WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Діячі освіти на Катеринославщині. Династія Ковалевських - Реферат

Діячі освіти на Катеринославщині. Династія Ковалевських - Реферат

працював редактором "Екатеринославских губернских ведомостей".
Швидке зростання матеріально-технічної бази, постійна турбота про учнів, в значній мірі сприяли зростанню авторитету гімназії. Не випадководо неї приїздили високі посадові особи. Так, наприклад у 1835 році гімназію відвідав Новоросійський генерал-губернатор граф Михайло Семенович Воронцов з генералом від кавалерії І.О. Вітте. Згодом, 20 жовтня 1837 року до гімназії завітав спадкоємець престолу Олександр Миколайович з губернаторомПєутлінгом. Вони в цілому дали високу оцінку якості навчального процесу у гімназії.
На жаль, педагогічна діяльність Ковалевського не виявилась тривалою. У 1842р. важка хвороба змусила його піти у відставку. Три роки він живе у своєму маєтку. Після одужання повертається до Катеринослава. Міське дворянство обирає його головою цивільної палати місцевого суду. На цій посадіЯ.Я.Ковалевський перебував 18 років (до 1862 р). Як свідчить "Летопись Екатеринославскойученой архивной комиссии": "Любов і повага оточували його протягом усієї служби як у гімназії, так і у судовій діяльності" [1, c.80].
Земний шлях Я.Я.Ковалевського обірвався 25 грудня 1865 р. Його поховали поруч з дружиною на міському кладовищі [1, c.80], яке у той час знаходилось у нагорній частині вул. Воскресенської (нині вул. В.І.Леніна). На жаль, його могила не збереглася. За радянських часів на місці кладовища побудували стадіон "Металург". У нашій пам`ятівін залишиться відомим організатором середньої освіти в краї, талановитим педагогом, який ще за життя був нагороджений діамантовою каблучкою "за зразковий стан навчального закладу" [6, c.11].
Безперечно, що організаторські та педагогічні здібності Ковалевського вплинули на його доньку Олександру Якимівну Риндовську (Чернову), яка протягом 40 років очолювала Маріїнську жіночу гімназію (1865-1905 рр.) [6, с.4]. Гадаємо, що авторитетом для неї міг бути також чоловік її рідної тітки - барон Микола Олександрович Корф - видатний педагог, який деякий час працював в Україні. Можна припустити, що Корф і Риндовська були знайомі. Так, у спогадах відомого театрального діяча В.І. Немировича-Данченко "Рождение театра" зазначається, що Корф був дуже відомим педагогом у Катеринославській губернії і його портрети знаходились у кожній школі [5, с.55].
Олександра Якимівна народилась 13 листопада 1829 року у місті Харкові. Вона рано залишилась без матері, батько одружився вдруге. У 13 років її віддають до Одеського інституту "благородных девиц". Дівчина навчалась тільки на "відмінно". У 1846 р. Олександра Якимівна закінчила інститут і незабаром взяла шлюб з гвардійцем Михайлом Андрійовичем Черновим.У неї вдома збиралисяпередові люди тогочасного Катеринослава: брати Малаш (Захар і Микола Федоровичі), Божовський - українофіл, суддя Кузнецов, письменник Андрієвський [6, c.9-28].
14 серпня1864 р. Олександрі Якимівні запропонували очолити жіночий навчальний заклад. Це рішення було прийнято губернськими дворянськими зборами. За пропозицією викононуючого обов`язки голови М.Д.Милорадовича була створена піклувальна рада. У склад ради входили:директор училищ М.І.Білий та міський голова К.Д.Кисельов [6, с.22-25]. 30 серпня 1865 року відбулось урочисте відкриття училища, яке розміщувалось у будинкуА.С.Понятовського. За "Височайшем указом" його назвали Маріїнським, на честь імператриці Марії Олександрівни. Міське дворянство виділило кошти - 31 тис. 282 крб.
Великі повноваження мала педагогічна рада. Вона розробляла програми дисциплін, затверджувала каталоги для бібліотеки, визначала кількість класів в училищі. Олександра Якимівна відрізнялася особливим умінням "оживляти засідання" ради [6, с.39].
У 1870 р. навчальний заклад отримав офіційний статус гімназії з семикласним навчанням. На 1 січня 1887 р. в гімназії навчалось 417 дівчат. Викладалась російська мова, математика, географія, педагогіка, історія, іноземні мови (французська та німецька), музика та інші предмети. Гімназія мала як учнівську, так і фундаментальну бібліотеку. На 1 січня1905 р. в основній бібліотеці було4 004 томів на суму в 5 600 крб.56 коп., а в учнівській - 1 772 книги на суму в 1 644 крб.
Сучасники свідчать, що Олександра Якимівна була не тільки видатним організатором освіти, а ще й викладачем французської мови. У VIII класі вона здійснювала класне керівництво. Риндовська практикувала нетрадиційні форми спілкування. Щосуботи у неї вдома відбувалися вечори, на які запрошувались не тільки учениці, але й представники інтелігенції тогочасного Катеринослава. Тут обговорювались різноманітні теми з літератури, історії, природознавства [6, с.78].
Завдяки зусиллям директора у 1870 р. розпочало свою діяльність "Общество попечительствао женском образовании в г.Екатеринославе". У 1872 р. при ньому було відкрито безкоштовну школу для учениць.
Прикметно, що формуляр Олександри Якимівни ряснів численними подяками. Серед них: вдячність від великих княжон, які опікували гімназію, подяки від опікуна навчального округа та місцевих губернаторів [6, c.48].
4 січня 1905 року закінчився земний шлях Олександри Якимівни Риндовської. В її особі місто і губернія втратили свого видатного діяча, якийвідрізнявся яскравою індивідуальністю та різноманітною діяльністю. Її вдячні учні згадували, що "жити в Катеринославі і не чути про Риндовську вважалось неможливим" [6, c.5-8].
Без таких особистостей важко уявити розвиток освіти та культури на Катеринославщині в XIX - на поч. XX століття. Династія Ковалевських в значній мірі сприяла піднесенню освітянської справи в регіоні, заклавши міцний фундамент для подальшого її поступу.
?
Література
1. Акинфиев И. Деятели старого Екатеринослава. Д.Т. Мизко, А.Я. Ковалевский,А.А. Рындовская.//Летопись Екатеринославской учёной архивной комиссии. - Вып. X. / Под ред. А.С. Синявского. - Екатеринослав, 1915. - III, XXXII, 385, 1-15, 65-96, 1-4 с.
2. Державний архів Дніпропетровської області (ДАДО). Ф. 11, Оп. 1, Спр. 447. - Арк.513-516, 534; Аттестат Екатеринославской Мариинской женской гимназии Егоровой Нине Александровне об окончании VII класса. Екатеринослав, 11.06.1893 г. Дніпропетровський історичний музей (ДІМ). Арх. 50836; Аттестат Екатеринославской Мариинской женской гимназии Егоровой Нине Александровне об окончании VIII дополнительного класса и присвоении звания домашней учительницы. Екатеринослав, 11.06.1894 г. №371. ДІМ.Арх. 50837.
3. Локоть Ф. Столетие Екатеринославской классической гимназии. 1805-1905 гг. Краткий исторический очерк.-Екатеринослав, 1908. - 507 с.
4. Мирович Е. Первая в городе.//Днепр вечерний, 1984 - 2 апреля; Мороз В. Первый слабый огонёк женского образования зажгла в нашем городеА.А. Рындовская.//Днепр вечерний, 1994 - 26 января; Корж Г. Доля подібна зорі світанковій.//Вісті Придніпров`я, 1995 - 5 березня.
5. Немирович-Данченко В.И. Рождение театра: Воспоминания, статьи, заметки, письма. / Сост.,вступ. ст. и коммент. М.Н. Мобомудрова. - М., 1989. - 575 с., [8] л. ил.
6. Памяти Александры Акимовны Рындовской (Черновой). - Екатеринослав, 1905. - 122 с., 3 л. портр., 2 л. фот.

 
 

Цікаве

Загрузка...