WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → З історії православного руху в с. Великі Лучки Мукачівського району - Реферат

З історії православного руху в с. Великі Лучки Мукачівського району - Реферат

(Фірцак) про перехід у православ'я у Великих Лучках
13 березня 1904р.
Великі Лучки
Преподобний Пан єпископ!
Про "схизматичний" рух у Великих Лучках вже два рази надсилав рапорт.Ініціатором і підбурювачем був Георгій, мешканець Великих Лучок, якому своїми умовляннями, примушуваннями та нездійсненими обіцянками, вдалось схилити 101 жителів Великих Лучок, щоб записалися. Частина тих, що записалися, використали момент, коли я 2-го, 3-го, 4-го лютого пішов на архієпископське відвідування, три дні підряд принесли з собою готові надруковані свідоцтва про вихід, які у мене заповнили. 11 лютого з'явилися семеро. З них Іван Шостак тяжко захворів і послав на парохію, що хоче сповідуватись і причащатися. Із тих, що з'явилися, разом з Георгієм Рубішем і Дмитром Рапінаком він зіграв головну роль, хотів вплинути на заблудлих, отже потрібно обходитися з ним, як із провинником. Тому помічник священика Костянтин Грабар із чотирма свідками пішов до хворого і перед ними закликав його, чи бажає сповідуватись та причащатися за правилами, постановами, навчаннями греко-католицької церкви, звернув увагу на його велику обману і гріх, просив його, що у тяжкій хворобі щиросердно розкаявся, щоб залишився у греко-католицькій вірі своїх предків і т. д. Священик не міг вплинути на Івана Шостака, який вперто заявив, що він хоче помирати у вірі, в яку записався. Костянтин Грабар повторно просив, навіть від дверей повернувся і посилався на свідків, що прийшов із радістю до тяжко хворого обслуговувати із таїнствами, нехай обрадує його і щиросердно розкається. Шостак наперекір цьому заявив, що він залишається у новій вірі і так помре, покаятися не хоче, а священика покликав лише з-за того, щоб помирився із ним, щоб не сердився на нього. Іван Шостак тяжко хворий, імовірно помре, негайно повідомте, у подібних випадках як поступати мені, якщо з тих, що вийшли з греко-католицької віри хтось помре, чи можна відмовитися від поховання згідно нашої віри.
З глибокою повагоюПротопіп Михайло Бачинський
(переклад з угорської)
№5
Лист губернатора Березького комітату до мукачівського греко-католицького єпископа Юлія (Фірцак) про зв'язки православних з Великих Лучок з Росією
18 травня 1904 р.
Берегово
Конфіденційно
Особисто до рук
Ваше Превосходительство Пане Єпископ!
Дійшла до мене інформація про розкольницький рух у селі Великі Лучки Березького комітату, що доручено на Ваше правління, де Дмитро Пебе, колишній священик мукачівської єпархії, тепер православний викладач теології в Росії, лучанським віруючим, що хочуть перейти у православну віру, написав листа, в якому умовляє їх на перехід у схизму і обіцяє матеріальну підтримку з Росії, також обіцяє послати російського православного священика; з другого боку маю і таке повідомлення, що названа особа знову хоче повернутися у греко-католицьку церкву і бажає отримати посаду священика у єпархії Вашого Превосходительства.
Я не впевнений, чи Ви володієте відповідною інформацією, але відчуваю, в ході розпоряджень, що у Вашій компетенції, використайте патріотичну точку зору із відомою Вашою архієрейською мудрістю і повністю здійснюєте її.
З повагою звертаю увагу Вашого Превосходительства на вище викладену мою позицію, чи не буде повернення Дмитра ІІебе і отримання ним тут священицької бенефіції, причинити небезпеку інтересам церкви і релігії з патріотичної та політичної точки зору.
З повагою
Губернатор (підпис нерозбірливо)
(переклад з угорської)
№6
Лист Міністра релігії та освіти до мукачівського греко-католицького єпископа Юлія (Фірцак) про необхідність вилучення релігійних книг спрямованих проти греко-католицької церкви з храмів єпархії
16-го червня 1904 р.
Будапешт
Конфіденційно
Ваше Превосходительство Пане єпископ!
Я вірю, що Ви вже мали можливість переконатися в тому, що влада взагалі відноситься до греко-католицької церкви доброзичливо, і особливо в тому, якою силою бореться проти схизматичного руху, який останнім часом розповсюджується у Верхній Угорщині і який, у першу чергу, наражає на безпеку мир греко-католицької церкви.
Доводжу до Вашого відома, що ту частину результатівадміністративного слідства, початої по справі лучанського руху, яка відкрила деяку відсутність дисципліни у внутрішньому житті греко-католицькоїцеркви, енергійним втручанням ще і тепер можна виправити. Результати цього слідства, що Вас цікавить, наступні:
На запит мукачівського окружного начальника греко-католицький єпископ в Ужгороді у поданні відносно конфіскованих від Георгія Рубіша книг пише наступне: що стосується книг, виданих у Києві, вони по змісту не є антидержавними, але як такі, що виступають проти католицизму, виключені з території єпархії. В ході слідства із допитів з'ясувалось не тільки те, що ці книги лучанські, отже й у першій, найбільш дотаційній церкві єпархії знаходяться у користуванні віруючих, але і те, що їх із подарунку добродійного заповіту замовив з Києва греко-католицький вчитель. З'ясувалось і те, що ці книги, які виключені із єпархії, знаходяться не лише у Великих Лучках, але і у Мукачівській, Біксадській і Маріє-Повчанській церкві теж, які є власністю греко-католицьких ченців. Коли я звертаю Вашу увагу на вищезгадане сповіщання, одночасно прошу Вас розпорядитися ліквідувати видані у Києві книги і покарати згаданого греко-католицького вчителя, також повідомити мене про результати Ваших розпоряджень.
Міністр релігії та освіти
(підпис не розбірливий)
(переклад з угорської)
№7
Лист греко-католицького священика Михайла Бачинського до мукачівського греко-католицького єпископа Юлія (Фірцак) про сприяння віце-губернатора придушенню православ'я у Великих Лучках
(без дати)
Великі Лучки
Преподобний Пане єпископ!
Відносно справі схизми у Великих Лучках розпорядився за Вашими вказівками. 5 числа цього місяця був у Берегові. Губернатор у відпустці, я звернувся до його замісника, якому віддав Вашу заяву. Він переді мною написав наказ начальнику округу. Прошу Вас, що до розслідування на місці замісника губернатора дайте Ваші розпорядження, щоб я зміг показати Ваші вказівки заміснику губернатора, який із старанністю взявся за справу, за моїм проханням негайно розпорядився і вірю, що з успіхом вирішить справу.
Протопіп Михайло Бачинський
(переклад з угорської)
№8
Лист греко-католицького священика Михайла Бачинського до березького віце-губернатора Іштвана Гулачі з невизнанням правомірності переходу у православ'я у Великих Лучках
(без дати)
Великі Лучки
Милостивий Пан Віце-губернатор!
Іван Газій і його товариші, мешканці Великих Лучок, подали заяву Міністру релігії та освіти, в якій просять його взяти до відома, що вони з греко-католицької віри перейшли до православної сербської віри і у Великих Лучках створилася православна сербська парафія, разом із цим просять дозвіл на оголошення конкурсу із метою виборів

 
 

Цікаве

Загрузка...