WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Кілька листів з історії Війська Запорозького першої третини XVII ст. - Реферат

Кілька листів з історії Війська Запорозького першої третини XVII ст. - Реферат

обмови нашими кривавими працями під час минулорічної експедиції, через наших товаришів пана Михайла Мироновича та пана Кирила Джалалия покірно й понижено просимо вельможність вашу, нашого милостивого пана, щоб за милостивим клопотанням вашої вельможності присудом його к. м. пана нашого милостивого, були звільнені від обмови й при своїх санах були задовільнені церковними бенефіціями. А за це ми і вся наша руська нація в релігії нашій згідно з частими обіцянками його кор. мості будучи ;іпснокоєні, засвідчуємо всіляку н ашу найпокірнішу готовність стати (на службу) за наказом його кор. мості, пана нашого милостивого і всієї Речі Посполитої. А ми, дізнавши такої милостивої ласки, залишаємося винні віддячувати кожної миті і кожного разу покірною нашою рицарською службою вашій вельможності. Про що і вдруге покірно й понижено просячи нашу вельможність, віддаємося в милостиву ласку вашої вельможності.
Даний з Черкас 1623 січня 28 дня.
Вашої княжої мості, нашого милостивого пана, найнижчі слуги
Богдан Конча, гетьман зо всім товариством Війська його кор. мості Запорозьким".
(АГАД.- Ф. "Архів Радзивіллів", відділ 2.- № 844. - Оригінал, завірений військовою печаткою. Переклад з польської мови. Адреса: "Ясносвіченому пану, пану Криштофові Радзивіллові, князю на Біржах і Дубинках, гетьманові польному Вел. Кн. Лит. старості жижмовському, нашому милостивому пану, віддати".
№ 5
1631, січня 13/3.- Канів. - Лист гетьмана Війська Запорозького Тимоша Михайловича (Орендаренка) до князя Криштофа II Радзивілла.
"Яснеосвічений вельможний милостивий князю, пане, пане наш вельми милостивий!
Наші посли, котрих ми посилали до його к. м. з найнижчим покірним нашим проханням після нашої провинності, повернулися й розповіли, що завдяки милостивому клопотанню їх м. пп. сенаторів вони були допущені до поцілування руки його к. м. і їм було пробачено те, що було ображено маєстат його к. м. Знову прагнуючи того, щоб це було забуте його к. м., нашим милостивим паном, посилаємо на нинішній сейм наших товаришів пп. Олександра Боровецького, Пашка Хомича, Стефана Селипського і Яна Бонежинського. Ми не втрачаємо надії на те, що як і ранішенаше Військо Запорозьке дізнавало милостивої ласки і заступництва в. кн. м. перед його к. м. та їх м. пп. сенаторами,, так і цього разу і в інших деяких наших проханнях в. кн. м., наш милостивий пан, зволиш милостиво підтримати, про що понижено прохаємо.. Особливо ж, по пробаченню нашого злочину ми просили ясновельможного його м. пана гетьмана коренного за деяких наших товаришів, виписаних на Запорожжю і перебуваючих у чужих землях, щоб ми могли мати шість тисяч (реєстрового) війська, чого нам його м. п. гетьман не дозволив, але порадив звернутися з цим до його к. м. на сейм. Отже, понижено в. кн. м., нашого м. п. просимо про милостиве клопотання, щоб ми це могли отримати внаслідок милостивого клопотання у в. в. м., наших милостивих пп. і відносно (кількості) війська і відносно підвищення жолду, бо і за минулий рік нам не дійшов милостивий даток від його к. м., а через кару його м. пана гетьмана коронного всі ми живемо в домах своїх убогих. А як трапиться йти на службу його к. м., то інший і не спроможеться на це (?). При інших добродійствах в. кн. м. нашого м. п., зобов`язуємося відслужити нашими найнижчими службами і просити Господа Бога за добре здоров`я та щасливе довголітнє панування в. к. м., нашого м. п. Віддаємо і вдруге служби наші рицарські милостивій ласці в. кн. м., нашого м. п.
Даний з Канева 3 д(ня) січня 1631.
В. кн. м. нашого милостивого пана понижені слуги Тимош Михайлович, старший з Військом його к. м. Запорозьким.
(АГАД.- Ф. "Архів Радзивіллів", відділ 5, № 9565.- Оригінал. Переклад з польської мови. Адреса: "Яснеосвіченому князю, його м. п. пану Криштофові Радзивіллові, князю на Біржах і Дубинках етс, етс, п. пану нам велими милостивому належить").
№ 6
1633, липня 20(10).-Канів.-Лист гетьмана Війська Запорозького Тимофія Михайловича (Орендаренка) до старости кам`янецького Миколи Потоцького.
"Вельможний а нам вельми милостивий пане Кам`янецький, пане наш` милостивий.
Понижені послуги наші рицарські милостивій ласці в. м., нашого мило-стивого пана, як найпокірніше віддаємо.
Дня 10 липня застало меня у Каневі писане від в. м., нашого милостивого" пана, котре ми зрозуміли таким чином, що в. м., наш мостивий пан, зводиш писати, нібито ми не виконали волю й наказ й. к. м. і всієї Речі Посполитої. Бачить Бог, що ми щиро бажали (це вчинити), тільки не можемо, бо нас хочуть розірвати на кілька частин: чи тут Україну стерегти від московита або* теж від неприятеля святого хреста чи врешті до Смоленська йти. Господь Бог того не зна, звідки хто винен у такому порядку, а ми тепер стурбовані, певно, що ми залишимося винними (?) Де накаже нам, як своїм вірним підданим, й. к. м. туди ми готові виступати, хоч ми й мало відпочили після того (минулого) походу. Згідно загальною радою ми виходимо н поле, як навійну, дня 14 липня. Ми також послали своїх послів і до вельможного його м. пана гетьмана коронного, щоб дав відомості і інструкцію. Ми чекаємо, що ці посли ось-ось повернуться. При цьому і то в. м., наш милостивий пана зволиш писати, щоб ми стерегли місцевих країв, аби неприятель не тішився (тут) перемогою. Ми ретельно старання докладаємо для того, щоб він, дай Боже, не тішився. Відносно, того щоб частина війська мала йти до Смоленська, то з давніх часів є звичай у Війську Запорозькому, що ніхто на це не дасть згоди^ аби військо мало ділитися; лише разом свої груди (військо) повинно ставитися там, де й. к. м. і вся Річ Посполита накаже. З цим і по-друге милостивій ласці з пониженими послугами своїми рицарськими в. м. нашого милостивого пана, віддаємося. З Канева.
В. М., нашого мостивого пана, понижені слуги Тимофій Михайлович, гетьман з Військом й. к. м. Запорозьким"

 
 

Цікаве

Загрузка...