WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаІсторія України → Осип Назарук: Обираючи консерватизм - Реферат

Осип Назарук: Обираючи консерватизм - Реферат


Реферат на тему:
Осип Назарук: Обираючи консерватизм
?
Його численні праці із суспільно - політичної проблематики ("Що то є суспільні кляси, боротьба кляс, буржуазія, пролетаріат і організація" (1907), "Що є народ або нація" (1911), "Військо і політика" (1919), "Греко - Католицька Церква і українська ліберальна інтелігенція" (1929), "Ідеологічні основи Української Католицької Народної Партії" (1931), "Вибір звання" (1934), "Галичина й Велика Україна" (1936), "Значення партій" (1939), "Замах на церкву" (1939)) та величезна кількість статей, написаних з приводу гострих питань денних, досьогодні досі не вивчені. Увагу дослідників більше привертає доля та світоглядна еволюція цього блискучого журналіста і редактора міжвоєнної доби. І це видається цілком природнім. Як занотував Іван Кедрин - Рудницький у спогадах: "Не було здається, в історії України другого діяча, який переходив стільки еволюцій світогляду і такі зміни політичних орієнтацій, як Осип Назарук". Розгляд переходу прибічника у юності радикальних поглядів на консервативні позиції є лише дозволяє краще зрозуміти шлях конкретної особистості, але і відбиває специфіку доби, яка підштовхувала людей робити певний вибір. Тож розглянемо шлях Осипа Назарука до консерватизму, але не забуватиме про характеристику, дану йому Міленою Рудницькою: "з нього "бухала" стихійна сила, джерелом якої був тісний зв'язок з народом, а може краще сказати - зв'язок з землею, з її побутом і традицією...Вже сама його зовнішність була незаперечною ознакою селянського походження: незграбний, некрасивий, великі тяжкі руки, оброслі рудими волосками...Від селянських предків успадкував здоровий бистрий розум, прагматичний спосіб мислення, реалізм, невгамовний темперамент. Також його розсудливість, особиста обережність, його дотепність і спритність мали мужицьку закраску... Погляди Назарука мінялись, але він сам не мінявся - він залишився той самий".
Осип Назарук народився 31 серпня 1883 р. в містечку Бучачі на галицькому Поділлі, в селянсько - міщанській родині, його батько був кушнірським майстром. Юнак вивчав право у Львівському та Віденському університетах, в останньому здобув звання доктора юридичних наук. Вже зі студентських років стало зрозуміло, що його природньою стихією є політика. Приєднавшись до Української Радикальної Партії, О. Назарук здобув славу невтомного агітатора й успішного промовця. Тоді ж виявилися неабиякі публіцистичні здібності юнака. Він розпочав писати ще зовсім молодим, його першим публікаційним твором був допис у місячнику "Молода Україна" 1901 р., згодом редагував радикальні видання, і ще до 1914 року став автором низки брошур з політичних питань. Він також пробував сили і у белетристиці, у 1910 р. у Львові вийшов його історичний роман "Князь Ярослав Осьмомисл". Подальша доля склалася так, що О. Назарук, правник за фахом, саме в журналістиці досягнув найбільшої вправності та знайшов своє покликання.
Переломний період у житті О. Назарука наступив з подіями Першої світової війни. З її вибухом він пов'язав свою долю з Українськими Січовими Стрільцями, працюючи у пресовій квартирі Леґіону. Результатом зобов'язання перед "Бойовою Управою" "совісно писати про все, що мені про стрільців попаде в руки, очи чи вуха", стала відома книжка воєнних репортажів О. Назарука "Слідами Українських Січових Стрільців" (Львів, 1916).
Після перевороту 1 листопада 1918 р. О. Назарук виїхав з дорученням львівської Української Національної Ради до Києва просити гетьмана Скоропадського збройної допомоги проти поляків. Але на Наддніпрянщині вже готувалося антигетьманське повстання, у якому сам О. Назарук узяв активну участь як член Стрілецької Ради та політичний дорадник при командуванні Окремого Загону Січових Стрільців, що відіграв у повстанні важливу роль.
Після приходу до влади Директорії О. Назарук увійшов до складу уряду УНР, узявши пост керівника Українського Телеграфного Аґенства та Головного Управління Преси і Пропаґанди. Він формально залишився на міністерській посаді і тоді, коли з початку лютого 1919 р. уряд Української Народної Республіки мусив покинути Київ під тиском більшовиків. Але неспроможність Директорії утримати в країні лад викликала у О. Назарука, як і у багатьох інших свідків доби, розчарування у демократично - республіканській і соціалістичній системі УНР і зневіру в державницьких якостях її лідерів. Досвід революційного часу переконав його в необхідності сильної влади, зосередженої в руках однієї особи. Це стало початком ідейної еволюції, що через кілька років приведе його на гетьманські позиції.
У своїх спогадах "Мої взаємини з гетьманцями", що О. Назарук почав писати у листопаді 1931 р., він відзначив : "... в моїм бурхливім життю довелося мені бути в багатьох таборах і в багатьох краях і мати до діла з усякими людьми в різних ситуаціях. Зі всего мого досвіду, який я зібрав у тій блуканині, найбільше поучаючий досвід здобув я в моїх взаєминах з гетьманцями, а досвіду ніколи не здобувається без прикрости." Упродовж майже двадцяти років стосунки між О. Назаруком і діячами гетьманського руху були і близькими, і відчуженими, і довірливими, і офіційними, теплими і напруженими, але завжди непростими і повчальними.
Переконаним прихильником українського монархізму О. Назарук став не одразу і в результаті цілковитої зміни попередніх переконань. Тому перетворення О. Назарука, радикала і республіканця, що входив до управи Української Радикальної партії і був серед тих, хто здійснив протигетьманське повстання, на монархіста - державника стало несподіванкою для довкілля.
На ідейне еволюційонування О. Назарука сприятливо вплинули особисті дружні стосунки з В. Липинським. Їхнє знайомство відбулося у Відні, де О. Назарук у 1919 р. перебував як член ЗУНР в еміграції. Відтоді розпочався тривалий період дружби, співробітництва і ідейних взаємовпливів між двома цими особами. Стосунки не перервалися і тоді, коли О. Назарук як представник уряду ЗУНР виїхав влітку 1922 р. до Канади для збирання коштів на підтримку національно - визвольного руху.
Процес становлення О. Назарука як монархіста був непростою духовною працею і спричинений, з одного боку, його участю у подіях Україні у 1917 - 1919 рр., а з другого - особистими враженнями і аналізом громадсько - політичного, церковного й культурного життя Канади - домініону консервативно - монархічної Англії, про що він писав у своїх спогадах: " заки я з республіканця став сам монархістом, минули літа. Мені тяжко було покинути республіканські погляди, з якими я зжився був від молоденьких літ, відколи в гімназії зачав читати латинських авторів і соціалістичні брошурки. Мої переживання після страшної катастрофи нашої державності трудно представити...Прикро було признатися навіть перед собой самим, не то перед іншими людьми, що хибні були мої дотеперішні погляди, в ім'я яких я діяв... Я бачив у Канаді, як ангосаксонське робітництво, отже робітництво наймогутнішої тепер раси на землі, зовсім не стидалося шанувати прилюднопам'ять своєї Монархині Вікторії... Отже, який же встид для нас, народу, що має поверх 50 % неграмотних, визнати традиційну монархічну владу, яку визнавали наші батьки в часі, коли мали могутню державність. Аджеж не соромляться монархії такі висококультурні народи, як шведи і данці, що взагалі не мають безграмотних між собою".
У 1936 р. він висловився про зміну своїх поглядів ще чіткіше: "ту засадничу зміну пережив я в роках 1922 - 1927, поза українською національною територією, в далекій Канаді і в Зполучених Державах Північної Америки...Щойно кількалітній побут за океаном і обсервація тамошні людей ангосаксонської раси та їх відносин переорали мої погляди і привички в думанню. На тім переоранім ґрунті вирів і вернувся до краю зовсім інакший чоловік: віруючий в Бога монархіст, католик, противник радикалізму і соціалізму, консерватист".
На заміну старому вільнодумству прийшов авторитаризм. О. Назарук повірив, що тільки "єдиновладдя" забезечить українській державі потрібну єдність і дисципліну. Обравши гетьманську ідеологію як вихід зі світоглядної кризи, він звернувся за ідейним дороговказом до Липинського, за яким визнав беззаперечний авторитет ідейного провідника руху. Гетьманщиною 1918 р. О. Назарук тоді ще не захоплювався беззастережньо, але

 
 

Цікаве

Загрузка...