WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Дослідники некрополів з хрестами козацького типу - Реферат

Дослідники некрополів з хрестами козацького типу - Реферат

- у с. Морозівка Корецького району, у нас - поблизу руїн Кодацької фортеці). Це пояснюється бідністю покладів цього каменю. Особливістю Волині є позначення кам'яними хрестами дитячих та жіночих поховань. Досить часто кам'яні меморіали у цьому регіоні ставились на честь якоїсь події. Так, при дослідженні І.К.Свєшніковим козацького кладовища біля Михайлівської церкви (Берестечко) було знайдено два хрести без поховань підними [24].
Повною мірою різняться написи на хрестах Волині та Придніпров'я. Більшість написів рідного для автора регіону починається словами "Здесь почивает раб Божий ...". Іноді зустрічаються також "Преставился раб ..." та "Здесь погребен ...". Написи виконані мішаною (церковно-слов'янською і українською) мовою. Часто зустрічаються криптоніми "ІН-ЦІ" (Ісус Назаритянин - Цар Іудейський). Дуже рідко написи на хрестах Дніпропетровщини, крім імені і дати смерті, несуть у собі додаткову інформацію про фах, стан, вік і т.п. померлого. На Волині більшість хрестів не мають написів, але якщо вони все ж таки мають місце, то відрізняються оригінальністю. Наприклад, на північний схід від села Пилипче знаходиться кам'яний хрест з викарбованими словами: "Євстафій Мельник. Помоліться по мені брати" [25].
Хрести Поділля, за думкою Широцького, виділялись орнаментом та прикрасами [26]. Орнамент був в основному рослинний " ... у образі повійковатих ліній в середині й трилисників, рож і всіляких зубчиків й ріжних листочків на краях, що має певний зв'язок з легендами про смерть Христову й відкуплення нас людей від смерті" [27]. Слід констатувати, що традиційним для Поділля хрестом є дерев'яний. Широцький вказує на випадки, коли не дивлячись на великі поклади граніту поблизу села, місцеві жителі продовжували робити хрести з дерева. На Придніпров'ї густо орнаментованих кам'яних хрестів майже не існує.
Тетяна Березовська дослідила козацький некрополь, розташований в південно-східній частині селища Нова Богданівна Миколаївського району Миколаївської області [28]. Він складався з 85 хрестів, які поділялись так: трилистих - 31, лапчатих - (за типологією Сапожникова) - 48 . На трьох кам'яних постаментах під прямокутними хрестами зображені триповерхові будівлі. На двох хрестах, форму яких Березовська визначила як "пізанську", зображено православну церкву. Різьблення виконано у виразному рельєфі. Всі частини церковної будівлі підібрані за масштабом. Композиційно церква неначе виростає з надгробка і випростовується вгору. А лапки хреста є її органічним продовженням. З хрестів некрополя звертає на себе увагу пам'ятник з християнським символом Всевидючого ока [29]. В Богданівці є кілька кам'яних кар'єрів пісчаника та рушняка, з яких і були створені хрести.
Р.О.Шувалов дослідив Куяльницьке козацьке кладовище в Одесі, яке нараховує 205 старовинних надгробків [30]. На 33-х хрестах збереглися надписи. Всі вони починаються словами "здєсь почиває раб Божій", далі - ім'я і рік смерті. Детальному вивченню Куяльницького кладовища допомогли метричні книги Вознесенської церкви. На жаль, на Дніпропетровщині метричних книг, які б сприяли комплексному вивченню козацьких некрополів, майже не залишилось. Хрести цвинтаря Шувалов поділив на 32 типи. Часто зустрічаються різні форми грецького типу, розширеного, мальтійського, променистого, круглого, трилистого. Рідко можна знайти шестикінцеві та восьмикінцеві хрести. У розширеному, мальтійському та променистому типах хрестів зустрічається півколо у вигляді півмісяця. Воно, на думку Шувалова, асоціюється з прибуттям християнства на Русь зі сходу, з Візантії та символізує підкорення усіх невірних. Шувалов вважає, що хрести з півмісяцем в основі та променистий тип хреста були характерні саме для Півдня України, бо вони не зустрічаються в інших регіонах нашої держави. Автор погоджується з ученим щодо півмісяця. Єдиний відомий на Дніпропетровщині хрест з півмісяцем в основі знаходиться на півдні нашої області в с. Ленінське та, на думку автора, поширений значно далі Степового Півдня. І.Сапожников, який вважається провідним дослідником надмогильних хрестів Північно-Західного Причорномор'я, припускає, що зображення півмісяця, яке зустрічається на хрестах, що датуються 1836-1906 рр., можна пов'язати з появою медалей для нижчих чинів - учасників російсько-турецьких війн 1828-1829 рр. і 1877-1878 рр.
Козацькі цвинтарі Причорномор'я вражають високим художнім рівнем виконання хрестів, значною кількістю складних форм кам'яних меморіальних споруд. Певною мірою це пояснюється наявністю великих покладів будівельного матеріалу та проживанням кваліфікованих різьбярів у цьому регіоні. На відміну від некрополів, досліджуваних І.Сапожниковим та Р.Шуваловим, надмогильні пам'ятники Придніпро'я значно скромніші, прості і невибагливі.
На основі вищенаведеного матеріалу можна зробити деякі висновки щодо особливостей намогильних пам'ятників Придніпров'я. Ці відмінності пов'язані, в основному, з місцевими традиціями, наявністю різних типів кам'яної сировини тощо. Отже, у нашому регіоні особливо поширені трилистий та розширений типи хрестів і зрідка зустрічаються зубчасті, круглі, багатоярусні та перехресні надгробки. Основними матеріалами для створення хрестів слугували пісковик і вапняк.
Таким чином, процес вивчення некрополів з хрестами козацького типу останніми роками набуває нових обертів, даючи змогу дослідникам знайомитись з новими пам'ятками нашого краю.
?
Література
1. Подосинов А.В. Ex oriente lux! Ориентация по сторонам света в архаических культурах Евразии. - М., 1999. - С. 482.
2. Там таки. - С. 484.
3. Сапожников І.В. Кам'яні хрести Степової України (ХVІІІ - перша половина ХІХ ст.). - Одесса, 1997. - С. 96.
4. Сапожников І.В. Козацькі кам'яні хрести Південного Побужжя // Невичерпні джерела пам'яті. У 2-х тт.: Т. 1. - Намогильні хрести запорозьких козаків. - Одеса, 1998. - С. 196.
5. Березовська Т. Козацький некрополь на маєтних землях видатного історика і композитора М.М.Аркаса // Нові дослідження пам'яток козацької доби в Україні. - К., 1999. - Випуск 8. - С. 53.
6. Широцький Кость. Надгробні хрести на Україні // Намогильні хрести запорозьких козаків. - Одеса, 1998. - С. 150.
7. Вертильяк Н. Надгробия кошевых Гордиенки и Ерофеева // Невичерпні джерела пам'яті. У 2-х тт.: Т. 1. - Намогильні хрести запорозьких козаків. - Одеса, 1998. - С. 27.
8. Вертильяк Н. Надписи на могильных хрестах и склепах // Невичерпні джерела… - С. 73.
9. Надписи Новороссийского края // Невичерпні джерела… - С. 80-83.
10. Скальковський А.О. Історія Нової Січі, або останнього Коша Запорозького. - Дніпропетровськ: Січ, 1994. - 667 с.
11. Яворницкий Д.И. Запорожье в остатках старины и преданиях народа. - К.: Веселка, 1995. - 448 с.
12. Гошкевич В.И. Клады и древности Херсонской губернии. - Херсон, 1903.

 
 

Цікаве

Загрузка...