WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Дослідники некрополів з хрестами козацького типу - Реферат

Дослідники некрополів з хрестами козацького типу - Реферат

автор. Експедиція була сформована на базі учнів та викладачів Жовтневого ліцею м. Кривого Рогу і мала на меті: пошук та фіксацію пам'ятокЗапорізької Січі, збір матеріалів по українознавству і краєзнавству в селах по маршруту руху і т. ін. [15].
Розглядаючи дослідження у сфері козацького меморіалознавства потрібно відмітити корифея цього напрямку - І.В.Сапожникова. Саме діяльність цього вченого призвела до поширення здобутків у галузі дослідження надгробків періоду Запорозької Січі. На думку І.В.Сапожникова, меморіалознавство не є самостійною історичною дисципліною, а повинне розглядатися у якості особливого напрямку археології чи етнографії. Дослідник також вважає, що на основі даних цього напрямку неможливо зробити достовірних висновків, а можна лише проілюструвати здобутки, отримані на базі традиційних історичних джерел.
Точка зору автора співпадає з поглядом І.В.Сапожникова на перспективи розвитку меморіалознавства лише частково. Ми вважаємо, що цей напрямок можливо віднести до археології як структурний підрозділ,але він також дає змогу робити самостійні висновки щодо, наприклад, етно-історичних процесів окремої місцевості. За типами кам'яних хрестів можна визначити національний склад населення (в с. Шестерня Дніпропетровської області, наприклад, є кілька хрестів оригінальної форми, характерної для поляків).
Переходячи до питання типологізації козацьких хрестів, слід відмітити його надзвичайну складність. Напевно кожен, не виключаючи і автора, хто опрацював досить значну кількість матеріалу стосовно кам'яних хрестів, відчув нагальну потребу у створенні єдиної в Україні класифікації цих пам'ятників. На жаль, сучасний стан цієї проблеми характеризується тим, що кожен вчений називає певний тип хреста так, як вважає за потрібне. Іноді це справді привносить щось якісно нове, але найчастіше лише поглиблює хаос у типології хрестів.
Дореволюційні дослідники А.Спицин, І.Шляпкін перші спробували систематизувати розрізнені відомості про поодинокі поховання з кам'яними хрестами в Україні, Новгородщині, Псковщині, Естонії, Швеції. Вони нарахували сім типів таких хрестів. К. Широцький базовими типами хрестів в Україні називає слідуючі зразки цих пам'яток:
1. трьох кінцевий (crux comissa; розбійницький чи антонівський) - такий, що складається з двох брусків (поперечних), які перетинаються не посередині, а зверху;
2. скісний із чотирма кінцями (crux decussata; андріївський чи бургундський) - складається з двох поперечників, перехрещених навкіс посередині;
3. прямий чотирьох кінцевий (crux immissa) - створений перехрещенням двох брусків під прямим кутом;
4. шести-восьми кінцевий хрест. Саме урізноманітнення та поєднання цих типів хрестів на думку Широцького, створило цілу низку яскравих форм намогильних пам'ятників [16].
Сучасний дослідник меморіалознавства Р.Шувалов у 1993 році тільки на Куяльницькому цвинтарі визначив 32 форми козацьких хрестів [17]. У 1995 році Р.Шувалов та І.Сапожников на основі матеріалу, зібраного у Північно-Західному Надчорномор'ї, розробили загальноприйняту типологізацію кам'яних хрестів. Вчені виділили 176 видів хрестів і стел з їх зображеннями, розділених на 12 основних груп (за формами основ, що зображують Голгофу, пропорціями рамен, присутністю або відсутністю інших конструктивних деталей). Погоджуючись в цілому з класифікацією Сапожникова-Шувалова, автор спробує дещо змінити та уточнити її, адаптувавши до намогильних споруд Придніпров'я:
I. "Грецький" хрест. Утворюється схрещенням прямокутних або квадратних рамен, що перетинаються під прямим кутом. Основна ознака хреста - рівність рамен. Догматично це означає заклик до Христа усіх чотирьох сторін світу.
II. "Розширений" хрест. До його виникнення призводить незначне розширен- ня рамен "грецького" хреста у різні боки.
III. "Мальтійський" хрест. Рамена цього типу схожі на трикутники з центральним з'єднанням вершин.
IV. "Променистий" хрест. Характеризується розходженням з центру хреста променів, що пов'язується з символом сонця, яке означало вічне життя.
V. "Трилистий" тип. Рамена цього хреста закінчуються трьома відгалужен- нями листової форми.
VI. "Круглий" хрест. Характеризується наявністю заокруглених рамен.
VII. "Зубчастий" хрест. Має по усьому периметру ступінчасті виступи.
VIII. "Шестикінцевий" хрест.
IX. "Подвійний" хрест. Є результатом накладання один на один хрестів різних типів: розширеного на грецький, розширеного на мальтійський, скісного на грецький, розширеного на трилистий.
X. "Багатоярусний" хрест. Характеризується поєднанням в одному хресті кількох типів, розташованих на різних його рівнях.
ХІ. "Ієрусалимський" хрест.
ХІІ. Хрест "Potent"
Перші вісім типів хрестів вважаються простими і мають досить значну кількість різноманітних форм. Дев'ятий та десятий типи утворюються у разі сполучення простих хрестів і тому вважаються складними.
І.Сапожников, використовуючи назву "лапчатий хрест", поширює її на намогильні пам'ятники розширеної та мальтійської форми, хоча вони явно різняться між собою. Цей вчений, до речі, відмічає, що "всі відомі лапчаті чи комбіновані лапчато-прямі хрести були на могилах простих козаків, тоді як на могилах отаманів - латинськіхрести" [18]. Автор не погоджується з цією гіпотезою, бо, враховуючи багато досліджених намогильних пам'ятників, можна дійти до висновку, що у пізньому періоді існування козацтва змішані форми хрестів ставили людям, що займали певне положення у суспільстві (старшинам, священикам тощо).
Автором статті у 2002 р. була проведена розвідка у с. Ленінське. На території села знаходяться два кладовища XVIII - XIX ст.. Одне з них, яке збереглося краще, розташоване на східній околиці, друге, наполовину розмите, на південь від села, неподалік території рибгоспу. На першому кладовищі році було знайдено та оглянуто 68 хрестів, які можна поділити на 7 типів: грецькі (1 вид; 16 зразків); трилисті (4 види; 31 зразок); складні (2 види; 13 зразків); круглі (2 види; 3 зразки- серед них є хрест, який знизу закінчується стилізованим півмісяцем.); розширені (1 вид; 2 зразки); променисті (1 вид; 2 зразки); перехресні (1 зразок).
На цьому кладовищі зафіксовано хрест розширеного типу, який зберіг досить цікавий напис: "... РАБА БОЖІА... ВИСКОВАГО ТОВАРИЩА ЖЕНА АННА... САМОЙЛОСКАГО... РОКА 1833...".
З 21 по 28 жовтня експедиція Дніпропетровського історичного музею проводила дослідження некрополя з хрестами козацького типу в селі Мар'янське Апостолівського району Дніпропетровської області. Слід зазначити, що це село являється унікальним з точки зору кількості екземплярів кам'яної пластики: загальна кількість надмогильних пам'ятників ХVІІІ - поч. ХХ ст. сягає 536 . Мар'янське розташоване на правому березі Дніпра, по обидва боки затоки Каховського водосховища. Село було засноване у

 
 

Цікаве

Загрузка...