WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → З історії православного руху в с. Великі Лучки Мукачівського району - Реферат

З історії православного руху в с. Великі Лучки Мукачівського району - Реферат

була проведена згідно чинного законодавства, про що свідчить документ, виданий державним королівським публічним нотарем у Мукачеві Юлій Надь від 2 травня 1906 р. за №155/1906 [27]. Згідно вищеназваного документу православні жителі с. Великі Лучки були приєднані до православного приходу в м. Егер (Угорщина), що знаходився під керівництвом СПЦ [28]. Значне обурення місцевого населення викликала спроба уніатського єпископа Юлія (Фірцак) у 1907-1908 рр. ввести в єпархії григоріанський календар. Ця спроба наразилася на різкий спротив деякої частини свідомого греко-католицького духовенства та спричинила ще більше поширення православ'я. У 1908 р. у Львові в типографії Ставропігійного інституту була надрукована книга "Слово к православным христианам о календаре старом и новом " [29], яка була спрямована проти реформи календаря.
Щоб припинити православний рух і відновити позиції греко-католицької церкви угорська влада вдалася до масових репресій проти православних та організації судових процесів. Перший судовий процес 1903-1904 рр. проходив у Мараморош-Сиготі. Він закінчився засудженням на різні строки православних вірників з с. Іза. Більш масштабнішим був "другий Мараморош-Сиготський процес" 1913-1914 рр. Наслідком судових засідань стало засудження 32 осіб до різних строків ув'язнення і сплати вели-кого грошового штрафу. Серед ув'язнених були православні селяни з Ізи, Тереблі, Ільниці, Осою, Бедевлі та інших сіл. З с. Великі Лучки до різних строків ув'язнення було засуджено також декілька осіб. Серед них - Іван Газій - 10 місяців і 100 крон штрафу; Георгій Варга - 1 рік і 100 крон штрафу; Дмитро Рапинець, Юрій Тришинець, Василь Рубіш - 9 місяців і 100 крон штрафу; Ілля Фейсак - 8 місяців і 100 крон штрафу [30].
Таким чином, православний рух на Закарпатті у перших роках ХХ ст. характеризувався хаотичністю та багатогранністю. Він мав під собою як релігійну, так і соціально-економічну та національну основи. Перехід у православ'я був спровокований самим греко-католицьким духовенством, котре не дотримувалося канонічних та моральних принципів, намагалося використовувати свою посаду задля наживи та збагачення. Крім того, православному рухові сприяло важке матеріальне становище селян, що постійно погіршувалося. Угорська влада не дотримувалася законодавства, яке дозволяло зміну релігії: ці норми лише декларувалися. Офіційне листування вищого керівництва Мукачівської греко-католицької єпархії з угорським урядовими очільниками різних рівнів засвідчує той факт, що духовна влада вбачала в поширенні православ'я порушення своїх матеріальних інтересів. З цією метою православ'ю надавалося політичного та проросійського забарвлення, бо лише у такому ракурсі цей рух можна було вважати антидержавним, тобто таким, який потребує жорстокого придушення. Говорити про політичну агітацію проти угорської держави у 1901-1906 рр. не доводиться, бо прагнення частини українських закарпатців сповідувати ту саму релігію, що й їх брати на Сході, не могло бути злочином проти угорського народу, а закономірним явищем розвитку суспільства, яке намагалося зберегти себе від тотальної мадяризації та латинізації. З входженням Закарпаття до складу Чехословаччини у 1919 р. православ'я поширилося майже на всі села. Слід зазначити, що на теперішній час в Закарпатській області православна церква посідає провідне місце в суспільстві та володіє найбільшою кількістю громад.
Документи:
№1
Лист мукачівського окружного начальника Ласло Горвата до греко-католицького єпископа Юлія (Фірцак) про проведений обшук у Великих Лучках
19-го грудня 1903 р.
Мукачево
Ваше Превосходительство Пане єпископ!
Андрій Попадинець, сільський радник з Великих Лучок, надіслав мені рапорт, що в будинку мешканця Великих Лучок, Георгія Рубіша кілька разів помітив збори, хотів довідатися їх мету і розговорився з ним, який розповів, що хоче вирвати народ із теперішнього релігійного стану і наставити їх у російську релігію, яка знаходиться під володарюванням російського царя. Одночасно дав йому книгу "Де шукати правду", яку видали в Нью-Йорку і яку Попадинець передав лучанському священику. Названий священик більшу частину цієї книги переклав мені, яка кишить від підбурюючих проти угорської держави і прославляючих Росію пихатих фраз.
Дивлячись на те, що Георгій Рубіш відомий як фанатична людина, яка носить довгу бороду, відмінну від звичайної, підписався на православну газету "Совйет", яка виключена з Росії, також дивлячись на те, що лучанський народ дуже сприйнятливий до всякого обману, вирішив провести обшук у будинку Георгія Рубіша і вилучив наступні речі:
1. Портрет російської царської сім'ї.
2. Житіє св. Василія московського видання.
3. Свідоцтво, датоване в Ізі.
4. Лист Мілана Долга з Карловців.
5. Чотири брошури видані в російській Свято-Сергіївській лаврі.
6. Журнал та газета Чернівців.
7. Календар на 1902 рік з Росії.
8. Дванадцять обрядових книг, виданих у Києві.
9. Православна книга "Де шукати правду".
10. Заява про вступ до православ'я, підписана 54-ма луганськими
жителями.
11. Взірці заяв про перехід, написаних на друкарській машинці.
12. Рукопис російською мовою.
Повідомляю Вас про цей, у першу чергу релігійний рух і прошу Вас повідомити мене, чи видана книга обрядів у Києві не суперечить греко-католицькому обряду і чи не містить антидержавні речі.
Окружний начальник Ласло Горват
(переклад з угорської)
№2
Лист греко-католицького єпископа Юлія (Фірцак) до греко-католицького священика Михайла Бачинського з вимогою знищення православного руху в Великих Лучках
28 грудня 1903 р.
Ужгород
Преподобному Пану Михайлові Бачинському!
Великі Лучки
Начальник Мукачівського округу Ласло Горват 19-го числа цього місяця номером 5682 у поданні повідомляє, що у будинку Георгія Рубіша, мешканця Великих Лучок, організовуються схизматичні збори і що під час обшуку вилучили кілька речей схизматичного направлення.
Прошу Вас дати моїй владі вичерпний рапорт, що Ви зробили для винищення цієї злощасної течії.
Мукачівський греко-католицький
єпископ Юлій (Фірцак)
(переклад з угорської)
№3
Лист греко-католицького єпископа Юлія (Фірцак) до мукачівського окружного начальника Ласло Горвата з проханням сприяти придушенню православного руху у Великих Лучках
(без дати)
Ужгород
Благородному начальнику округу, Ласло Горвату!
Мукачево
З подякою прийняв Ваше подання19 числа цього місяця із № 5682 із повідомленням про лучанський схизматичний рух.
З огляду на те, що це сумне явище має і шкідливу політичну сторону, тому прошу Вас, із використанням відповідних законів, придушити виявлення цього лиха ще у зародку.
Мукачівський греко-католицький
єпископ Юлій (Фірцак)
(переклад з угорської)
№4
Звіт греко-католицького священика Михайла Бачинського до мукачівського греко-католицького єпископа Юлія

 
 

Цікаве

Загрузка...