувало у музейній збірці.
Відомий дніпропетровський колекціонер і підприємець Михайло Ісаєвич Кейтельгіссер, давній друг і безкорисний помічник музею (йому завдячує музей щорічними виїздами на археологічні розкопки), передав до музейної збірки малюнок І.Ю.Рєпіна, зроблений олівцем, картину невідомого художника 1930-х років з життя українських селян з зображенням тризуба, зразки української порцеляни, археологічні предмети.
Серед сьогоднішніх дарителів музею підприємці, викладачі вузів, лікарі, колишні військові, аматори-краєзнавці, фотографи, художники, пересічні громадяни краю. Крім вже названих предметів, музею дарують й інші різноманітні предмети: кістки давніх тварин та залишки зброї, випадково знайдені на земельних ділянках; фрагменти античної кераміки з Криму; козацькі люльки; нагороди померлих родичів часів Великої Вітчизняної війни; різноманітні побутові речі й одяг, які залишились у сільських батьківських будинках, особисту зброю, меблі, книги.
На закінчення звертаємося до громадськості в такий спосіб. Як говорить народна мудрість, нове - це добре забуте старе, однак, є потреба в тім, щоб відроджувалося забуте не тільки в накопиченні грошей, розвитку підприємництва, але й у нарощуванні морального багатства народу, що обчислюється "пам'ятниками діянь на загальне добро", як зазначав у свій час В.О.Ключевський [7, с. 3].
?
Література
1. Абросимова С.В., Архипова Т.А., Степаненко Н.О. З історії меценатства та колекціонерства на Катеринославщині (кінець ХІХ - початок ХХ ст.) // Питання історії України. Історико-культурні аспекти: Збірник наук. праць. - Дніпропетровськ, 1992. - С. 64-71.
2. Алфавитный список г.г. жертвователей Екатеринославского обласного музея шимени А.Н.Поля, со свремени его возникновения по 1910 год // Каталог Екатеринославского обласного музея им. А.Н. Поля. - Екатеринослав, 1910.
3. Антонова Г. Колекціонер і меценат П.М.Сочинський // Під знаком Кліо. На пошану Олени Апанович: Збірник статей. - Дніпропетровськ, 1995. - С. 170-174.
4. Бальзак О. О художниках // Собр. соч. в 24 т. - М., 1960. - Т. 24. - С. 18-20.
5. Бекетова В.М. Памятник деяний на общее благо // Деловой мир Днепропетровска. - 2000, № 2. - С.34-35.
6. Бекетова В.М. Перший музей у Катеринославі. (До 150-річчя заснування)// Наддніпрянський історико-краєзнавчий збірник. Вип. І: Матеріали міжрегіон. іст.-краєз. конф. - Дніпропетровськ, 1998. - С. 272-277.
7. Боханов А.Н. Коллекционеры и меценаты в России. - М., 1989. - 192 с.
8. Епістолярна спадщина академіка Д.І.Яворницького. Вип. 1-4. /Упоряд.: Абросимова С.В. на інш. - Дніпропетровськ, 1997-2005.
9. Каган Ю.М. И.В.Цветаев. Жизнь. Деятельность. Личность. - М., 1987. - 192 с.
10. Ковалинский В.В. Меценаты Києва. - К., 1998. - 528 с.
11. Кокіна В. Благодійність - не дійна корова // Урядовий кур'єр. - 2006. - 19 грудня.
12. Кочергін І.О. ОлександрПоль: мрії, справи, спадщина. - Дніпропетровськ, 2002. - 222 с.
13. Пам'яті О.М.Поля / Упоряд. В.І.Лазебник. - Дніпропетровськ, 1997. - 57 с.
14. Платонов В. Человек-легенда: Александр Поль. Днепропетровск, 2002. - 208 с.
15. Скрипник Г.А. Етнографічні музеї України: Становлення і розвиток. - К., 1989.
16. Словарь античности / Пер. с нем. - М., 1994. -353 с.
17. Советская историческая энциклопедия. - М., 1966. - Т. 9. - С. 414.
18. Степаненко Н.О. Дарунок від щирого серця // Вісті Придніпров'я. - 2004. - 13 січня.
19. Хафнер Г. Выдающиеся портреты античности. - М., 1984. - 111 с..
20. Тележняк К.О. З історії колекціонування на Катеринославщині в кінці ХУІІІ - на початку ХХ ст. (історіографічний аспект) // Історія і культура Придніпров'я. Невідомі та маловідомі сторінки: Науковий щорічник. Вип. 3. - Дніпропетровськ: НГУ, 2006. - С. 165-169.
21. Чабан М.П. Меценат із Січеслава // Вічний хрест на грудях землі: Художньо-документальні нариси. - Дніпропетровськ, 1993. - С. 21-28.
22. Энциклопедический словарь изд. Ф.А. Блокгауза, И.А. Ефрона. - СПб., 1896. - Т. 19. - С. 221.
23. Яворницький Д.І. Запорожжя в залишках старовини й переказах народу /Підготовка тексту і наук.-довід.апарату С.В. Абросимової, Н.Є. Василенко; за заг.ред. Н.І.Капустіної. - Дніпропетровськ: АРТ-ПРЕС, 2005. -Ч. І, ІІ.

 
 

Цікаве

Загрузка...