WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Кілька листів з історії Війська Запорозького першої третини XVII ст. - Реферат

Кілька листів з історії Війська Запорозького першої третини XVII ст. - Реферат


Реферат на тему:
Кілька листів з історії Війська Запорозького першої третини XVII ст.
?
Написання даних листів припадає на період з 1611 по 1633 р. П`ять документів вийшли з козацького середовища (авторами трьох є гетьмани Богдан Конша та Тимофій Орендаренко, по одному написали полковник Матвій Ширяй та козак Криштоф Бокрицький), а шостий був адресований козацькому полковникові Путивльцю. Даних про згаданих осіб обмаль, а Ширяя ста Бо-рицького й взагалі не згадують дослідники, навіть Д. Яворницький. Богдан Конша (в деяких інших документах, в т. ч. й опублі-кованому листі № 4 - Конча) гетьманував з початку 1623 р., і якраз цей лист і зазначає найранішу дату його каденції. Конша замінив на уряді гетьмана Михайла Дорошенка, а коли невдовзі помер у травні 1623 р., то булаву козаки вручили знову Дорошенку, Конша був прибічником Петра Конашевича (Сагайдачного) та М. Дорошенка, прагнуючи притримуватися лояльного до Речі Посполитої курсу. Тимофій (Тиміш) Орендаренко (Михайлович) гетьманував двічі. Після Переяславського договору 8.УІ1630 р., яким завершилося національно-визвольне повстання 1630 р. під проводом Тараса Трясила, великий гетьман коронний Станіслав Конецпольський призначив старшим реєстрового війська саме Орендаренка. Від однак не виявив належної покори уряду Речі Посполитої, і у 1631 р. Конецпольський призначив замість нього Івана Петрижицького-Кулагу. Однак через певний час Орендаренко знов стає гетьманом і був на цій посаді не пізніше 19.VІ.1633 р. і близько року тримав у руках булаву. Потім його при нез`ясованих обставинах замінив знаменитий Іван Сулима. Листи Орендаренка стосуються першого й другого його гетьманування. Декілька слів можна сказати й про Путивльця, який був полковником вже при Сагайдачному, а у 1618 р. був ним посланий до королевича Владислава, щоб розладнати переговори про перемир`я між Річчю Посполитою та Московською державою. Пізніше джерела свідчать про участь Путивльця як керівника одного з повстанських загонів, що брали участь у одній з останніх битв національно-визвольного повстання 1637-1638 рр. - Жовнинській (1638 р.)
Про адресатів, котрими є визначні державні та військові діячі Речі Посполитої, за винятком Путивльця, відомо набагато більше й тому не варто детально характеризувати їх. Принаймні кожному школяреві відомо про коронного гетьмана великого Миколу Потоцького, котрого у 1648 р. розгромив і полонив під Корсунем Богдан Хмельницький. Про Криштофа II Радзивілла (1585- 1640 рр.) нам уже доводилося писати. На той час він був польним гетьманом литовським, вождем протестантів Речі Посполитої, прихильником союзу своїх одновірців з православною церквою Речі Посполитої та Військом Запорозьким проти фанатичного католика короля Сигізмунда III. Тому він часто виступав на підтримку козацьких вимог. Менш відомий Януш Радзивілл (1579-1620), на той час литовський підчаший, брат Криштофа II, єдиний литовський магнат у лавах повстанців-рокошан проти Сигізмунда ІІІ у 1606 р.
Досить добре знаний Стефан Хмельницький, котрий часто взаємодіяв з козаками у боротьбі проти ординців. Найгучнішою була його перемога над буджацькою ногайською ордою під Білою Церквою (1626 р.), в котрій велику роль відіграли і запорожці М. Дорошенка.
Торкнемося деяких сюжетів та звісток, опублікованих нижче листів. У першому полковник Ширяй повідомляє про свою поразку під час походу в Московську державу, але водночас заявляє про намір нового походу на Москву, в зв`язку з чим, просить Януша Радзивілла не боронити козацькому війську постоїв у князівських маєтностях. На жаль, частина тексту, особливо у заключній частині, втрачена або ж не прочитується. Зазначимо, що такий лист не є одинокий. Нами готується до друку цілий ряд лист із козацьких полковників, писаних під час московської кампанії початку XVII ст. з різних міст сусідньої держави (Смоленськ, Можайськ, Серпухов та ін.). З листа № 2 довідуємося про заплановий похід до Прибалтики тисячі козаків на чолі з Путивльцем. Більш-менш відомі походи в Прибалтику проти шведів початку XVII ст. (на чолі з С. Кішкою), 30-х років XVII ст., де відзначився К. Вовк,, але про походи 20-х років XVII ст. відомо зовсім мало, а публікований лист трохи проливає світла на цю важливу сторінку політичної історії України.
Лист № 3 писаний очевидно козаком невисокого рангу, такого роду документів збереглося дуже й дуже мало, якщо говорити Про першу половину XVII ст. Це типове військове донесення, котре проливає світло на боротьбу проти ординців і взаємодію запорожців з донцями, і події на московському кордоні, врешті і про наш край (р. Самара), де шляхтич Балабан мав сплачувати викуп ординцям за визволення з полону. Четвертий лист є чи не найважливішим, бо подає нові свідчення про зв`язки з Січчю ви-датних українських релігійних і культурних діячів Мелетія Смотрицького і особливо "козацького митрополита" Нова Борецького, про достатньо свідому історію з звинуваченням їх у державній зраді, врешті тим, що називає серед козацьких послів Кирила Джалалія (Джеджелія), ймовірно батька чи родича відомого сподвижника Б. Хмельницького, кропив`янського полковника Филона Джеджелія. Останні два листи подають важливі дані про дипломатичні зв`язки між Військом Запорозьким та урядом Речі Посполитої, дипломатичну боротьбу козацтва за збереження й розширення козацьких прав і вольностей. Дуже цікава є згадка про давній козацький звичай служити єдиним Військом, не розриваючи його на різні частини. Ці клопотання не пропали й пізніше - запорожці виступили у складі єдиної військової одиниці під стіни Смоленська проти російських військ.
Звичайно, інформативні можливості листів цим стислим переліком не обмежуються. Насамкінець вкажемо, що всі документи є польськомовними і через брак місця ми подаємо їх тільки в нашому перекладі українською. Загальновживані на той час скорочення зберігаємо. Вони розшифровуються так: в. м.- ваша милість, м. м.

 
 

Цікаве

Загрузка...